Wyszło jak zwykle. Recenzja filmu "Mayday"

Mayday - zwiastun:

Opowieść o zwariowanych perypetiach taksówkarza-bigamisty zamiast komedią pomyłek okazuje się być komediową pomyłką. Filmowi Sama Akiny wyraźnie brakuje lekkości i błyskotliwości literackiego oryginału, który od 30 lat służy za scenariusz bijącej rekordy popularności sztuki teatralnej. "Mayday" na wielkim ekranie śmieszy sporadycznie, a znacznie częściej frustruje i irytuje. Na tyle mocno, że chciałoby się pociągnąć za sznurek i opuścić kurtynę jeszcze przed końcowymi napisami.To, co świetnie prezentuje się na teatralnych deskach, niekoniecznie musi sprawdzić się na wielkim ekranie. W ten oto dość zachowawczy sposób można skwitować wysiłki twórców filmowej wersji "Mayday". Sam Akina nie wykorzystał potencjału przebojowej sztuki Raya Cooneya, która od niemal 30 lat nie wypada z repertuaru polskich teatrów. I właśnie miłośnicy scenicznego oryginału mogą chyba czuć po seansie największy niedosyt, bo zarówno fabułę, jak i postaci oraz charakterystyczny humor obrócono w festiwal niewybrednego dowcipu, który wywołuje najczęściej zniesmaczenie wymieszane z zażenowaniem.

Dosadny filmowy żart, jaki zastosowano w "Mayday", rujnuje niemal całkowicie urok sytuacyjnego humoru, który w zestawieniu z błyskotliwymi dialogami i językowymi zabawami, zapełniał dotąd największe teatralne sale w Polsce. W filmie Sama Akiny nie ma bowiem miejsca na komediową dyskrecję, inteligentne niedopowiedzenia i grę pół-środkami tak, by to widz z narysowanego kontekstu sam mógł wyłowić najsmaczniejsze kąski. "Mayday" nie proponuje, a wręcz narzuca jednostajne i monotematyczne poczucie humoru, nie pozostawiając alternatywy dla tych, których nie śmieszą fizjologiczne docinki, żarty z genitaliów czy karykaturalne, slapstickowe gagi obnażające jedynie niezbyt wysokie IQ ekranowych postaci.

"Mayday" opowiada o taksówkarzu-bigamiście, któremu zaczyna palić się grunt pod nogami. Wraz z pomocą przyjaciela mężczyzna musi zrobić wszystko, by nie zdemaskować się przed dwiema, nieświadomymi niczego żonami. Po piętach Jankowi depczą jeszcze policjanci i gangsterzy.
"Mayday" opowiada o taksówkarzu-bigamiście, któremu zaczyna palić się grunt pod nogami. Wraz z pomocą przyjaciela mężczyzna musi zrobić wszystko, by nie zdemaskować się przed dwiema, nieświadomymi niczego żonami. Po piętach Jankowi depczą jeszcze policjanci i gangsterzy. mat. prasowe/ Kino Świat
Przykre to tym bardziej, że fabuła oferuje naprawdę szeroki zakres dowcipu w różnorakiej postaci. Janek (Piotr Adamczyk) służbową taksówką kursuje na stałej trasie - od przytulnego mieszkanka w stolicy do okazałego domu na podwarszawskiej prowincji. Jedno lokum zamieszkuje energiczna, nieco roztrzepana i niepoprawna romantyczka Basia (Anna Dereszowska), drugie - pragmatyczna, zaradna i przedsiębiorcza Maria (Weronika Książkiewicz). Obie są żonami taksówkarza i żadna o drugiej z pań nic oczywiście nie wie.

Wypadek samochodowy, któremu ulega Janek, burzy jego precyzyjnie rozpisany w notatniku plan na podwójne życie. Mężczyzna, w asyście przyjaciela Staszka (Adam Woronowicz) podejmuje karkołomne często wysiłki, by za wszelką ceną uniknąć zdemaskowania. Zadania nie ułatwiają ani wścibscy policjanci, ani ścigający Janka gangsterzy. Akcja dynamicznie pędzi do przodu, nie ma raczej miejsca na fabularne przestoje, a żywiołowego tempa filmowcy pilnują niemal do końcowego kadru. I to niestety jedna z niewielu rzeczy, którą twórcom "Mayday" udało się zrealizować bez zarzutu.

