stat

Wystawy na ekranie w Kinie Kameralnym Cafe (1 opinia)

W październiku zapraszamy na 3 wyjątkowe reportaże o sztuce do Kina Kameralnego Cafe w Gdańsku!

NENUFARY MONETA CUDA Z WODY I ŚWIATŁA
3.10 GODZ. 17:00

Arcydzieła Claudea Moneta z Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny. Dokument opowiada o pochodzeniu i powstaniu ogromnego dzieła sztuki, które zerwało z wszelkimi konwencjami. Jest to opowieść o obsesji artysty na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł się wyrwać, więc przekształcił ją w swój własny rodzaj magii. To także opowieść o radykalnych ideach, które zrewolucjonizowały sztukę współczesną.

VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA
16.10 GODZ. 16:00

Nowe spojrzenie na Van Gogha, dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza: Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 jego dzieł obrazów i rysunków. Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana właśnie Pola zbóż i zachmurzone niebiosa w Bazylice Palladiana w Vicenzy, gromadząca 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene. To opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha mogła rozpoznać własną, ukazując bezcenne artystyczne skarby na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge. Film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał od Paryża po Prowansję

KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE
17.10 GODZ. 14:00
21.10 GODZ. 19:00

Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę hiszpankę. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości 19 obrazów olejnych i 29 rysunków. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.
Film dokumentalny Klimt i Schiele. Eros i Psyche, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród artystów krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.

Rezerwacje: bilety@kinokameralnecafe.pl lub tel. 58 690 70 75

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Fobie artysty

    Powinien łączyć doktor medycyny

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.