stat
Impreza już się odbyła

Teatroteka: Porwać się na życie - teatr na dużym ekranie

Komedia utrzymana w konwencji "czeskiego" humoru w gwiazdorskiej obsadzie. Po pokazie spotkanie z autorem tekstu Robertem Urbańskim oraz reżyserem spektaklu Michałem Szcześniakiem.

To liryczna komedia utrzymana w konwencji "czeskiego" humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety.

Sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.

ROBERT URBAŃSKI - AUTOR
Dramatopisarz i tłumacz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (doktorat 2005). Kierownik literacki Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał m.in. sztuki: "Wschody i Zachody Miasta" (2003, wersja TV 2005), "Szaweł" (2004), "Łemko" (2007) - wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba, który wystawiał jego dramaty i adaptacje także w teatrach Łodzi, Zielonej Góry, Bielska-Białej. Urbański współpracował też z takimi reżyserami, jak Lech Raczak i Piotr Cieplak. Przełożył m.in. "Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców Franza Kafki" (W.A.B. 2012). Jest laureatem nagrody za Zabijanie Gomułki - adaptację powieści Jerzego Pilcha "Tysiąc spokojnych miast" - w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007).

MICHAŁ SZCZEŚNIAK - REŻYSER
(ur. 1982) Reżyser i scenarzysta filmów: Łódka, Sashka, Sashka, Punkt wyjścia i Spitsbergen. Laureat ponad trzydziestu nagród filmowych w Polsce i za granicą. Scenariusz Goliath wygrał konkurs European Short Pitch, równocześnie dostając się do finału konkursu "Nakręcone teksty". Jego film dokumentalny Punkt wyjścia znalazł się m.in. na shortliście do Oscara i zdobył ok dwudziestu nagród na festiwalach. Główną nagrodę w kategorii krótkometrażowego filmu dokumentalnego przyznały filmowi m.in. na Sheffield International Documentary Film Festival, Camerimage International Film Festiwal i Docudays IFF w Kijowie.

Autor tekstu: Robert Urbański
Reżyseria: Michał Szcześniak
Zdjęcia: Paweł Dyllus P.S.C.
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Agata Culak
Montaż: Svitlana Topor
Muzyka: Agata Kurzyk
Dźwięk: Aleksandra Pniak, Grzegorz Żaglewski, Radosław Ochnio
Kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski
Konsultacja programowa: Zenon Butkiewicz
Redaktor prowadzący: Krzysztof Domagalik
Opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko
Producent: Włodzimierz Niderhaus

Występują

Karolina: Agata Kulesza
Tadek: Andrzej Mastalerz
Wojtek: Tomasz Sapryk
Iwona: Iza Kuna
Prokurator: Andrzej Konopka

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.