Zasadności zwariowanych zwrotów akcji i logiki działania bohaterów nie warto się doszukiwać, ale nie jest to raczej wadą filmu, a następstwem literackiego oryginału. Farsa jest bowiem odmianą komedii, której nieprawdopodobny ciąg wydarzeń jest cechą rozpoznawczą. Problemem w przypadku ekranowego "Mayday" jest natomiast sposób pokazania tego widzowi. Zazwyczaj za pomocą dość prymitywnego dowcipu, tendencyjnych gagów i "pustych przebiegów", jakimi są liczne sceny niewnoszące zupełnie nic do fabuły. "Festynowe" poczucie humoru można byłoby jeszcze przełknąć, gdyby nie nachalnie umoralniający finał zupełnie odstający od konwencji całego filmu, wywołujący raczej głuchy śmiech niż popychający do refleksji.

Twórcy "Mayday" obiecywali najśmieszniejszą i najbardziej niemoralną komedię roku. Niemoralne jest na pewno marnowanie tak świetnego potencjału, jakim jest sztuka Raya Cooneya. Filmowa adaptacja niestety nie odbiega od poziomu przeciętnych polskich komedii. Plus za to, że tym razem nie powiela grzechów komedii romantycznych.
Twórcy "Mayday" obiecywali najśmieszniejszą i najbardziej niemoralną komedię roku. Niemoralne jest na pewno marnowanie tak świetnego potencjału, jakim jest sztuka Raya Cooneya. Filmowa adaptacja niestety nie odbiega od poziomu przeciętnych polskich komedii. Plus za to, że tym razem nie powiela grzechów komedii romantycznych. mat. prasowe/ Kino Świat
Pewien dysonans widać także w rozpisaniu poszczególnych postaci. O ile Piotr Adamczyk i Adam Woronowicz w szalonym tempie gnają przed siebie, o tyle Weronika Książkiewicz i Anna Dereszowska zaciągają hamulec już po pierwszym kwadransie. Zabawna scena kolacji (w której nareszcie przebija się nieśmiało sytuacyjny żart i czuć aktorską improwizację) to już musztarda po obiedzie i nawet tym świetnym epizodem obie panie nie są w stanie zawalczyć w filmie o coś więcej niż kilka stereotypowych klisz i seksistowskich żartów. Kobiece role naszkicowano, ale zapomniano je pokolorować.

Komediowy ciężar spoczywa więc na barkach panów, którzy udowadniają, że w tak skonstruowanym duecie czują się znakomicie. Co nie zmienia faktu, że zarówno Adamczyka (jako zagonionego w ślepy zaułek bawidamka), jak i Woronowicza (fajtłapowatego nieco "skrzydłowego") już na ekranie w takim wydaniu oglądaliśmy nie raz. Widać jednak, że obaj aktorzy szybko złapali wspólny filmowy język i potrafili się wzajemnie uzupełniać. A przy tym troszkę się pobawić, czego nie można już powiedzieć o pozostałej części obsady. Nawet poczciwy gliniarz Andrzej Grabowski potrafi znudzić i zmęczyć widza. A przy okazji chyba i siebie.

Na filmową nudę na pewno z kolei narzekać nie będą ci, którzy gustują w niezobowiązującym, przyprószonym pikanterią kinie komediowym, którego orężem są gołe zadki, siarczysty język i bezpruderyjny humor. "Mayday" skonstruowany jest z tak wielu i często powielanych w kinie klisz, że na pewno znajdzie wielu odbiorców, którym liczne wady nie będą zbyt mocno przeszkadzać, a głośny śmiech (bo na pewno takowy zabrzmi na kinowej sali) zagłuszy fabularne zgrzyty. Należało się jednak spodziewać znacznie więcej po szumnych zapowiedziach twórców. W jednym na pewno udało się dotrzymać słowa - "Mayday" rzeczywiście nie jest komedią romantyczną.

Na ekranie najlepiej radzą sobie panowie - Adamczyk i Woronowicz - czego zasługą są nieźle rozpisane role i świetna "chemia" obu aktorów. Scenarzyści niestety zapomnieli o paniach, którym zostało już odgrzewanie na ekranie często w żenujący sposób podanych stereotypów.
Na ekranie najlepiej radzą sobie panowie - Adamczyk i Woronowicz - czego zasługą są nieźle rozpisane role i świetna "chemia" obu aktorów. Scenarzyści niestety zapomnieli o paniach, którym zostało już odgrzewanie na ekranie często w żenujący sposób podanych stereotypów. mat. prasowe/ Kino Świat
Nie jest też niestety dobry film, co nie oznacza, że niektórym nie zaoferuje dobrej zabawy. Z filmową jakością, a już na pewno ze scenicznym pierwowzorem, ma to jednak niewiele wspólnego. "Mayday" proponuje dokładnie taką rozrywkę, jakiej można spodziewać się po mniej więcej 90 proc. rodzimych komedii. Jest więc się z czego pośmiać, ale znacznie częściej ma się ochotę zapaść pod kinowy fotel i wysłać sygnał ratunkowy "mayday, mayday, mayday".

OCENA: 4/10

Film

Mayday
5.2 20 ocen

Mayday (27 opinii)

produkcja
Polska
premiera
10 stycznia 2020
czas trwania
1 godz. 53 min.

Opinie (111) ponad 10 zablokowanych

 • Kolejne arcydzieło Oscarowe z cyklu powidoki Pana Vegi.... (4)

  Ciekawe czemu pojawiają się recenzje takich filmów a Irlandczyka nie było? Za ambitne kino...? A może recenzent woli prostotę i kolejna komedie z cyklu "psia d*pa Karolak" ?
  Przecież na spojlerach człowiek wie jak się zaczyna rozkręca i kończy ten film...o grze "pseudo" aktorskiej już się nie będę się wypowiadał... Kultura.... Kulturę nawet z kiosków wycofali. Tyle o tym gniocie:)

  • 74 12

  • Odpowiedź jest prosta. Tu w recenzjach filmowych recenzuje się tylko filmy wyświetlane w kinach (1)

   a Irlandczyk jest filmem Netflixa, który obejrzysz tylko tam, a nie na dużym ekranie.

   • 14 6

   • irlandczyk

    był w kinach... można było sobie pospać na seansie... z nudów
    nawet uwielbienie do aktorów nie ratowało filmu :(

    • 23 5

  • Litości

   Irlandczyk ambitny , przecież to mix chłopców z ferajny i kasyna . Nic nowego , oklepany scenariusz w nowym wydaniu .

   • 1 0

  • Irlandczyk film nudny jak flaki z olejem. Nawet doborowa obsada nie pomogła .

   • 1 0

 • Uśmiałam się jak nigdy. (9)

  Właśnie wróciłam z kina. Cała sala płakała ze śmiechu. Rola Staszka grana przez Adama Woronowicza rewelacyjna! Ludzie, to naprawdę świetna polska komedia. Nie będziecie się nudzić! Nawet na filmwebie ma dobre opinie, więc wyluzujcie szczególnie Ci, którzy nie widzieli filmu a się wypowiadają.
  Ps. Za to absolutnie nie polecam "Futra z misia". To jest dopiero żenada...

  • 44 101

  • No jesli cos ma wysoką note na filmwebie to trzeba omijać.

   • 9 8

  • slaby troll

   nie wierze ze kogos moze cos takiego smieszyc

   • 16 2

  • Pewnie płakali.
   Ale czy na pewno ze śmiechu?

   • 14 2

  • Jedyna "śmieszna" scena to ta pokazana w zwiastunie. Dla mnie żenada

   • 10 2

  • Jak sie usmialas jak nigdy na tym filmie, to zapraszam na oryginal do teatru. Tam do umrzesz ze smiechu i sie juz nie pozbierasz.

   • 11 1

  • Ile ci płacą za takie bzdurne opinie?

   • 6 1

  • Jeżeli ktoś jest fanem Zenka i szeroko pojętej kultury promowanej przez Kurskiego to taki chłam będzie bawił i się podobał. Niestety poziom 'kultury' w narodzie obniża się z miesiąca na miesiąc. Ludziom nie chce się sięgać po ambitniejsze tematy, bo te wymuszają refleksję, myślenie, czasem trzeba coś dodatkowo przeczytać, żeby zrozumieć co autor miał na myśli i dlaczego porusza poszczególne tematy. Łatwiej jest obejrzeć jakiegoś odmóżdżacza, którego fabułę zapomni się po dwóch dniach, do tego kilka seriali co wieczór z tymi samymi odtwórcami roli (nie mylić z aktorami), zjeść kebsa, walnąć browara i iść spać z nadal pustą głową i bez emocji.

   • 2 1

  • Zgadzam się w 100%

   • 0 0

  • Total

   No ja dawno nie pamiętam żeby cała sala tak mocno się śmiała. Doskonała komedia

   • 2 1

 • (4)

  Mayday mayday

  Polska

  • 30 3

  • (3)

   widać że jesteś nowy nad morzem, skoro nawet mayday nie potrafisz poprawnie nadać

   • 0 3

   • (1)

    Trójmiasto nie leży nad morzem.

    • 2 2

    • Nie leży nad morzem?

     To nad czym leży? Nad Tatrami?

     • 1 0

   • Myday Myday

    • 2 0

 • Nie znoszę po raz (1)

  kolejny Adamczyka w komedii romantycznej czy nie ma innych aktorów ??? To wszystko na jedno kopyto ! Nie warto iść i kasę płacić

  • 76 13

  • noakto ?

   Bogusław ?
   Acoto Psy 8 ?

   • 1 5

 • mayday a mayday (7)

  Tego filmu na pewno nie powinni oglądać ci, którzy widzieli tą sztuke na deskach teatru. Niestety. Kawały o d..pie. k..rwach wywołują salwy śmiechu na sali kinowej, ale to wszystko, czyli niewiele

  • 45 4

  • (3)

   ale to są właśnie dowcipy na poziomie naszej "klasy średniej" czyli przeciętnego widza, którego stać na bilet do kina! W czym problem? W tym że "większość społeczeństwa to idioci" (J.K.Mikke, 1990-2020)??

   • 10 5

   • hm (2)

    A Ty kto ?Założę się że nawet filmu nie oglądałeś .Nie jesteś jak większość społeczeństwa?Tylko jesteś wielkim bucem z kredytami na koncie i się i uważasz się za arystokratę?Wiesz co Ci powiem nowobogacki d*pku,siedż dalej na swoim tronie i zajmij się swoim sejfem i**oto.

    • 2 15

    • no właśnie o to chodzi

     odezwał się odbiorcą tego kina

     • 5 1

    • Ehh Ci beneficjenci 500+

     • 1 1

  • Pieprzysz

   Pieprzysz głupoty byłem w teatrze 4 razy na mayday i dwa na mayday 2 . A film jest równie dobry . Uważam że ciężko jest zrobić film który będzie kopia przedstawienia w teatrze, bo będzie poprostu nudny.

   • 3 4

  • Byłam w teatrze, było rewelacyjnie. i na to liczyłam też w filmie. Ale może faktycznie nie warto psuć sobie dobrego wrażenia po sztuce teatralnej...

   • 2 0

  • Tak, spektakl to bylo cos. Widzialam Mayday i Mayday 2 z Arturem Barcisiem na scenie. :) Goraco polecam!

   • 1 0

 • brawo

  ja tam w kinie popije wodke z gwinta

  • 23 4

 • Elmek

  Ten film jest slaby..nudny i przewidywalny jak moja byla dziewczyna..

  • 29 16

 • Stawiam tezę, że po 2000 roku zrobiono ... (9)

  w Polsce, żadnej, dobrej i popularnej komedii.
  Zapraszam do dyskusji :)

  • 43 11

  • Zrobiono (1)

   "Juliusz", dziękuję

   • 0 21

   • Doskonały dobór argumentów.

    Pan jest polidiotą, Książę.

    • 8 1

  • komedie to mam

   jak kononowicza patostrimy ogladam :D

   • 6 3

  • Ooooooo , nie zgodzę się :) "Vinci" i długo, długo nic....

   • 4 4

  • Kołysanka (1)

   • 6 2

   • Ostatnia komedia która mnie odrobinę rozśmieszyła

    Chłopaki nie płaczą.

    • 11 1

  • Wesele Smarzowskiego choć to raczej komediodramat.

   • 3 3

  • Nie ma nad czym dyskutować

   Beznadzieja , przewidywalność , nuda , ziewanie , irytacja. Doczekałam do końca filmu tylko po to by obejrzeć cały i wydaać opiniè widzac wszystko.

   beznadzieja ! Co się dzieje , kto finsnsuje te filmy ?! Tyłek Adamczaka widziałam już wiele razy i
   .... i nic :) Duuuuupa ! Szkoda. Dereszowską lubię , to chciałam ją zobaczyć w nowej roli. Szanuję Grabowskiego , jsko aktora , ake tu totalne nuuudy i powtarzalność . Ogólnie jakiś niesmaczny wizerunek W ogóle - brak słów. Moim zdsniem, zdaniem widza - film denny !

   • 2 0

  • Smoleńsk to co?

   • 3 0

 • Tytuł

  Wg mnie film powstał w celu przewalenia budżetu z Ministerstwa Kultury i karmienia kolejnego pokolenia komunistycznych aktorów i krytków literackich, którzy "odziedziczyli talent" po przodkach wyzwalających nasz kraj w 1945. Brak talentu aktorów ale widz i tak pójdzie bo nic lepszego i tak nie ma w kinie.

  • 30 14

 • 4/10?

  Bardzo wysoka ocena

  • 25 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kultura + Senior
Kultura + Senior
projekcje filmowe, spotkanie, warsztaty, spacer
sie 1-31.10
Gdynia
Wystawy na ekranie w Kinie Kameralnym Cafe
Wystawy na ekranie w Kinie Kameralnym...
projekcje filmowe
paź 3-21
g. 17:00
Gdańsk, Kino Kameralne Cafe
7. Festiwal Filmów Animowanych
7. Festiwal Filmów Animowanych
impreza filmowa, festiwal filmowy
paź 14-17
czwartek - niedziela, g. 10:00 - 21:00
Kino Watra Multikino Inst