• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Tydzień Filmu Niemieckiego 2019 (5 opinii)

Niemieckie kino wkracza na ciekawe terytorium. Kiedyś, by wiedzieć co w trawie piszczy, wystarczyło spojrzeć na recenzje krytyków. Dziś nie można już wyrobić sobie opinii na ten temat, czytając opinie z zagranicznych mediów czy listy nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach.

Filmy, które tam triumfują, nie zawsze cieszą się popularnością w ojczyźnie. Nagrodzony rok temu w Cannes i wyróżniony Złotym Globem W ułamku sekundy Fatiha Akina na ceremonii Niemieckich Nagród Filmowych zdobył tylko jedną statuetkę, ustępując miejsca jednej z "gwiazd" zeszłorocznego Tygodnia Filmu Niemieckiego, 3 dniom w Quiberon Emily Atef. Rok później niemiecki kandydat do Oscara, Obrazy bez autora (jeden z obowiązkowych punktów tegorocznego TFN!) Floriana Henckela von Donnersmarcka, wywalczył tylko jedną nominację. Triumfował za to - na międzynarodowych wydarzeniach niespecjalnie wybijający się - Gundermann Andreasa Dresena. Wędrujący po Polsce

Tydzień Filmu Niemieckiego to, jak co roku, szansa na przyjrzenie się pełnemu spektrum lokalnej sceny filmowej. Bez pomijania ze względu na rodowód, gatunek czy komercyjny charakter. Dla każdego po smakowitym gryzie z szerokiego menu. Błąd systemu zgarnął Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, a na polskim Transatlantyku wygrał gwarancję kinowej dystrybucji. Wesołe Złote rybki skradły serca niemieckich widzów, a biograficzna komedia Moje dzieciństwo i ja to jeden z wygranych ostatnich Lolas. W Lottcie w Bauhausie łączą się, podobnie jak u von Donnersmarcka, biograficzna inspiracja i podróż w przeszłość. Do historii, choć znacznie bliższej - i aktualnie rezonującej z naszym tu i teraz - sięga także Wackersdorf. Najbliżej aktualnej polityki jest analizujący wpływ wychowania na poglądy, niepokojący Mali Germanie. (...)

Za emblematyczne dla niemieckiej kultury wydarzenie filmowe do tej pory uznawano festiwal Berlinale. W lutym z wydarzeniem pożegnał się wieloletni dyrektor, Dieter Kosslick. Jego kadencja rozpoczęła się ledwie kilka miesięcy po zamachach na World Trade Center i obejmowała burzliwy, pełen napięć, czas. To pod jego rządami wydarzenie zyskało miano zaangażowanego i opiniotwórczego, ale i w ostatnich latach, straciło moc przyciągania wielkich premier i gwiazd. Hasłem pożegnalnego festiwalu Kosslicka było, zapożyczone ze sztandarów ruchów emancypacyjnych Prywatne jest polityczne. "Polityczny wymiar ma selekcja i czerwony dywan, nie można od tego uciec" - mówił Kosslick. Parytet - tak na ekranie jak i w ciałach decyzyjnych - nie jest dla tego wydarzenia terminem abstrakcyjnym. Przyszłoroczna, jubileuszowa, edycja festiwalu nie będzie tylko triumfalnym ukoronowaniem siedmiu dekad świętowania wspaniałego kina z całego świata. To też rok wielkich przemian - i testu. Jego wyniki bez dwóch zdań znajdą odzwierciedlenie w programie Tygodnia Filmu Niemieckiego już za rok.

Program:

22.11.2019

G.18.00 / MOJE DZIECIŃSTWO I JA / Der Junge muss an die frische Luft / r. Caroline Link (Nigdzie w Afryce) / Niemcy / 2018 / 100 min.

23.11.2019
G.18.00 / MALI GERMANIE / Kleine Germanen / r. Mohammad Farokhmanesh / Niemcy / 2018 / 89 min.

24.11.2019
G.18.00 / LOTTE W BAUHAUSIE / Lotte am Bauhaus / r. Gregor Schnitzler / Niemcy / 2019 / 105 min.

25.11.2019
G.20.00 / ZŁOTE RYBKI / Die Goldfische / r. Alireza Golafsham / Niemcy / 2019 / 112 min.

26.11.2019
G.20.00 / WACKERSDORF / r. Oliver Haffner / Niemcy / 2019 / 123 min.

27.11.2019
G.20.00 / OBRAZY BEZ AUTORA / Werk ohne Autor / r. Florian Henckel von Donnersmarck (Życie na
odsłuchu) / Niemcy, Włochy / 2018 / 188 min.

28.11.2019
G.20.00 / BŁĄD SYSTEMU / Systemsprenger / r. Nora Finscheidt / Niemcy / 2019 / MFF w Berlinie 2019: Nagroda im. Alfreda Bauera / 118 min.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  18 zł
 • Bilet ulgowy
  8-16 zł
Bilety: 18 zł – normalne / 16 zł – zniżka na KARTĘ DO KULTURY* / 14 zł – zniżki* dla studentów,
uczniów, seniorów / 8 zł – czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*

KINO ZA DYSZKĘ: Poniedziałki „za dyszkę”, Seniorskie środy „za dyszkę”, Studenckie piątki „za
dyszkę”

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji, Karty, Karnetu przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legityma-cję / 1 Kartę / 1 Karnetu)

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Bilet do Kina Żak = zniżka w Kawiarni Żak
Mamy strefę relaksu: kanapę, fotele, książki, czasopisma filmowe.

Bilety na seanse filmowe można nabywać w przedsprzedaży od dnia ogłoszenia repertuaru (na seanse kinowe sprzedajemy bilety wyłącznie w kasie Klubu Żak).

Nasza strona: www.klubzak.com.pl

KINO ŻAK / Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl / kasa@klubzak.com.pl / Tel. 58 344 05 73 w. 117
Kasa Klubu Żak czynna w g.15.00 – 21.00 (sb i nd od g.16.00 lub 30 minut przed pierwszym seansem). Kino Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Opinie (5) 6 zablokowanych

 • coraz więcej tych niemców w Gdańsku (1)

  Al.Zwycięstwa 23 w Gdańsku rozdaje karty.

  • 2 6

  • a napisał to potomek imigrantów ze wschodu...?

   • 0 2

 • (1)

  czyn np. w Berlinie jest wyświetlany "tydzień polskiego filmu" ?

  • 3 1

  • Tak, ale tylko czyn spoleczny.

   • 0 0

 • przydałyby się opisy tych filmów

  i trochę o nich.
  można na filwebie ale za dużo szukania

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.