• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przesyłka (tylko) dostarczona. Recenzja filmu "Kurier"

Tomasz Zacharczuk
16 marca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Jan Nowak-Jeziorański wielokrotnie z narażeniem życia podczas wojny przekraczał granice, zarówno geograficzne, jak i ludzkiej determinacji. Poza bezpieczną, zmilitaryzowaną strefę nie wychyla się natomiast Władysław Pasikowski, który jakby nie chciał narazić się na przypadkowy nawet rykoszet. Jego "Kurierowi" brakuje przenikliwości "Pokłosia" i dynamiki "Jacka Stronga". Całość sprawia wrażenie sprawnej historycznej produkcji, która jednak tylko momentami ociera się o rasowe kino szpiegowskie. Zbyt mało Pasikowskiego w Pasikowskim.Fascynujące wojenne losy "Kuriera z Warszawy" wydawały się doskonałym filmowym tworzywem w rękach tak sprawnego i świadomego własnego warsztatu reżysera. Władysław Pasikowski w "Jacku Strongu" umiejętnie i z odpowiednim rozmachem kawałek polskiej historii przearanżował na hollywoodzko wystylizowane kino akcji ze szpiegowską dominantą. Podobnemu zabiegowi poddano opowieść o Janie Nowaku-Jeziorańskim, ale tym razem nie wszystkie trybiki w filmowej machinie zostały zawczasu naoliwione. Zgrzyty niestety słychać.

Teoretycznie autor "Psów" czy "Pokłosia", z charakterystyczną sobie precyzją i dyscypliną, zadbał o niemal każdy element filmowego dzieła: drobiazgową scenografię, trafioną w punkt obsadę, ilustracyjną i przejrzystą narrację oraz przede wszystkim o fabułę nasączoną zwrotami akcji i obudowaną wokół legendarnej już postaci polskiego patrioty. Pasikowski w "Kurierze" nie jest jednak Janem Nowakiem-Jeziorańskim polskiego filmu. Unika ryzyka, nie wchodzi na linię strzału, porusza się dość asekuracyjnie i ostatecznie nie doręcza takich emocji, do jakich przyzwyczaił już widzów.

"Kurier" przybliża sylwetkę Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Philippe Tłokiński), który w przeddzień Powstania Warszawskiego musi przedostać się z Londynu do stolicy Polski, by przekazać dowództwu AK najnowsze rozkazy rządu na emigracji. O jego niebezpiecznej misji wie już jednak niemiecki wywiad. "Kurier" przybliża sylwetkę Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Philippe Tłokiński), który w przeddzień Powstania Warszawskiego musi przedostać się z Londynu do stolicy Polski, by przekazać dowództwu AK najnowsze rozkazy rządu na emigracji. O jego niebezpiecznej misji wie już jednak niemiecki wywiad.
Filmowa przesyłka do adresata jednak dociera, bo "Kurier", bądź co bądź, spełnia swoją podstawową funkcję - przybliża sylwetkę Nowaka-Jeziorańskiego. Polski oficer (Philippe Tłokiński) próbuje przedostać się z Londynu do okupowanej Warszawy, by tamtejszemu dowództwu Armii Krajowej przekazać najnowsze informacje od rządu na emigracji. Tempo doręczenia rozkazów wydaje się kluczowe w obliczu zbliżającego się Powstania Warszawskiego. Podczas niebezpiecznej podróży do stolicy sam Nowak-Jeziorański zmieni percepcję na zbrojny bunt, ale czasu na refleksje zbyt dużo nie będzie. Na życie kuriera czyhają bowiem agenci wrogich wywiadów.

Rasowego kina szpiegowskiego jest tu jednak jak na lekarstwo. Szumne zapowiedzi o "polskim Bondzie" właściwie już przed premierą można było włożyć między bajki. I słusznie, bo nie po to mamy własnego "Kuriera z Warszawy", by przyklejać mu na czoło karteczkę z napisem "007", a pod nos podstawiać "wstrząśnięte, niemieszane". Boli jednak to, że w "Kurierze" nie funkcjonują należycie mechanizmy takiego kina. Sekwencje z pościgami, ucieczkami, strzelaninami da się właściwie zmontować w widowiskowy, ale króciutki teledysk.

Można oczywiście huczne fajerwerki wygłuszyć, tak jak w "Szpiegu" zrobił to Tomas Alfredson, ale i na tym poziomie "Kurier" rozczarowuje. Gra pozorów jest iluzoryczna i łatwa do rozszyfrowania, atmosfera ciągłej inwigilacji i zagrożenia umowna, najbardziej zawodzi jednak brak permanentnego napięcia. O zwrotach akcji Pasikowski informuje widza kilka kroków wstecz, a jeśli już coś się dzieje, to zazwyczaj jest to ucieczka głównego bohatera lub jego rodaków przed chmarą gestapowców. Wirtuoz polskiego kina sensacyjnego tym razem nie naładował własnej albo sięgnął po cudzą broń. Tak statycznego i rozleniwionego filmu Pasikowski chyba jeszcze nie nakręcił.

Twórcy "Kuriera" odpowiednio zadbali o kontekst historyczny, udanie odwzorowali na ekranie realia wojenne, skupiając się jednak zbyt mocno na faktach kosztem emocji. Tych zdecydowanie brakuje. Szczególnie napięcia, wrażenia nieustannego niebezpieczeństwa i wagi podejmowanego ryzyka. Chwilami aż nadto bije z ekranu patos. Sporo minusów nadrabia m.in. świetna obsada. Twórcy "Kuriera" odpowiednio zadbali o kontekst historyczny, udanie odwzorowali na ekranie realia wojenne, skupiając się jednak zbyt mocno na faktach kosztem emocji. Tych zdecydowanie brakuje. Szczególnie napięcia, wrażenia nieustannego niebezpieczeństwa i wagi podejmowanego ryzyka. Chwilami aż nadto bije z ekranu patos. Sporo minusów nadrabia m.in. świetna obsada.
Z jeszcze większą ostrożnością reżyser podchodzi do tematu Powstania Warszawskiego, tak, jakby bał się kontrowersji związanych z "Pokłosiem". Oczywiście nie chodzi o stawianie apodyktycznych tez, ale w "Kurierze" dyskusja o słuszności buntu jest ledwie zasygnalizowana, a wniosek końcowy postawiony z grubą kropką. To, w połączeniu z opieszałą fabułą i niewykorzystaną w pełni konwencją, czyni film przesadnie wypolerowanym, zaprogramowanym na fakty, a nie emocje, pedantycznie uporządkowanym. Na tyle poprawnym i ugrzecznionym, że Pasikowski dorobi się tym razem nowej, abstrakcyjnej dla niego publiki - szkolnych wycieczek.

"Kurier" nie jest jednak tylko obowiązkową filmową lekturą dla uczniów, którzy może w ten sposób zainteresują się polskim bohaterem, którego nazwisko powinien znać i kojarzyć również niejeden, jak nie każdy, dorosły. Nie jest też filmem złym czy przeciętnym, choć ponad tę przeciętność wykracza już nieznacznie. Główna w tym zasługa ... Pasikowskiego. Lista jego uchybień (co widać wyżej) jest długa, ale trzeba podkreślić, że wciąż potrafi opowiadać, robić kino atrakcyjne wizualnie (zdjęcia, scenografia, kostiumy, efekty) i korzystać z aktorskich talentów.

Tych młodych, nieznanych jeszcze szerokiej publiczności jest tu całkiem sporo. Doskonale postać Nowaka-Jeziorańskiego odwzorował Philippe Tłokiński, który czaruje nienaganną prezencją i dżentelmeńskimi manierami, cieszy ucho świetną angielszczyzną (nareszcie da się tego słuchać w polskim filmie!) i, pomimo oszczędności scenariusza, tworzy bohatera charyzmatycznego. A przy tym nieco fajtłapowatego, któremu nie wychodzą skoki ze spadochronem, a nawet jazda na rowerze. I nie jest bynajmniej minus. Dzięki takim drobnym, quasi-komediowym zagrywkom, główny bohater wydaje się być bohaterem z sąsiedztwa, któremu lśniące auto i walizka gadżetów nie są potrzebne, by dokonywać wielkich czynów.

