Impreza już się odbyła

Totart czyli odzyskiwanie rozumu (1 opinia)

Podczas czwartej odsłony cyklu filmowego ArtRebelie, którego głównymi bohaterami są artyści stawiający nam przez swoją sztukę szczególne wyzwania, zobaczymy film "TOTART" w reżyserii Bartosza Paducha. Wyjątkowym gościem kuratorki cyklu, Anety Szyłak, będzie zaginiony bohater filmu, współtwórca TOTARTU, Zbigniew Sajnóg. Zapraszamy 26 maja o godz. 19.00 do sieni IKM, wstęp wolny.

gru 4-6

sobota - poniedziałek, godz. 10:00 - 16:00

"TOTART czyli odzyskiwanie rozumu" to rozwichrzona, porywająca opowieść o gdańskiej formacji artystycznej TOTART, która swoimi obrazoburczo-prześmiewczymi ujawnieniami rozsadzała ponurą, PRL-owską rzeczywistość lat 80-tych ubiegłego wieku. Z TOTARTu wywodzą się takie postaci naszej kontr- i pop-kultury jak Paweł Końjo Konnak, Ryszard Tymon Tymański, Darek Brzóska Brzóskiewicz czy Paweł Paulus Mazur. Co z totartowych ideałów udało się uratować w skomercjalizowanej rzeczywistości po roku 1989? I co się właściwie stało z duchowym przywódcą i ideologiem TOTARTu - Zbigniewem Sajnógiem, który odciął się od swojego dawnego środowiska, by ukojenia szukać w... sekcie Niebo? Film jest śledztwem w poszukiwaniu tego wielkiego nieobecnego, zaginionego lidera formacji.

W szerszym ujęciu "TOTART" to historia pewnej generacji, której młodość przypadła na schyłek PRL-u, a czas wchodzenia w dorosłość naznaczony został przez burzliwy okres transformacji ustrojowych i mentalnych wczesnych lat 90-tych. W ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się archiwalne i współczesne nagrania przedstawicieli trójmiejskiej awangardy, m.in. Szelestu Spadających Papierków i Pancernych Rowerów - jednego z najbardziej niedocenionych zespołów sceny alternatywnej lat 80-tych.

W kolejnych odsłonach ArtRebelii pokażemy m.in. filmy: "Przeznaczone do burdelu", "Rytm to jest to!", "Sfabrykowany krajobraz", "Gmina w budowie". Gośćmi cyklu będą m.in.: Katarzyna Kozyra; Adam Mazur; Joanna Kusiak czy Konrad Pustoła.
---
Data: 26 maja 2015 (wtorek)
Godzina: 19:00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.
Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=etZy5fP1niU
Opis filmu za dystrybutorem.
---
"TOTART czyli odzyskiwanie rozumu"; Bartosz Paduch, Polska, 2014 r.

Aneta Szyłak jest kuratorką wystaw, współtwórczynią i pierwszą dyrektorką kolejno Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Instytutu Sztuki Wyspa oraz twórczynią Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Przygotowywała wystawy między innymi w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku i Helsinkach. Działa na rzecz ochrony dziedzictwa stoczniowego w Radzie Interesariuszy Młodego Miasta. Obecnie pracuje nad doktoratem na Goldsmiths w Londynie.

Zbigniew Sajnóg, literat, poeta i performer. Nazywany "Mesjago", współzałożyciel Tranzytoryjnej Formacji "Totart" powstałej w kwietniu 1986 i następnie Fundacji Totart (Gdańsk 1990). Autor licznych manifestów, piętnujących zgniliznę moralną cywilizacji, w której zrodziły się takie zjawiska jak Auschwitz i Kołyma. Poeta, twórca własnej koncepcji Sonetów Totalnych. Współautor, wraz z Tymonem Tymańskim, książki Chłopi III. A także współautor programu artystycznego "Dzyndzy-Lyndzy". Publikował między innymi w Przedprożach, "brulionie" oraz w Tygodniku Literackim.

Opinie (1)

  • Totart

    Film "Totart czyli odzyskiwanie rozumu" opowiada o grupie młodzieży będącej pod silnym wpływem kultowej powieści pt. "Miesiączkuje woźna będzie zima mroźna".

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.