• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

lataMY - premiera filmu Kamili Chomicz oraz dyskusja

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Tematem filmu będą ptasie wędrówki oraz to, jak zabudowa i architektura Gdańska wpływa na śmiertelność ptaków przelatujących nad miastem podczas wiosennych i jesiennych migracji.

kwi 24

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 36,90 zł
"lataMY"
Premiera filmu Kamili Chomicz oraz dyskusja
Wydarzenie: 25 listopada 2021 r. o godz. 18.00
Miejsce: CSW ŁAŹNIA 1, sala kinowa (na 1. piętrze)
Uczestnicy dyskusji: Kamila Chomicz, dr Jarosław Nowakowski, dr Michał Skakuj

25 listopada o godz. 18.00 odbędzie się premiera filmu Kamili Chomicz pt. lataMY, połączona z dyskusją z zaproszonymi gośćmi: dr. Jarosławem Nowakowskim i dr. Michałem Skakujem.

Krótkometrażowy film dokumentalny Kamili Chomicz opiera się o wypowiedzi ornitologów. Pytani goście odpowiedzą między innymi na pytania: Na jakie przeszkody architektoniczne i budowlane mogą natrafić lecące w nadmorskim korytarzu migracyjnym ptaki? Skąd wiemy ile i jakie ptaki przelatują przez Gdańsk w czasie wiosennych i jesiennych migracji? Jak można zapobiegać ptasim kolizjom?

Korytarz pasa nadmorskiego jest częścią wielkiego wschodnioatlantyckiego szlaku kontynentalnego. Obejmuje on pas wybrzeża o szerokości od kilku do kilkunastu kilometrów od linii brzegowej Bałtyku. Za najbardziej kolizyjne dla ptaków uznaje się Trójmiasto o czym jest mowa w publikacji pt. Ochrona ptaków przed kolizjami, ze szklanymi budynkami, wydanej w kwietniu 2020 przez Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji przyjaznych PTA.com.

Większość ptaków przelatuje przez miasto nocą dlatego wspomniany problem był przez wiele lat niewidoczny. Gdańsk rozrasta się w bardzo szybkim tempie, a szklane i przezroczyste powierzchnie nadal kojarzą się z nowoczesnością i są stosowane na szeroką skalę w budownictwie. Dodatkowym problemem jest sposób oświetlenia miasta, który bardzo często bywa dezorientujący dla nocnych wędrowców i zwiększa ich śmiertelność. Te same obiekty, które są dla nas ludzi ładne i wygodne, mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt.

Film lataMY jest efektem długoterminowej rezydencji artystycznej Kamili Chomicz w CSW ŁAŹNIA, której celem było umożliwienie zbudowania sieci współpracy oraz platformy wymiany myśli i wiedzy z badaczami i badaczkami, aktywistami i aktywistkami, urbanistami i urbanistkami, specjalistami i specjalistkami w różnych dziedzinach. Rezydencja odbywała się pod hasłem przewodnim relacji natura-miasto i refleksji nad obecnymi sposobami budowania więzi z przyrodą w dzisiejszych metropoliach.

Kamila Chomicz absolwentka biologii na Uniwersytecie Gdańskim i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania. Tworzy różnego rodzaju kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne, w których to stara się w kreatywny i ciekawy sposób opowiedzieć o istotnych kwestiach. Współpracuje z instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, realizuje projekty niezależnie, a także w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. W ostatnich trzech latach prace artystki związane są z ochroną środowiska naturalnego, promocją nauki, zrównoważonego rozwoju miast i wsi oraz ekologicznej turystyki. Kilka z zainicjowanych przez Kamilę Chomicz, trwających nadal, projektów: Głos laguny (www.lagunabacalar.net), Miasto drzew Trójmiasto (facebook.com/MiastoDrzewTrojmiasto), My Ziemianie, Urodzajnia, Życie na Ziemi (www.zycienaziemi.pl) Sploty (www.sploty.org.pl).

Dr Jarosław Nowakowski absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, gdzie w 1992 r. obronił pracę magisterską dotyczącą strategii zimowania bogatki. W 2000 r. na Akademii Podlaskiej w Siedlcach obronił doktorat dotyczący systemu wędrówki bogatki w Europie. Od 1 października 2001 zatrudniony w Stacji Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1991 roku posiada uprawnienia do obrączkowania ptaków. Twórca narodowego systemu obrączkowania ptaków dla Meksyku i współtwórca takich systemów dla Egiptu i Turcji. Obrączkował ptaki i prowadził szkolenia dla ornitologów na kilkudziesięciu stacjach ornitologicznych na 4 kontynentach: w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej. Kieruje Programem Badania i Monitoringu Wędrówek Ptaków Akcja Bałtycka najdłużej działającym tego typu programem badawczym na świecie. Jest twórcą i przewodniczącym Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Inicjator i twórca projektu wszechstronnej promocji i rozwoju północnych Kaszub, jako jednego z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w Europie Norda Kraina Ptaków.

Dr Michał Skakuj zawodowy ornitolog przez szereg lat związany z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie obronił pracę doktorską. Jest ekspertem identyfikacji ptaków Komisji Faunistycznej PTZool, autorem wielu ilustracji do książek i czasopism oraz ponad 100 publikacji i prezentacji dotyczących m.in. relacji lotnictwo-środowisko, a także pilotem. Od ponad 10 lat zajmuje się bezpieczeństwem lotnictwa, był wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Zderzeń Statków Powietrznych ze Zwierzętami działającym przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, jest autorem Programu Ograniczania Zagrożeń Środowiskowych w lotnictwie Sił Zbrojnych RP oraz członkiem zarządu World Birdstrike Association, międzynarodowej organizacji zrzeszającej ekspertów zajmujących się zagrożeniami środowiskowymi w lotnictwie cywilnym i wojskowym. Dr Skakuj zaangażowany jest w szereg projektów i badań, w tym migracji ptaków z wykorzystaniem radarów, nastawionych na poprawę bezpieczeństwa w lotnictwie oraz minimalizowanie negatywnego oddziaływania lotnictwa na przyrodę.

Opinie