stat
Impreza już się odbyła

Teatroteka: Wizyta

Zapraszamy na sztukę Radosława Paczochy w reżyserii Agnieszki Maskovic. Teatralną opowieść o dojrzewaniu, w wyjątkowej roli Dawida Ogrodnika.

Jurek (Dawid Ogrodnik) udaje się w podróż w rodzinne strony po kilku latach nieobecności. Dla wykształconego w dużym mieście bohatera wizyta w domu rodziców (Ewa Wencel, Krzysztof Stelmaszyk) jest zarówno wyzwaniem, jak i koniecznością. Aby pokonać życiowy kryzys, młody mężczyzna musi zmierzyć się ze wspomnieniami z przeszłości, z duchami zmarłych oraz obsesyjnym przeczuciem własnego końca. Opowieść o dojrzewaniu toczy się w rytmie podróży nocnym pociągiem, w którym niczym we śnie rzeczy ważne mieszają się z nieistotnymi, a powaga graniczy z groteską.

Radosław Paczocha - autor tekstu
Dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez sześć lat związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie (2004-2010). Wcześniej pracował jako recenzent. Publikował w "Teatrze", "Dialogu", "Scenie", "Pamiętniku Teatralnym", "Opowieściach", "Aspiracjach" oraz wydawnictwach Teatru Narodowego, Teatru Studio oraz Teatru Wybrzeże. Jest autorem sztuk:
Zapach czekolady (nagroda główna w konkursie dramaturgicznym Windowisko 2008), Przyjaciel (nagroda główna w konkursie dramaturgicznym Metafory Rzeczywistości 2009), Bar Babylon, Beniamin, Faza delta, Każdemu Everest, Uwodziciel, Wizyta (2 nagroda w konkursie Komediopisanie 2012), Broniewski, Być jak Kazimierz Deyna (także autor scenariusza filmowego) oraz zrealizowanych na scenie scenariuszy teatralnych oraz adaptacji Balu z Szekspirem , Anny Kareniny, Dziejów grzechu, Kariery Nikodema Dyzmy, Układu Elii Kazana oraz Mefista Klausa Manna. Jego sztuki tłumaczone były na język angielski, niemiecki, czeski, gruziński oraz rosyjski. Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury oraz stypendystą programu Młoda Polska organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Agnieszka Maskovic - reżyser
Gdańszczanka, rocznik '86, absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończyła z podwójnym dyplomem na paryskiej Sorbonie. Jej tryptyk filmowy Julia. Kaśka. Miranda był prezentowany na licznych festiwalach w kraju i zagranicą m.in. na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku i podczas "Palm Springs ShortFest" w Palm Springs. Film Julia zdobył I nagrodę na festiwalu "Filming Shakespeare" w Stratford upon Avon.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij