Film

Wszystkie nasze strachy
7.2 42 oceny 1 10

Wszystkie nasze strachy

(1 opinia)
produkcja
Polska
gatunek
dramat
premiera
25 września 2021 (Polska)
reżyseria
Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt
scenariusz
Łukasz Ronduda, Michał Oleszczyk, Katarzyna Sarnowska
czas trwania
1 godz. 30 min.
Grają
Helios Alfa Centrum KinoPort Klub Filmowy

Obsada

Dawid Ogrodnik, Maria Maj, Andrzej Chyra, Agata Łabno, Jowita Budnik, Oskar Rybaczek, Jacek Poniedziałek

Opis filmu

Daniel cieszy się szacunkiem wspólnoty wiejskiej, kiedy odważnie wspiera walkę o jej sprawy. Jest zakochany w chłopcu z sąsiedztwa – Olku, który nie jest gotowy, by ujawnić swoją tożsamość seksualną. Ich relacja rozwija się w ukryciu. Kiedy nastoletnia przyjaciółka nie wytrzymuje homofobicznych ataków i popełnia samobójstwo, Daniel namawia ludzi ze wsi do odbycia wspólnej drogi krzyżowej w intencji ofiary. Dotychczasowi sprzymierzeńcy odwracają się od niego. Za namową kuratora Daniel bierze udział w wystawie w warszawskiej galerii sztuki. Walka z homofobią staje na drodze relacji z Olkiem.

Nasza recenzja

Strach nie ma tu wielkich oczu, a farbowane włosy, sportowy dres z tęczowymi zdobieniami i zawieszony na szyi krzyżyk. Daniela Rycharskiego wiejska społeczność Kurówka boi się jak ognia, bo gej-katolik, a w dodatku artysta, symbolizuje wartości, które pozornie zupełnie się wykluczają. Tymczasem wykluczony pozostaje przede wszystkim człowiek, którego jednoczesna wiara w ludzi i Boga skazuje na...

Magda Mielke
7
(24 września 2021)
To najlepszy jak dotąd film Rondudy, w którym idealnie łączy się jego praktyka kuratorska z reżyserską. Niezwykle potrzebny i aktualny film. Niewywołujący łatwych wzruszeń, lecz poruszający głębokie rejestry czucia i zostający w głowie na długo. Ludzki i empatyczny. Prosty w formie, a jednak wielce symboliczny. Choć momentami wpada w patos to jest to patos bardzo potrzebny.
Anna Starostka
7
(24 września 2021)
Po filmie "Serce miłości" czekałam na kolejne dzieło Rondudy i przyznaje, że naprawdę opłacało się czekać nie tylko na film, ale również na kolejną doborową rolę Dawida Ogrodnika. Historia Daniela Rycharskiego i przekaz jaki z niej wynika, to temat najważniejszy w konkursowym zestawieniu. Człowiek, który nie może żyć według własnego wyboru, mieszkaniec działający na rzecz lokalnej społeczności i wreszcie katolik,dla którego nie ma miejsca przy miłosiernym stole. Rola Jacka Poniedziałka jako kuratora sztuki i jednego z niewielu sojuszników Daniela, to trafna metafora do stwierdzenia, że każdy swój ból i bunt można sztuką wyrazić. Ten film głośno i wyraźnie podkreśla, że skończył się już czas na aluzje. Jest bardzo sakralnie, podniośle i emocjonalnie- na to trzeba się nastawić.
Tomasz Zacharczuk
7
(23 września 2021)
Polskie kontrasty zgrabnie zaplecione w interesującą opowieść, której momentami brakuje nieco większego emocjonalnego docisku. Intrygujący portret katolika-geja, który angażując się w życie wiejskiej społeczności, czasami dramatycznie wręcz zabiega o tolerancję i akceptację. Odrobinę za dużo przestrzelonych i zbyt oczywistych metafor, ale dobry scenariusz trzyma całą historię w ryzach. Film dla każdego, komu strach przed nieznanym zawęża pole widzenia i wywołuje frustrację. Jak trafnie ujął to Tadeusz Sobolewski - "kino chrześcijańskiego niepokoju". Trochę mniej patosu, a byłoby osiem gwiazdek.

Repertuar: Wszystkie nasze strachy

Szukaj
  • czw 02 gru
Godz.
Ładowanie
Helios

Helios Alfa Centrum

Gdańsk

wtorek - 30 listopada

Kino Port

KinoPort

Gdańsk

Dzisiaj - 28 listopada

17:30

Logo

Klub Filmowy

Gdynia

Dzisiaj - 28 listopada

poniedziałek - 29 listopada

wtorek - 30 listopada

środa - 01 grudnia

Opinie (1)

  • Trudny jak nasza rzeczywistosc

    Emocje przy oglądaniu rozwalają, ale właśnie taka jest rzeczywistość. Kościół i religia, normy społeczne i inność. Walka o życie po swojemu, bycie sobą. Mała społeczność... Oto Polska właśnie. Idźcie obejrzeć, jeśli nie boicie się własnych łez.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Premiery

26.11.2021 r.

20.11.2021 r.

19.11.2021 r.