Najnowszy film Władysława Pasikowskiego rozczarowuje jako kino szpiegowskie. Również reżyser specjalizujący się przecież w konwencji filmu sensacyjnego tym razem nie dostarcza takich emocji, jakich można było się spodziewać. Zbyt mocno od "Kuriera" bije ton edukacyjny, za rzadko widać jakość artystyczną, choć daleko filmowi od miana nieudanego przedsięwzięcia. Najnowszy film Władysława Pasikowskiego rozczarowuje jako kino szpiegowskie. Również reżyser specjalizujący się przecież w konwencji filmu sensacyjnego tym razem nie dostarcza takich emocji, jakich można było się spodziewać. Zbyt mocno od "Kuriera" bije ton edukacyjny, za rzadko widać jakość artystyczną, choć daleko filmowi od miana nieudanego przedsięwzięcia.
U boku Tłokińskiego z powodzeniem odnajdują się Patrycja Volny, Julie Engelbrecht czy Tomasz Schuchardt. Odpowiednie zaplecze tworzą też ekranowi wyjadacze na czele z Janem Fryczem, Cezarym PazurąRafałem Królikowskim (świetne epizody), Adamem Woronowiczem, Zbigniewem Zamachowskim czy Grzegorzem Małeckim (posągowy, ale zapadający w pamięć Bór-Komorowski). Pasikowski kolejny raz udowodnił, że ma rękę do aktorskich wyborów. Gdyby jeszcze tylko sprezentował swoim gwiazdom lepiej rozpisane postaci i pozwolił na większy luz. Sztucznego nadęcia nie ma, ale nienaturalnie podniosły ton słychać nie tylko w pompatycznej, irytującej muzyce.

"Kurier" dostarcza polskiemu kinu postać, która już dawno powinna była zaistnieć w rodzimej kinematografii, choć listonoszem Pasikowski okazuje się być dość roztargnionym i gubi po drodze wiele swych atutów. To na pewno mógł i powinien być lepszy film, choćby z szacunku i za zasługi Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Filmową przesyłkę można uznać za doręczoną, choć poturbowaną. Jest nieźle, ale czuć (chwilami spory) niedosyt.

OCENA: 5,5/10

Film

6.1
76 ocen

Kurier

biograficzny, dramat

Opinie (56) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  (6)

  Pasikowski kręcąc Psy byl mlodym facetem. Ktos chyba dobrze mu opowiedzial jak to bylo z przemianami 80/90. Ciesze sie,ze praktycznie na 100% nakreci trzecia czesc.

  • 16 4

  • O Michniku to będzie film... (1)

   • 8 7

   • Którym?

    • 4 1

  • Najbardziej zalgany film o przemianach (1)

   Nie bylo zadnej weryfikacji, SB zakladala firmy z powiazaniem panstwa dzieki czemu mieli monopol. SB trzymało piecze nad gangusami, żadnemu sbekowi krzywda się nie stała. Taki Franc w SB to bajka, tam trafiali najwięksi zwyrodnialce, toz to był krwawy reżim który mordował ludzi a nie "Ja dobrze pisze na maszynie, ja chce do biura"

   • 13 1

   • Celem Psow bylo wybielenie komuszkow i osmieszenie innych

    Podobny mechanizm Sluzby Specjalne Vegi

    Filmy na zamowienie
    To samo przerabiane w Popiol i Diament

    • 7 4

  • buahahahhahahaha, kolejny wierzący w przemiany, buahahahhahahahahaha, dobre, głupoli i naiwniaków nie brakuje

   • 4 3

  • Psy to fikcja. Tak się weryfikacja nie odbywała. To bzdury wyssane z palca

   • 5 0

 • A mógł zostawić awizo (1)

  • 34 1

  • Dla potomnych

   Za PO tego w szkołach nie uczyli .

   • 9 13

 • Niedługo nakręcą więcej filmów o wojnie niż było dni okupacji niemieckiej... (12)

  Pamięć - tak , przesada nie. I tak tłuką bez końca , z niby patriotycznym zadęciem .

  • 20 81

  • O bohaterach ruskich już nie kręcimy

   • 21 11

  • Boli pamięć, co? (1)

   • 13 6

   • A ciebie boli d***a jak widać.
    Jest wolnosc moga mi sie gnioty filmowe nie podobac.

    • 2 11

  • (3)

   Dla ciebie kręcą dużo komedii romantycznych.

   • 14 3

   • (2)

    A nie pomyslales, ze sa ludzie, ktorzy lubia kino z gornej półki i maja dosyc napuszonych gniotów ?

    • 4 6

    • (1)

     Wymień trzy filmy jakie ostatnio obejrzales?
     Te z górnej półki.

     • 7 1

     • ja to zrobie za niego...tak wiec będzie to planeta singli, planeta singli 2 i kogel mogel 3 :D

      • 3 0

  • kodziarstwo kontratakuje?

   Sbek?

   • 9 5

  • Co za prawak niemiecki

   Niech kręcą ile chcą. A Ty idź sobie świętuj urodziny swojego wodza w lesie.

