stat
Impreza już się odbyła

Teatroteka: Cukier Stanik

Zapraszamy na sztukę Zyty Rudzkiej, która opowiada o walce rodzimej gorseciarni z konkurencją chińskich biustonoszy. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką Agatą Puszcz.

Tytułowy "Cukier Stanik" to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do Dawida Cukiera po ręcznie robione staniki przez wiele lat w PRL przychodziły zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie na Lesznie brak klientek, bo wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej "Cukier Stanik" dywersyjnymi metodami podejmują walkę z konkurencją chińskich biustonoszy. "Don Kiszoci młodego kapitalizmu" zetrą się z Supermarketem reprezentowanym przez szefową ochrony - Babę Kapo.

Sztuka Zyty Rudzkiej to zabawna, ciepła i nostalgiczna opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety i tanich, bo tanio produkowanych, produktów. Pracownia staników Dawida Cukiera to, w dobie tanich produktów sprowadzanych z Azji, wydawałoby się - przeżytek. Jednak ludzie, którzy z różnych powodów postanawiają wesprzeć starego rzemieślnika, potrafią stworzyć autentyczną wspólnotę, która walczy o zachowanie starego, zapomnianego świata.

Zyta Rudzka - autorka tekstu
Dramatopisarka, pisarka, scenarzystka słuchowisk oraz filmów o sztuce, z wykształcenia psycholożka. Autorka wielu nagradzanych dramatów: Cukier Stanik, Fastryga, Eskimos w podróży służbowej, Ten się śmieje, kto ma zęby,Nawigacja nocą, opublikowanych w książce Zimny bufet. Laureatka wielu nagród literackich w tym Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz Nagrody im. Stanisława Piętaka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki.Jej twórczość tłumaczono na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, japoński, włoski, czeski i francuski. Mieszka na warszawskich Bielanach.

Agata Puszcz - reżyser
studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ważniejsze spektakle teatralne: Cukier Stanik Z. Rudzkiej ( Teatr TV, premiera 2014), Przez długi czas kładłem się spać wcześnie ( Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, premiera: kwiecień 2013), Freddie reż. Irmina Kant (Teatr Studio w Warszawie, premiera: maj 2012), Born to die (33. PPAnurt Off, 2012), Pułapka T. Różewicza (Teatr Studio w Warszawie, Studio in Progress, 2011), Gwiazda/ Koniec półświni H. Kajzara (Teatr Miejski w Gdyni, Festiwal R@port, 2009). Jako reżyserka filmowa zadebiutowała serialem Akademia realizowanym dla TVP Kultura (2010): odcinek 1 Wszystko co chcielibyście wiedzieć o reżyserii, ale baliście się zapytać i odcinek 5 Babel. Absolwentka kursu fabularnego Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2010 - 2011).

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi