• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Zdarzyło się
7.7
12 ocen
1 godz. 40 min.
produkcja: Francja
gatunek: dramat
reżyseria: Audrey Diwan
premiera: 28 października 2022 (Polska)
5 września 2021 (Świat)

Opis filmu

Cztery nagrody na ostatnim festiwalu w Wenecji, w tym Złoty Lew dla najlepszego filmu.

Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Ku swojemu zaskoczeniu Anne (Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Obsada

Anamaria Vartolomei, Pio Marmaï, Sandrine Bonnaire, Kacey Mottet Klein, Luàna Bajrami, Louise Orry-Diquéro, Louise Chevillotte, Leonor Oberson, Anna Mouglalis, Madeleine Baudot, Alice de Lencquesaing

Opinie (4)

 • Bardzo razi mnie takie ujęcie tego tematu, jak to ma miejsce w opisie filmu. (2)

  Osobiście uważam za obrzydliwe, by przedstawiać sytuację kobiety, która zaszła w nieplanowaną ciążę w taki właśnie sposób. Żadnego dylematu moralnego, gdy w grę wchodzi życie lub śmierć jej własnego dziecka! Jedynie troska o ewentualną karierę! Przy czym nikt jej nie zgwałcił, po prostu "się zabawiła" - no i chyba powinna liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami, jakimi może być ciąża. A jest tak bardzo wiele kobiet, które świetnie łączą karierę i macierzyństwo! Tymczasem jedynym dylematem tej pustej wydmuszki (by nie użyć bardziej dosadnego słowa) jest to, że aborcja może się wydać! Brak słów po prostu!
  Oczywiście, spodziewam się hejtu ze strony lewaczek itp. feministek, dla których aborcja jest mniej więcej tym samym co zabieg depilacji u kosmetyczki.

  • 13 18

  • Nienawiść do kobiet (1)

   Z opinii wyczuwa się niechęć autora do kobiet. Opis filmu był tylko pretekstem. Rozumiem , że filmu się nie widziało , ale się wypowiedziało. Ulżyło?

   • 1 6

   • Jesteś chyba jakąś zafiksowaną feministką - pani "kobieta"

    I raczej sama jesteś opętana nienawiścią, bo nawet nie zauważasz, jak plujesz jadem - przy czym jednocześnie doszukujesz się nienawiści w powyższym komentarzu - co jest po prostu chore.
    Tutaj każdy ma prawo się wypowiedzieć, także wtedy, jeśli myśli zupełnie inaczej, niż wciskana nachalnie "jedyna słuszna" narracja.
    A czy sama widziałaś ten film? Twój komentarz zdaje się temu przeczyć - widać zero odniesienia do filmu, jest tu tylko histeryczna wręcz chęć uderzenia w coś, co nie pasuje. Uderzyłaś więc - i co? Ulżyło?
    Zaś co do komentarza, który skrytykowałaś - to nie użyłaś tu żadnego racjonalnego argumentu - bo ich nie ma - i to dobrze wiesz. I dlatego właśnie się tak ciskasz - bo nie potrafisz odpowiedzieć merytorycznie - a prawda w oczy kole!

    • 4 3

 • To film o współczesnych dramatach

  polskich kobiet, choć rozgrywa się pięćdziesiąt lat temu we Francji. Niestety niewielu widzów go obejrzy , bo trafił tylko do studyjnych salek. A do tego polskie napisy są zupełnie nieczytelne, bo wyświetlane na zbyt jasnym tle.

  • 5 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdańsk

Helios Forum Gdańsk

Forum Gdańsk

23  filmy
na afiszu

Helios Alfa Centrum

Alfa Centrum

19  filmów
na afiszu

Helios Metropolia

Galeria Metropolia

19  filmów
na afiszu
23  filmy
na afiszu

Cinema1

Galeria Morena

14  filmów
na afiszu
11  filmów
na afiszu
13  filmów
na afiszu

Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

8  filmów
na afiszu
10  filmów
na afiszu
Gdynia

Helios Riviera Gdynia

Centrum Riviera

19  filmów
na afiszu

Klub Filmowy

Muzeum Emigracji

16  filmów
na afiszu
Sopot

Multikino Sopot

Centrum Haffnera

18  filmów
na afiszu
Rumia

Multikino Rumia

Galeria Rumia

12  filmów
na afiszu