   • 3 7

  • Masakra jakas.
   Z tym rozpamietywaniem porażek.
   Mam wrazenie, ze jakis hitlerowiec wyjdzie zaraz zza rogu w Gdansku przez to maglowanie przez pis tematow pseudo patriotycznych, wojennych i generalnie przygnebiajacych.

   • 5 10

  • Pytanko

   A czym według Ciebie jest patriotyzm? I drugie pytanie, czy tego wogóle patriotyzmu potrzebujesz? Być może nie, dlatego mówisz o zadęciu patriotycznym. Pozdrawiam serdecznie

   • 5 0

  • Zdecydowanie za mało filmów o naszej najnowszej historii

   • 5 1

 • Opinia wyróżniona

  niestety

  jest za mało pieniędzy na realizacje polskich filmów historycznych.chciałbym kiedyś obejrzeć polski film na miare szeregowca Ryana i to bez żadnej intrygi miłosnej lub wątku miłosnego...w takich filmach powinni pokazywać trudy życia podczas wojny.a u nas w historycznych produkcjach cywile chodzą w czystych kolorowych ubraniach

  • 62 3

 • Gratuluję krytykowi (4)

  Kurier ma prawie identyczną ocenę, jak Kobiety Mafii 2.

  • 41 4

  • (1)

   Może oczekiwania były wyższe?

   • 4 3

   • Ocena to ocena, a nie marzenia sprzed seansu.

    • 7 0

  • To taki recenzent jak kiedyś w wyborczej (1)

   Co czytałem że dobry film to wtopa, aż zacząłem chodzić na te słabe w ocenie. Vega kręci dobre filmy, mniejsza o treść ale to kino dopracowane pod każdym względem na polskim rynku najlepsze. Czytałem że kurier bardzo dobry i warto zobaczyć. Tutaj masz typa który pisze że pokłosie było przenikliwe, umarlem ze smiechu

   • 4 13

   • Vega kreci dobre filmy...

    Wez bo sie posikam ze smiechu

    • 5 0

 • Fajny film (1)

  Dobre kino. Ciekawe sceny . 9/10

  • 27 8

  • Przecież go nie widziałaś...

   • 0 1

 • zauwazyłem od paru lat tendencje hejtowania przez recenzentów (2)

  filmow z przesłaniem historyczno-patriotycznym ale wychwalanie filmow takich jak zimna wojna ida czy kler ciekawe zjawisko....

  • 62 32

  • Zmień media (1)

   W tych z polskim kapitałem i nie uzależnionych od miejskiej kasy recenzje są normalne

   • 7 8

   • Idzcie do lekarza.

    • 6 4

 • Gdyby Nowak-Jeziorański był z Marvela, to i recenzja byłaby pewnie lepsza.

  • 34 1

 • Dobry film, duże napięcie tylko nie trzeba oglądać zwiastunów (2)

  ... bo za dużo zdradzają.
  Trudną mamy historię.
  Film z klasą, ogląda się w mgnieniu oka.
  Piękna Warszawa może nawet trochę zbyt idealna, ale poza tym ok.

  • 32 2

  • Trochę wybiórczo potraktowana historia (1)

   Szkoda tylko, że Pasikowski totalnie zapomniał o żonie Nowaka-Jeziorańskiego, która z nim działała, jako łączniczka i kurier, równie intensywnie i z narażeniem życia. Wzięli ślub podczas powstania warszawskiego, razem wywozili materiały o powstaniu i przedostawali się z okupowanej Polski. W filmie ani słowa o tym.

   • 4 0

   • To film - nie epopeja

    Przekleństwem polskiego kina jest upychanie w filmie ważnych obiektywnie, ale nieistotnych dla sprawnej opowieści wątków. Tu na szczęście tego nie ma. Tytuł to "Kurier" a nie "Życie i twórczość na tle opoki". Może powstanie film o losach tego małżeństwa, może o N-J w czasach RWE. To bohater na więcej niż jeden film.

    • 1 0

 • Polityka historyczna w pełni

  Jan Nowak Jeziorański przewraca się w grobie.

  • 12 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

23. Sopot Film Festival

17 - 20 zł
Kup bilet
festiwal filmowy

Bonnie and Clyde - pokaz specjalny

22 zł
impreza filmowa, projekcje filmowe

Prapremiera Radiostory

45 - 65 zł
impreza filmowa, projekcje filmowe