stat
Impreza odwołana

Tydzień Kina Hiszpańskiego

W programie przeglądu znalazło się 16 tytułów ukazujących pełne spektrum hiszpańskiej kinematografii - od komercyjnych hitów, przez tytuły nagradzane na festiwalach, po ambitne kino niezależne.

Festiwal otworzy Póki trwa wojna, jedna z najważniejszych i najchętniej oglądanych rodzimych produkcji ubiegłego roku. Film w reżyserii Alejandra Amenábara to historia niezwykle kontrowersyjnej postaci z hiszpańskiej historii - pisarzu i filozofie, Miguelu de Unamuno. Filmem zamknięcia przeglądu będzie Życie zaczyna się po czterdziestce, pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Maladze dramat z fantastyczną rolą hiszpańskiej gwiazdy, Maribel Verdú.

W programie nie zabraknie filmów nagrodzonych na najważniejszej hiszpańskiej imprezie filmowej, Festiwalu Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze. Łączące fikcję i dokument Dni, które nadejdą otrzymały tam nagrody dla najlepszego filmu, reżysera i aktorki. Nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego zdobył Quim Gutiérrez za tytułową rolę w Litusie - wzruszającym komediodramacie o przyjaźni, rodzinie i sekretach. Nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz nagroda publiczności przypadły komedii Bo pójdzie z dymem, rozgrywającej się w Kadyksie opowieści o muzyku, który wplątuje się w narkotykową kabałę.

Młode hiszpańskie kino reprezentują w tym roku Niewinność Lucíi Alemany i Kapela Roberta Bueso. Film Alemany to częściowo autobiograficzna opowieść o dziewczynie, która by spełnić marzenia o szkole cyrkowej chce wyrwać się z niewielkiej walenckiej miejscowości, w której spędziła całe życie. Film Buesa to z kolei historia chłopaka, który to marzenie spełnił - opuścił hiszpańską prowincję i wyjechał z kraju. Po latach wraca do rodzinnego miasteczka i stara się odnowić kontakt z dawnymi przyjaciółmi.

Podczas przeglądu widzowie będą mieli wyjątkową okazję obejrzeć dwie spośród najnowszych hiszpańskich produkcji. Gryplan, który właśnie wchodzi na hiszpańskie ekrany, to adaptacja niezwykle popularnej sztuki teatralnej opowiadającej o trzech zdesperowanych bezrobotnych przyjaciołach, którzy postanawiają wcielić w życie skrupulatnie obmyślony plan. Po europejsku to wysmakowana wizualnie podróż na Ibizę lat 50., do mitycznej krainy przyjaźni, wolności i wolnej miłości. Film nie miał jeszcze premiery w Hiszpanii, polscy widzowie zobaczą go zatem jako pierwsi.

Podczas festiwalu nie może zabraknąć hiszpańskiej specjalności, czyli przebojowych komedii. W tym roku zapraszamy na podwójną dawkę gwiazdy Jak zostać Baskiem, Daniego Roviry - w Taksówką na Gibraltar będzie poszukiwał ukrytego w gibraltarskich tunelach złota, a w Jak zostać cesarzem okaże się ostatnim krewnym zmarłego japońskiego władcy.

W programie znalazły się też dwa inne przeboje ubiegłego roku, które przyciągnęły do kin miliony Hiszpanów. Mam to pod kontrolą to historia trzech wykładowców akademickich, którzy postanawiają podreperować domowe budżety przychodami ze sprzedaży dających narkotyczne efekty witamin. Gdybym był bogaty to z kolei opowieść o pechowcu, który niespodziewanie wygrywa na loterii. Musi jednak ukrywać fortunę przed żoną, z którą właśnie się rozwodzi.

W ramach pokazów specjalnych zaprezentujemy najnowszy film legendy hiszpańskiego kina, reżysera pierwszego hiszpańskiego filmu nagrodzonego Oscarem, José Luisa Garciego. Detektyw Areta to współczesne kino noir rozgrywające się w Madrycie przełomu lat 70. i 80. Wyjątkowym pokazem będzie także nagrodzona Goyą i Europejską Nagrodą Filmową animacja Buñuel w labiryncie żółwi, łącząca surrealistyczną estetykę z prawdziwą opowieścią z życia hiszpańskiego mistrza. W Warszawie przedpremierowo pokażemy także nagrodzony w Cannes film Siła ognia w reżyserii Oliviera Laxe'a - wyjątkowy obraz rozgrywający się na styku ludzkiej natury i surowej galicyjskiej przyrody.

PROGRAM:

27.03.2020
20.30 / PÓKI TRWA WOJNA / Mientras dure la guerra / r. Alejandro Amenábar (Inni, W stronę morza) / Argentyna, Hiszpania / 2019 / Goya 2020: Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepsza charakteryzacja, Najlepsza scenografia, Najlepsze kierownictwo produkcji, Najlepsze kostiumy / 107 min. / 20. Tydzień Kina Hiszpańskiego

28.03.2020
20.30 / TAKSÓWKĄ NA GIBRALTAR / Taxi a Gibraltar / r. Alejo Flah / Hiszpania, Argentyna / 2019 / 92 min. / 20. Tydzień Kina Hiszpańskiego

29.03.2020
20.30 / KAPELA / La banda / r. Roberto Bueso / Hiszpania / 2019 / 90 min. / 20. Tydzień Kina Hiszpańskiego

30.03.2020
20.15 / DETEKTYW ARETA / El crack cero / r. José Luis Garci / Hiszpania / 2019 / 122 min. 20. Tydzień Kina Hiszpańskiego

31.03.2020
20.30 / GDYBYM BYŁ BOGATY / Si yo fuera rico / r. Álvaro Fernández Armero / Hiszpania / 2019 / 98 min. / Tydzień Kina Hiszpańskiego

1.04.2020
20.30 / MAM TO POD KONTROLĄ / Lo dejo cuando quiera / r. Carlos Therón / Hiszpania / 2019 / 98 min. / 20. Tydzień Kina Hiszpańskiego

2.04.2020
20.30 / ŻYCIE ZACZYNA SIĘ PO CZTERDZIESTCE / El doble más quince / r. Mikel Rueda / Hiszpania / 2019 / 103 min. / 20. Tydzień Kina HiszpańskiegoBilety: 18 zł - normalne / 16 zł - zniżka na Kartę Do Kultury* / 14 zł - ulgowy* dla studentów, uczniów, seniorów / 8 zł - czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*
KINO ZA DYSZKĘ: Poniedziałki "za dyszkę", Seniorskie środy "za dyszkę", Studenckie piątki "za dyszkę"

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji, Karty, Karnetu przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnetu)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Bilet do Kina Żak = zniżka w Kawiarni Żak
Mamy strefę relaksu: kanapę, fotele, książki, czasopisma filmowe.

Bilety na seanse filmowe można nabywać w przedsprzedaży od dnia ogłoszenia repertuaru (na seanse kinowe sprzedajemy bilety wyłącznie w kasie Klubu Żak).

Nasza strona: www.klubzak.com.pl

KINO ŻAK / Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl / kasa@klubzak.com.pl / Tel. 58 344 05 73 w. 117
Kasa Klubu Żak czynna w g.15.00 - 21.00 (sb i nd od g.16.00 lub 30 minut przed pierwszym seansem).
Kino Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.