• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Sztuka dokumentu | Helmut Newton. Piękno i bestia

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Ruszamy w podróż do świata artystów fotografów, muzyków, reżyserów i malarzy! Kino dokumentalne ma różne oblicza. Sztuka dokumentu to cykl, w ramach którego przyjrzymy się jednemu z nich. Zapraszamy na spotkanie z filmami dokumentalnymi poświęconymi sztuce. W programie najciekawsze tytuły ostatnich lat i nowości filmowe.

Już 23 października na ekranie Klubu Filmowego Helmut Newton. Piękno i bestia - dokument opowiadający o twórcy kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów, współpracującym z takimi gwiazdami jak Catherine Deneuve, Grace Jones czy Claudia Schiffer. W listopadzie fotografię zamienimy na... muzykę. Pokażemy film Zappa (13.11.) prezentowany w konkursie Millennium Docs Against Gravity i jeszcze niedostępny w regularnej dystrybucji w polskich kinach.


HELMUT NEWTON. PIĘKNO I BESTIA
reżyseria: Gero von Boehm
szczegóły: dokumentalny, Niemcy, 2020, 93 min.

Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Sposób, w jaki portretował kobiety, nadal prowokuje do pytania: czy były one podmiotami, czy przedmiotami? Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę. Helmut Newton łączył sprzeczności. Romantyzm z perwersją, fantazję z realizmem, modę i reklamę ze sztuką. Był jednym z najbardziej prowokacyjnych fotografów XX wieku. Był niemieckim Żydem, urodzonym 31 października 1920 roku w Berlinie. Mimo że musiał opuścić to miasto, nigdy nie uwolnił się od jego dekadenckiego stylu lat dwudziestych i estetyki Leni Riefenstahl. Zakochał się w jej portretach. Pokazywał kobiety tak, jak ona mężczyzn. Fotografii zaczął uczyć się jeszcze w Niemczech w pracowni słynnej, zamordowanej później w Majdanku, fotografki mody Yvy (Else Simon). W 1938 roku, gdy jego rodzina zaczęła sobie zdawać sprawę z tego, co grozi Żydom w Niemczech, udał się do Singapuru. Potem przez pięć lat służył jako żołnierz w Australii. Po wojnie otworzył tam własne studio i zaczął pracować jako profesjonalny fotograf. Jego twórczość docenił australijski Vogue, który przyznał mu roczny kontrakt w Londynie. Kariera Newtona rozkwitła jednak w ówczesnej stolicy mody Paryżu. Jego zdjęcia publikowały najważniejsze magazyny modowe, przede wszystkim Vogue (brytyjska, francuska, amerykańska, niemiecka, australijska edycja magazynu), Harpers Bazaar, ale również Stern czy Playboy. Realizował także wiele kampanii reklamowych. Szczyt jego kariery przypadł na dwie dekady od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych. Przepustkę do sławy dała mu fotografia mody. Jego prace charakteryzowały się indywidualnym, niepodrabialnym stylem, łączącym glamour z zepsuciem. Prowokował. Na wielu fotografiach podkreślał różnice między płciami. Był oskarżany o mizoginię, z drugiej strony niektóre feministki uwielbiały to, że pokazywał kobiety silne i dominujące. Nikt za to nie odmawiał mu poczucia humoru. Często inspirował się kinem. Słynne zdjęcie modelki uciekającej przed samolotem zainspirował film Północ, północny zachód. Zdjęcie Davida Lyncha trzymającego za szyję Isabellę Rossellini wprost nawiązuje do Blue Velvet. Przed jego obiektywem uwielbiały stawać gwiazdy filmowe: Sigourney Weaver, Charlotte Rampling, Elizabeth Taylor, Nastassja Kinski, Anthony Hopkins, Ralph Fiennes, Catherine Deneuve, Jodie Foster, Billy Wilder, Marianne Faithfull i wiele innych. Pod koniec życia mieszkał między Monte Carlo a Los Angeles. Zmarł 23 stycznia 2004 roku w wypadku samochodowym, spowodowanym atakiem serca. Urna z jego prochami spoczywa na cmentarzu w Berlinie, niedaleko grobu uwielbianej i sfotografowanej przez niego Marleny Dietrich.

BILETY: 12 ZŁ
Dostępne: Interticket

Opinie