stat
Impreza już się odbyła

Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski

Prezes IPN dr Jarosław Szarek i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zapraszają na pokaz wyjątkowego filmu dokumentalnego "Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski". Projekcja odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym, Plac Grunwaldzki 2, 7 lutego 2019 r. o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Po projekcji odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem Wojciecha Szczurka, Prezydenta Gdyni, dr Jarosława Szarka, Prezesa IPN, prof. dr hab. Mirosława Golona, Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku oraz Roberta Chrzanowskiego (OAIPN w Gdańsku). Moderacja: prof. dr hab. Mirosław Golon.

Pokazowi towarzyszyć będzie także prezentacja, przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Gdańsku, wystawy "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (...) z wolnym dostępem do morza". Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918 - 1920".

Zrealizowany w 1927 r. film "Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski", jest zapisem odwiedzin Ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii do tzw. "Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji w 1917 r.

Na filmie możemy zobaczyć unikatowe obrazy miast Polski, m.in. Gdyni, Poznania, Krakowa, Lwowa, Wilna, Łodzi i Warszawy, zarejestrowane 9 lat po odzyskaniu niepodległości.

Odnalezione w archiwum SWAP w USA porwane fragmenty taśmy światłoczułej, zostały połączone i przegrane na nośnik cyfrowy. Premiera filmu odbyła się 17 listopada 2011 r. w Konsulacie RP w Nowym Jorku.

W 2018 r., w ramach umowy pomiędzy SWAP a Archiwum IPN, Instytut pozyskał do zasobu kopię filmu. Konserwację i restaurację materiału przeprowadzono w pracowniach Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego przy współpracy pracowników IPN.

Polska repremiera filmu miała miejsce 10 grudnia 2018 r. w kinie "Iluzjon" w Warszawie.

Przeczytaj także

W ramach wydarzenia

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij