stat
Impreza już się odbyła

Żelazny - Legenda Wileńskiej Partyzantki - premiera

Zapraszamy na premierę filmu o jednym z najbardziej znanych żołnierzy wyklętych na Pomorzu ppor. Zdzisławie Badocha ps. "Żelazny" 26 lutego godz. 18.00 i 20:00 w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej.

Kino Seniora

w każdą środę (do 31.12), godz. 12:00

bilety 10 zł

Obywatel Jones | Premiera

paź 25

piątek, godz. 19:35

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
Program:
18.00: PROJEKCJA 1 [KOMPLET]
19.20-20.00: PRZERWA, Sportkanie z reżyserem, producentem i aktorami.
20.00: PROJEKCJA 2 [WOLNE MIEJSCA]


Zwiastun

Opis filmu
Odwaga, determinacja, spryt i nowatorska taktyka wojskowa stosowane przez ppor. "Żelaznego" były prawdziwym zaskoczeniem dla sowietów i komunistycznego aparatu represji. Pomysłowość, brawura, fantazja oraz wierność ideałom sprawiły, że stał się legendą wileńskiej partyzantki. Film jest opowieścią o młodości, wartościach, wojennych przyjaźniach, miłości ale także i zdradzie. Fabuła przedstawia głównie wydarzenia bohatera z okresu walki z okupantem niemieckim, sowieckim oraz komunistycznym aparatem bezpieczeństwa. Przedstawiona historia zawiera również wątki dotyczące naszego miasta i regionu. Film ma formę fabularyzowanego dokumentu. Sceny fabularne są rekonstrukcją wydarzeń z życia głównego bohatera. Akcja rozgrywa się w latach 1944 -1946 z retrospekcją do 1931r. i do 1939r.

Komentarz historyczny do filmu przygotowali: dr Tomasz Łabuszewski - Instytut Pamięci Narodowej dr Zenon Kachnicz - Politechnika Koszalińska Sceny fabularne kręcone były na Pomorzu Środkowym; w okolicach Koszalina, Tychowa, Darłowa, w Sławoborzu, w skansenie w Koszalinie i Swołowie.
Przedstawiono zarówno sceny militarne, sceny akcji jak i sceny historyczne.

Sceny fabularne stanowią ok 75% filmu, 25% to komentarz historyków. W powstanie filmu zaangażowanych było ok. 80 osób; rekonstruktorów, ekipa filmowa, wolontariusze itp.

Twórcy:
Marcin Maślanka - scenariusz i reżyseria
Arkadiusz Pater - zdjęcia i montaż

Utwór muzyczny - końcowy:
Dzięki uprzejmości zespołu Contra Mundum
"Już dopala się ogień biwaku"

W roli tytułowej:
Filip Kiciński

Produkcja:
Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF i Studio JART
facebook.com/grhgryf
facebook.com/studiojart

Film realizowany dzięki wsparciu Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd Marszałkowski - Pomorze Zachodnie, Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Fundacja Nauka dla Środowiska. Firma Kram S.A. Fundacja Orlen

Czas trwania filmu: 72 minuty

Informacja o biletach

Wymagane zapisy: https://www.facebook.com/events/821485521517132/

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij