• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dobro zwycięża w kanałach. Recenzja "W ciemności" Agnieszki Holland

Natalia Wiśniewska
10 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Film Agnieszki Holland "W ciemności" przyciąga do kin tłumy widzów. Już podczas pierwszego trójmiejskiego pokazu na festiwalu All About Freedom sala pękała w szwach. Film Agnieszki Holland "W ciemności" przyciąga do kin tłumy widzów. Już podczas pierwszego trójmiejskiego pokazu na festiwalu All About Freedom sala pękała w szwach.

Najnowszy film Agnieszki Holland pt. "W ciemności" od pierwszego pokazu wywołuje wielkie emocje. To brutalnie realistyczny portret naszych słabości, ale również niezwykłej przemiany, jaką jest w stanie przejść człowiek.



Robert Więckiewicz wcielił się w główną rolę Leopolda Sochy, który ratuje Żydów ukrywając ich w kanałach. Robert Więckiewicz wcielił się w główną rolę Leopolda Sochy, który ratuje Żydów ukrywając ich w kanałach.
Film charakteryzują profesjonalne zdjęcia Jolanty Dylewskiej. Widz ma wrażenie, że razem z bohaterami znalazł się w całkowitych ciemnościach kanałów. Film charakteryzują profesjonalne zdjęcia Jolanty Dylewskiej. Widz ma wrażenie, że razem z bohaterami znalazł się w całkowitych ciemnościach kanałów.
"W ciemności" trójmiejską premierę miało w październiku podczas gdańskiego festiwalu All About Freedom. Podczas projekcji i późniejszego spotkania z Agnieszką Holland, sala pękała w szwach. W ubiegły piątek polski kandydat do Oscara trafił do kin w całej Polsce.

Historia "W ciemności" oparta jest na wydarzeniach opisanych w dwóch amerykańskich książkach: "W kanałach Lwowa" Roberta Marshalla i "Dziewczynce w zielonym sweterku" Krystyny Chiger. Kanalarz i drobny złodziejaszek Leopold Socha (Robert Więckiewicz) pomaga grupie Żydów ukrywać się w kanałach. Początkowo za pieniądze, później już bezinteresownie. Agnieszka Holland pokazuje trudną drogę człowieka, który z antybohatera zmienia się w prawdziwego herosa.

Choć jest to kolejny film opowiadający o Holokauście i ocaleniu, wiele wspólnego z "Listą Schindlera" Spielberga czy "Pianistą" Polańskiego nie ma. "W ciemności" od samego początku emanuje autentycznością, bez wybielania, bez naciągania. Realistyczne jest wszystko: od scenografii, przez historię, aż po role aktorskie. Holland nawet wygrała spór o język z kanadyjskim scenarzystą Davidem F. Shamoonem - aktorzy mówią po polsku, niemiecku, ukraińsku i w jidysz.

Reżyserka dopilnowała, by postaci były z krwi i kości, pozbawione lukru, którym zwykle polewa się Żydów w hollywoodzkich produkcjach. Nie są to posągi wzniesione na cześć człowieczeństwa, a raczej portrety zwykłych ludzi, którzy mają zalety i wady. Socha kombinuje i kradnie, a Żydów ratuje wyłącznie dla pieniędzy. Z kolei jeden z żydowskich uciekinierów, Janek Weiss (Marcin Bosak) zamiast ocalić żonę z dzieckiem, wybiera kochankę.

Film świetnie oddaje ówczesne nastroje i rzeczywistość. Na ulicach odbywają się publiczne egzekucje, a w domach toczy się zwyczajne życie - mąż wraca do domu, żona przygotowuje mu kąpiel. Te mocne kontrasty podkreślają obojętność, z jaką ludzie podchodzili do sprawy żydowskiego getta. Odgrodzony murem świat biedy i śmierci był codziennością, a ratowanie Żydów zachowaniem wręcz nienormalnym. To, że Socha decyduje się pomóc jest spowodowane jedynie jego materializmem. Dobro, które z czasem się w nim budzi, rozkwita powoli i zaskakuje nie tylko jego, ale i jego bliskich, którzy wcale nie są z tego powodu zadowoleni.

Holland dobrze dobrała aktorów, jednak wszystkich swoją kreacją przyćmił Więckiewicz. Perfekcyjnie wypracowana, oddająca każdą emocję mimika twarzy i wyćwiczony na potrzeby filmu "bałak", czyli śpiewny język lwowskiej ulicy sprawiają, że nie można od niego oderwać oczu.

Po pokazie "W ciemności" na festiwalu w Toronto Krystyna Chiger, która przeżyła Holokaust dzięki Leopoldowi Sosze, powiedziała: "tak właśnie było". Autentyzm bijący z filmu Holland sprawia, że można w to uwierzyć.

Zobacz, kiedy grają "W ciemności". Znajdź seans dla siebie w swoim ulubionym kinie.

Film

1.0
1 ocena

W ciemności (54 opinie)

(54 opinie)
Dramat

Opinie (127) ponad 10 zablokowanych

  • (uwaga, spojler)

    Film jest dobry, ale moim zdaniem za dużo jest scen łóżkowych. Rozumiem, ze ten element życia też trzeba pokazać, nawet jesli już tak naturalistycznie i dokładnie, by oddać totalny brak prywatności i intymność pokątną, gdy dzieci śpią, itp. ale dlaczego aż 4 razy? CO za duzo to niezdrowo. Holland przesadziła z ilością seksu.
    Nie rozumiem też dlaczego pominięto wątek nawrócenia się głównego bohatera. On przecież nie dlatego ratował Żydów, bo chciał pieniędzy, ale daltego, ze przeżył przemianę duchową :).
    Co do reszty nie mam zastrzeżeń.
    Dobrze, ze pokazano, iż w kazdym narodzie znajdzie się zarówno osoba dobra, jak i zła. Polacy nie są kryształowi, czego mozna było się nawet spodziewać znając nieco treść, ale i Żydzi również nie mają skrzydeł i aureoli. Wciąz są nieufni, miejscami cyniczni, nie obca im jest zdrada, tchórzostwo, złośliwość tak jak każdemu z nas. Ot. ludzie. Powtarzane kilkakrotnie słowa "Jezus był Żydem?" i "Żydzi są tacy sami ludzie jak my" ubierają w słowa to, co Holland chciała pokazać - nie ma tak, ze zły Niemiec, dobry Polak i biendy Zyd. Są ludzie - po prostu.

    • 1 0

  • Filmy

    Każdy ma odmienne zdanie, ale ważne że zrobiło się głośno o tej tematyce. Mi osobiście bardziej podobał się film Dzieci Ireny Sendlerowej, bo opowiadał historie w sposób bardzo prosty, ale poruszający... Takie kino można oglądać, bo jest to historia o czymś ważnym. Szkoda, że w telewizji nie ma takich filmów. Ciągle grają to samo. Bez sensu.

    • 1 0

  • Bardzo dobry film , polskie filmy sa bardzo dobre i wile wnosza swoja fabula , a nie oglupiaja jak durne amerykanskie komedie

    • 0 1

  • Bardzo dobry film. Wzruszający, aktorzy świetni (Więckiewicz! Preis!), ale żeby na Oskara zasługiwał, to nie powiem. ZA DUŻO EROTYZMU! Czy oni w tych kanałach tylko seks uprawiali?! Ogólnie mi się podobał, ale po tym, co o nim słyszałam przed pójściem do kina, spodziewałam się czegoś więcej. Ci co mówią o 'gniocie od Holland' chyba filmu na oczy nie widzieli.

    • 1 0

  • Warsztat

    Warsztatowo beznadziejny, proste przebitki dla naiwnych.
    Nie obiektywny. jak ktos nie zna historii POlski to łyknie, tych co ja znaja czeka rozczarowanie.
    "Gdy naród zawołał: "umrzem lub zwyciężym!" panowie w stolicy bawili." tak to trochę wyszło

    • 1 0

  • obejrzałam wczoraj, w piewszej połowie filmu sceny za szybko się zmieniają są za mało wyraziste nie spójne,po obejrzeniu zostaje w pamięci przesadna ilość , scen erotycznych,wystarczyłaby jedna.ńiie przemyślany zbyt chaotyczny

    • 1 0

  • Kolejna sugestywna opowiastka.

    Schematyczny, komercyjny, nastawiny na tanie efekty - po co tyle seksu!!?. Infornację na końcu filmu, ,,jakoby" na pogrzebie Sochy powiedzino,,Bóg go pokarał, bo pomagał Żydom" traktuję jak pomówienie i uważam za skandal, Pogrzeb, rok 1945, kupa ludzi, kazdy słyszy co chce słyszeć. Holand cynicznie jednym zdaniem na końcu tego ,,dzieła" pokazała stronniczość i brak profesjonalizmu , O pokazanie prawdy historycznej jej nie posądzam, ale cóż nakręciła, co fundatorzy kazli

    • 1 0

  • lumpenelity

    " mozna w to uwierzyc" .. gdy nie ma sie zielonego pojecia o historii. Poza tym Holland wyniosla z domu ' zoologiczna " niechec do polskosci I polakow , ale nie ma co sie dziwic corce stalinisty . Sama wyznala swego czasu , cytat " Kiedy umarł Stalin, wszyscy w naszej kamienicy płakali, moi rodzice nie płakali, ale byli przygnębieni." . Te wszyskie fobie antypolskie , to moze biora sie wlasnie z domu . Ojciec przesladowal Polakow w stalinowskiej Polsce , teraz chcac zagluszyc sumienie , to maluje jego ofiary jako katow - zatem mogli miec racje , ze ukatrupili np takiego Pileckiego czy tysiace innych Zolnierzy Wykletych jako karlow reakcji - dzis nazywa sie ich nacjonalistycznymi homofobami.
    Otwartym umyslom polecam:
    " Stosunki polsko-zydowskie 1939-45" Ewy Kurek .
    wspaniala obiektywna ksiazka nukowa, nie zaden paszkwil antyzydowski czy antypolski jak np Olgi Tokarczuk.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Wydarzenia

Noc w Kinie Studyjnym - Wilczyca| Kino Kameralne Cafe

25 zł
impreza filmowa, projekcje filmowe

Kim jesteś, Hamlecie? NT live w Helios na Scenie

44,90 zł
projekcje filmowe

Filmowe Poranki: Tomek i Przyjaciele, cz. 6

28,90 zł
impreza filmowa, projekcje filmowe