stat
Impreza już się odbyła

Wizje Kolumbii. Przegląd filmów dokumentalnych

Przegląd filmów dokumentalnych o Kolumbii jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Bogota. Miasto nad krawędzią", której wernisaż odbędzie się 22 listopada (piątek) 2013 roku o godz. 18.00 w CSW Łaźnia na Dolnym Mieście.

w każdy wtorek (do 06.10), godz. 15:00

Borkowo,
bilety 49 zł
ulgowy 39 zł
Filmy tworzą ciekawy kontrapunkt dla prac młodych artystów prezentowanych w ramach wystawy - przybliżą polskiemu odbiorcy rzeczywistość Kolumbii oraz pomogą zrozumieć strategię ucieczki młodego pokolenia artystów.

Filmy z napisami w języku polskim.

NA WSZYSTKIE PROJEKCJE WSTĘP BEZPŁATNY

OPIS WYDARZENIA

Złożona sytuacja społeczno-polityczna Kolumbii w ostatnim sześćdziesięcioleciu znajdowała stałe odzwierciedlenie w kinematografii tego kraju, zwłaszcza w filmach dokumentalnych. Ten krótki pokaz nie może i nie próbuje objąć wszystkich aspektów tak skomplikowanej rzeczywistości. Filmy zostały dobrane ze względu na wyjątkowe podejście ich reżyserów do powtarzających się skojarzeń z Kolumbią obecnych w powszechnej świadomości - przemocy konfliktów zbrojnych i jej skutków oraz handlu narkotykami. Ale przede wszystkim dokumenty te ukazują nam niemal czarodziejską zdolność kolumbijskiego narodu do przetrwania i odradzania się - motyw tak często obecny w dziełach najsłynniejszego kolumbijskiego pisarza, Gabriela Garcíi Márqueza.

PROGRAM:

Sobota, 23.11.2013
Godz. 17.00 (0 zł)
Wprowadzenie do filmów oraz spotkanie z artystami z Ameryki Południowej.

Godz.17.30 (0 zł)
BEATRIZ GONZALEZ. DLACZEGO PŁACZESZ? JA JUŻ SIĘ ŚMIAŁAM. MONOLOG NA TRZY GŁOSY2011 I 80' I Kolumbia I reż. Diego García Moreno
Po filmie spotkanie z artystami z Ameryki Południowej.

Godz. 20.15 (0 zł)
KLĄTWA, CUD I OSIOŁ
2012 I 52' I Kolumbia I reż. María Fernanda Céspedes, Ayoze O'shanahan

Niedziela, 24.11.2013
Godz. 17.00 (0 zł)
LA SIERRA
2005 I 84' I Kolumbia, USA I reż. Scott Dalton, Margarita Martínez

Godz. 18.45 (0 zł)
BIAŁE SREBRO. KIEDY KOKAINA TO COŚ WIĘCEJ NIŻ NARKOTYK2009 I 52' I Kolumbia I reż.José Luis Sánchez Hachero
Po filmie spotkanie z reżyserem.

OPISY FILMÓW:

BEATRIZ GONZALEZ. DLACZEGO PŁACZESZ? JA JUŻ SIĘ ŚMIAŁAM. MONOLOG NA TRZY GŁOSY
2011 I 80' I Kolumbia I reż. Diego García Moreno

Dzieła malarki Beatriz González podążają krok w krok za historią Kolumbii, śledząc ją przez pół wieku. Z początku pełne humoru i ironii, z czasem nabierają dramatycznego tonu, typowego dla współczesnej Kolumbii. W tym dokumencie w formie monologu splatają się trzy wątki: życie wielkiej myślicielki, jej dowcipny i krytyczny dorobek artystyczny oraz ponura przyszłość narodu, który dorastał, przyzwyczajając się do przemocy i śmierci.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Qf2xafe3M58KLĄTWA, CUD I OSIOŁ
2012 I 52' I Kolumbia I reż. María Fernanda Céspedes, Ayoze O'shanahan

Film opowiada historię małej społeczności żyjącej w Północnym Santanderze w Kolumbii. Poznając mieszkańców miasteczka oraz ważne postaci jego życia politycznego i religijnego, zagłębiamy się w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ludzi, którzy patrzyli na to, jak zgodnie z rytmem natury, jeden po drugim walą się ich domy. Gwałtowne zimowe ulewy, niewłaściwe wykorzystanie zasobów naturalnych oraz złe planowanie przestrzenne doprowadziły do wyjątkowego zjawiska geologicznego - miasteczko zniknęło z powierzchni ziemi, a w 150. rocznicę jego założenia na jego miejscu rósł już tylko gąszcz chwastów.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=YwFdHzz4Yc8LA SIERRA
2005 I 84' I Kolumbia, USA I reż. Scott Dalton, Margarita Martínez

Przejmujący obraz trzech młodych żyć, które naznaczyła przemoc - uhonorowany wieloma nagrodami film dokumentalny "La Sierra" przedstawia rok z życia małej kolumbijskiej społeczności, rządzonej przez paramilitarną grupę. To intymna, refleksyjna opowieść, ukazująca nie tylko przerażające akty przemocy i ich skutki, ale też czułość i wiarę, dzięki którym ukazana społeczność może przetrwać.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=NqbmAPSMDREBIAŁE SREBRO. KIEDY KOKAINA TO COŚ WIĘCEJ NIŻ NARKOTYK
2009 I 52' I Kolumbia I reż. José Luis Sánchez Hachero

W kolumbijskiej dżungli życie farmerów kręci się wokół koki. Pasta kokainowa pełni tam rolę waluty. Sklepikarzowi płaci się w gramach za kukurydzę lub piwo, ksiądz waży w gramach zbawienie dusz, a prostytutka przyjmuje zapłatę w miałkim proszku. Policja antynarkotykowa spryskuje region herbicydami, ale plantacje koki wciąż rosną, podczas gdy legalne uprawy obumierają. Z powodu oprysków tysiące farmerów rozeszło się w różnych kierunkach, a w głębi dżungli powstają nowe plantacje koki. Film przedstawia system ekonomiczny, którego walutą jest gram kokainy, a jego narratorami są bohaterzy tego świata.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=1j-bUWkZE3s

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.