Nasze recenzje

Coś tu nie Pika. Recenzja filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu"


Największym mankamentem barwnej historyjki ze studia Warner Bros. jest fakt, że cała opieczętowana logiem Pokemon produkcja nie za bardzo pasuje do konkretnej grupy odbiorców. Jest zbyt zagmatwana fabularnie, by w pełni usatysfakcjonować najmłodszych, a jednocześnie wydaje się przesadnie poprawna i naciągana, aby wzbudzić ciekawość bardziej wymagających widzów, którzy z obecnością w projekcie Ryana Reynoldsa wiązali nadzieje na kino z pogranicza przygodowej komedii i nieoczywistej autoparodii. Pod tym względem coś tu ewidentnie nie Pika.Produkowane od końcówki lat 90. japońskie anime opowiadające o sympatycznych (zazwyczaj) stworkach wyposażonych w różnorakie magiczne umiejętności spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem w Polsce, do której seria dotarła już na początku XXI wieku. O prawdziwym fenomenie Pokemonów i ich potężnym wpływie na popkulturę można było się w pełni przekonać jednak dopiero niedawno za sprawą pewnej mobilnej aplikacji, która ludzi w każdym wieku potrafiła zagonić na nocny spacer po pobliskim parku. Obowiązkowo z telefonem w ręce, w poszukiwaniu kolejnych zdobyczy do wirtualnego pokeballa.


Histeryczny niemal entuzjazm, jaki wywołała nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie gra Pokemon Go, zapalił lampkę nad głową niejednego filmowego producenta. Wszak to, co sprzedaje się w "realu", znajdzie jeszcze większy popyt w kinie. I tak zapewne narodziła się idea ożywienia Pokemonów na wielkim ekranie i tym razem w wersji aktorskiej. Obecność w projekcie takich nazwisk jak Bill Nighy i przede wszystkim Ryan "Deadpool" Reynolds rozpaliła z pewnością ciekawość niejednego pełnoletniego dziś widza, który w okresie popularności w Polsce animowanej serii kolekcjonował akurat na szkolnym korytarzu kolejne kolorowe karteczki z magicznymi, japońskimi zwierzątkami.

Tim (Justice Smith) i Pikachu chcą rozwiązać sprawę zaginięcia detektywa Harry'ego Goodmana, ojca Tima i partnera żółtego Pokemona. Śledztwo doprowadzi nietypowy duet do ujawnienia wielkiej afery, która może zagrozić zarówno stworkom, jak i ludziom.
Tim (Justice Smith) i Pikachu chcą rozwiązać sprawę zaginięcia detektywa Harry'ego Goodmana, ojca Tima i partnera żółtego Pokemona. Śledztwo doprowadzi nietypowy duet do ujawnienia wielkiej afery, która może zagrozić zarówno stworkom, jak i ludziom. mat. prasowe/ Warner Bros.
Faktu, iż ówcześni kilkulatkowie dobijają dzisiaj do trzydziestki zdaje się, że producenci "Detektywa Pikachu" zupełnie nie odnotowali. Dwie dekady temu film w takiej właśnie formule byłby gigantycznym przebojem, który pokemonowych zapaleńców doprowadziłby niemal do łez szczęścia. Dziś wydaje się być jedynie sentymentalną ciekawostką i ulotnym z chwilą wyjścia z kinowej sali wspomnieniem dzieciństwa. Jeśli rzeczywiście tylko to było zamiarem twórców, to nie należy zbytnio wieszać na nich psów. Potencjał animowanej serii dawał jednak podstawy do znacznie ciekawszej, a przede wszystkim lepszej produkcji.

Podkładający w oryginale głos pod Pikachu Ryan Reynolds (fenomenalny skądinąd w tym właśnie fachu) mógł nieśmiało zasygnalizować widzom, że poświęcony Pokemonom film ma zadatki na kino pełne autoparodii, niebanalnego humoru, odrobiny pozytywnego szaleństwa. Niestety nic z tych rzeczy. To na wskroś poprawna, sztampowa i do bólu przewidywalna opowiastka dla dzieci, której kompletnie nieskładna fabuła służy jedynie prezentacji poszczególnych stworków. A nawet to wypada dość blado, bo poza tytułowym bohaterem i wszechpotężnym Mewtwo, żaden z Pokemonów właściwie w filmie nie odgrywa poważnej roli i nie wpływa na przebieg zdarzeń. Może poza komediowym akcentem biednego, znerwicowanego Psyducka.

Imprezy filmowe w Trójmieście


Większość scen nie posuwa więc fabuły naprzód, a chaotyczne i mało przemyślane zwroty akcji rozrywają sens całej opowieści, którą z powodzeniem można byłoby upchnąć w 20-minutowy odcinek animowanej serii. Wycofany społeczne i emocjonalnie Tim (Justice Smith) rusza śladami zaginionego ojca-policjanta, a wraz z nim podąża cierpiący na amnezję partner detektywa, Pikachu. Obaj, z różnych powodów, chcą poznać prawdę, jaka kryje się za zaginięciem Goodmana seniora i jednocześnie rozwikłać spisek, którego pomysłodawcy pragną skutecznie podzielić żyjących dotychczas w harmonii ludzi i Pokemonów. Tyle wystarczy, by w tym kompletnie odrealnionym świecie się odnaleźć. Szkoda jedynie, że za fabułą "Detektywa Pikchau" kryje się już niewiele więcej.

Niezaprzeczalną gwiazdą filmu jest fantastycznie wyglądający Pikachu, którego chciałoby się aż wyściskać. Znakomicie, przynajmniej w oryginalnej wersji, głos pod zwierzaka podkłada Ryan Reynolds, który w takiej formie powinien znacznie częściej udzielać się w dubbingu. Szkoda jedynie, że poza Pikachu ciężko w filmie znaleźć drugiego tak wyrazistego bohatera. A to tylko jeden z wielu mankamentów produkcji Warner Bros.
Niezaprzeczalną gwiazdą filmu jest fantastycznie wyglądający Pikachu, którego chciałoby się aż wyściskać. Znakomicie, przynajmniej w oryginalnej wersji, głos pod zwierzaka podkłada Ryan Reynolds, który w takiej formie powinien znacznie częściej udzielać się w dubbingu. Szkoda jedynie, że poza Pikachu ciężko w filmie znaleźć drugiego tak wyrazistego bohatera. A to tylko jeden z wielu mankamentów produkcji Warner Bros. mat. prasowe/ Warner Bros.
Hola, hola. Mówimy przecież o bajce z magicznymi kaczkami, rybami, smokami i wróblami. Jaka fabuła? Po co to komu? Ano po to, by w tym totalnie odrealnionym świecie przeżyć irracjonalną przygodę, rozbudzić wyobraźnię, odnaleźć w sobie dziecięcą naiwność. A tego po prostu w tym filmie nie ma. Pal licho brak logiki i deficyt wyrazistych postaci, tu nawet nie ma się z czego pośmiać. Sceny z rozjuszonym Cubonem czy przesłuchaniem Mr. Mime'a są jedynie perełkami na tym gruzowisku suchych żartów. Chyba że dorzucimy jeszcze to, co z postacią Billa Nighy'ego wyczyniają w finale scenarzyści, ale to już raczej gag zupełnie niezamierzony.

Percepcję "Detektywa Pikachu" można jednak obrócić o 180 stopni, ale tylko pod warunkiem, że mamy tę magiczną zdolność spojrzenia na film okiem 6-7-latka. A to wydaje się już być zadaniem trudniejszym niż złapanie w Pokemon Go samego Pikachu. Z perspektywy malucha przyglądanie się zazwyczaj dobrze wygenerowanym na ekranie stworkom (choć jest kilka paskudnych wyjątków od tej reguły, patrz: Mewtwo, Gengar czy naprawdę bardzo przeciętnie wyglądający Psyduck) dostarcza niesamowitej frajdy i rozrywki. Puszczone kątem oka przez dorosłego gagi i nieporadne żarty kilkulatka zadowolą raczej w pełni. Wyraźnym natomiast problemem może być przekombinowana fabuła, zwłaszcza jej finałowy akt, podczas którego najmłodszy widz może poczuć wcale nie małe zagubienie. A stąd już krótka droga do znużenia.

Sporo się w "Detektywie Pikachu" dzieje, co na pewno ucieszy najmłodszych widzów, ale nawet oni w pewnym momencie wyraźnie się pogubią. Dorośli, jeśli nie mają w pamięci sympatycznych wspomnień związanych z Pokemonami, solidnie się podczas seansu wynudzą.
Sporo się w "Detektywie Pikachu" dzieje, co na pewno ucieszy najmłodszych widzów, ale nawet oni w pewnym momencie wyraźnie się pogubią. Dorośli, jeśli nie mają w pamięci sympatycznych wspomnień związanych z Pokemonami, solidnie się podczas seansu wynudzą. mat. prasowe/ Warner Bros.
Film Roba Lettermana, który 15 lat temu nakręcił "Rybki z ferajny" i wydaje się, że do tej pory próbuje wciąż wypłynąć na powierzchnię, nie jest oczywiście na wskroś złą produkcją. "Detektyw Pikachu" pokemonowym maniakom na pewno dostarczy niejednego uśmiechu, sprawdzi się jako familijna rozrywka bez wygórowanych oczekiwań i kilka razy przemyci z ekranu wcale niegłupi przekaz.

Mocno asekuracyjne podejście do tematu, brak pomysłu na ciekawą fabułę, niedobór postaci, z którymi można poczuć większą lub mniejszą więź i przede wszystkim bardzo marginalne potraktowanie samych Pokemonów, nawet ze wsparciem rozkosznie paplającego bez przerwy Reynoldsa, jednak sprawiają, że tego filmowego potworka raczej nie mamy ochoty złapać w pokeballa. "Detektywowi..." przydałby się solidny elektrowstrząs przy motywującym okrzyku "pika, pika"!

OCENA: 5/10

Film

Pokémon: Detektyw Pikachu
6.5 14 ocen

Pokémon: Detektyw Pikachu (11 opinii)

produkcja
Japonia
premiera
31 maja 2019
czas trwania
1 godz. 44 min.

Opinie (39) 1 zablokowana

 • Niby recenzja filmu (16)

  A ani słowem nie wspomniano o tym że film powstał na podstawie gry o tym samym tytule która była bardzo popularna w japoni. Autor recenzji wymienia tylko pokemon go, które poza uniwersum nic z filmem nie łączy. Nie ma to jak dobry research.

  • 52 4

  • a mogłeś po prostu napisać (10)

   "warto dodać, że film powstał na podstawie gry o tym samym tytule która była bardzo popularna w japoni"

   a nie od razu z hejtem na recenzenta ...

   • 8 32

   • Ohohoho znowu hejtujoo policja! (1)

    Jaki wrażliwiec honk honk. Uważaj zeby Ci ktoś w zyciu czegoś niemiłego nie powiedział bo się z miejsca rozpłaczesz :)

    • 21 6

    • mogę ci coś powiedzieć niemiłego, ale wstrzymam się

     • 2 0

   • To nie hejt (7)

    A konstruktywna krytyka.

    • 24 1

    • (1)

     teraz kazda krytyka to hejt. a walka z hejtem na trojmiasto.pl to juz jawna cenzura w bialy dzien.

     • 16 1

     • to nie czytaj, są inne portale

      • 0 2

    • Krytyka... (4)

     Fajnie, że jesteście ekspertami od Pokemenów. Gratuluję zainteresowań!

     • 1 7

     • (2)

      Podstawowy research na temat filmu- wiedza, że jest to ekranizacja gry to bycie znawca? Uwielbiam takich ignorantów jak ty.

      • 4 2

      • Oo (1)

       Hejt za brak wiedzy o Pokemonach, trzymajcie mnie, buahahaha :)

       • 3 1

       • Nie za brak wiedzy nieuku, tylko za brak znajomości tematu, który sięrecenzuję, ogarnij

        • 1 0

     • Pokemenów, aha, nawet nie umiesz napisać poprawnie

      • 0 0

  • tia.. (2)

   Rzeczywiście jest to informacja, która zupełnie zmienia sens filmu, jego ocenę i w ogóle całą recenzję. Myślę ze autor powinien jeszcze napisać o początkach kina i historii Japonii. Przecież nie ma to jak dobry research

   • 3 11

   • Autor recenzji

    Zarzuca twórcom filmu że zeruja na popularności pokemon go, a to nieprawda bo dotyczy zupełnie innej gry. Zanim postawił zarzuty mógł sie dowiedzieć o co chodzi, albo przeczytać choc jeden wywiad z twórcami.

    • 14 0

   • Warto by poświęcić co najmniej akapit Akirze Kurosawie

    • 1 4

  • Asz Keczap

   Warto zaznaczyć, że przed mangą i anime były właśnie gry na konsole nintendo i to one zaczęły pokemonową manię. Później anime, manga, więcej gier, filmy kinowe itd itd. Ja filmu nie oglądałem ale z dużym dystansem do niego podchodzę. Pokemony mi się kojarzą z łapaniem i trenowaniem stworków by wystawiać ich do walk przeciwko innym trenerom i wolałbym zobaczyć tego typu motyw kończący się jednym wielkim turniejem pokemon niż jakieś tam detektywistyczne pierdu pierdu.

   • 6 0

  • I nazywa karty kolekcjonerskie karteczkamixd

   • 1 0

 • Byliśmy wczoraj z dziećmi (1)

  Na początku chciałem się zdrzemnąć, ale potem nieco się rozkręciło. Nie był taki zły. Starszy syn 13 lat rzeczywiście nie wykazywał wielkiego entuzjazmu, za to 10-latek stwierdził, że najlepszy film jaki widział w życiu. Chociaż on akurat mówi to prawie za każdym razem jak wychodzimy z kina :) także tego... Moim zdaniem film spóźniony o kilka lat. A fabuły też do końca nie skumałem i jak wracaliśmy do domu, to okazało się, że każdy (ja, żona, syn1 i syn 2) ma swoją wersję tego o co tam chodziło haha

  • 27 3

  • To znaczy, że co najmniej 3 osoby w twojej rodzinie to wtórni analfabeci, nie potrafiący zrozumieć filmu. Ale to wasz problem, nie filmu.

   • 0 1

 • Recenzja bardzo blaska (3)

  Recenzent to raczej powinien się zabrać za zbieranie śmieci z ulicy, bo recenzje (o ile to coś można nazwać recenzja) to raczej nie jest jego mocna strona

  • 20 8

  • Popieram opinię (1)

   • 3 1

   • Buahaha

    "zebrać śmiecie z ulicy" ... za obrazę Pokemona ...

    • 1 1

  • blaska

   ?

   • 1 0

 • Błagam... (2)

  Nie mówcie mi, że ktoś za ten tekst pieniądze dostał...

  • 26 2

  • Na szczescie nie (1)

   • 2 0

   • Dostał

    Pracuje to dostał, a Ty bierzesz zasiłki i oglądasz Pokemony

    • 0 1

 • Pikachu to nie Deadpool

  Nie po to Pokemony czekaly 22 lat na swój film,aby Deadpool zgarnął cały fejm. Także pójście do kina na ten film bo na pewno będzie jak Deadpool w żółtym futerku jest umniejszaniem samym pokemonom i stworzeniem dziwnych wymogów jak łączenie zupełnie sprzecznych uniwersów "bo aktor"

  • 18 0

 • Moim zdaniem

  Fajnie wypadł by film fabularny o Pokémonach z efektami komputerowymi. W dobie dzisiejszych czasów stwory wykreowane cyfrowo wyglądały by napewno widowiskowo.

  • 2 1

 • hmm..

  hmmm... Aż taka wysoka ocena?

  • 2 2

 • do autora artykułu (2)

  totalna bzdura
  autor chyba jakiś nienormalmy widzę że totalnie nie zna animy ani gry, radzę najpierw się zapoznać a później komentować
  film mega, efekty super, jestem pozytywnie zaskoczona choć nie chciałam nawet na to iść. jedynie podnioslabym wiek dzieci które mogą oglądać, do minimum 10 lat

  • 10 7

  • -

   autor "nienormalmy" i nie zna "animy" - radzę najpierw się ogarnąć życiowo

   • 1 0

  • Co to jest animy?

   • 1 0

 • Amerykańskie konwersje anime na filmy z aktorami, powinny

  być zakazane.

  • 0 2

 • Czegoś nie rozumiem

  Recenzent oczekiwał od tego filmu jakiegoś sensu, drugiego dna, wspaniałych aktorskich kreacji?

  • 6 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.