• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Stoczniowcy. Ludzie z tła - pokaz przedpremierowy (2 opinie)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

"Stoczniowcy. Ludzie z tła" to tytuł filmu dokumentalnego o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej, cichych bohaterach wielu związanych z tym miejscem przełomowych dla Polski i świata wydarzeń historycznych, którego premierowy pokaz odbędzie się 30 sierpnia.

Bohaterami filmu nie są osoby z pierwszych stron gazet, które byłyby uwikłane w bieżące spory polityczne. Choć byli nie tylko świadkami, ale i aktywnymi uczestnikami takich wydarzeń, jak protesty robotników z grudnia 1970 roku, czy strajku 1980 roku, nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach. Ich aktywność wynikała z prostego poczucia przyzwoitości, chęci wykazania solidarności wobec kolegów i koleżanek, braku zgody na podporządkowanie się coraz bardziej opresyjnemu systemowi, z umiłowania wolności i przeświadczenia, że jest ona wartością godną najwyższego poświęcenia. Nawet jeśli chodziło o przygotowywanie kanapek dla strajkujących. Wiele ryzykując stawali ramię w ramię z ludźmi, którzy zostali później rozpoznawalnymi na całym świecie symbolami ich wspólnej walki, ale o nich samych świat zapomniał.

Film jest więc próbą przywrócenia pamięci o nich światu, oddaje im głos w dyskusji o dziedzictwie niematerialnym wydarzeń na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, bo to m.in. oni są źródłem tego dziedzictwa. Jak mało kto mają prawo wypowiadać się zarówno na temat przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości miejsca, w którym spędzili całe swoje zawodowe życie.

Film jest też okazją do stawiania pytań o wartości.

- Czym jest dla nich historia?
- Czy poszanowanie historii może łączyć się otwartością na współczesność i odważnym myśleniem o przyszłości?
- Czym była, czym jest dzisiaj i czym powinna być jutro solidarność?
- Czym jest wolność?
- Jaką wartością jest praca?
- Co oznaczało dla nich bycie stoczniowcem?
- Na czym polegała wyjątkowość pracy w Stoczni Gdańskiej?
- Co zrobić, by te unikalne wartości przetrwały i były podchwycone przez młodsze pokolenia?

"Stoczniowcy. Ludzie z tła" to film o ludziach z krwi i kości. Reprezentują bardzo charakterystyczny zawód, ale są przecież mężami, żonami, rodzicami, dziadkami i o swoim życiu opowiadają także z tej perspektywy. Na czym polega dzisiejsza codzienność bohaterów ze stoczni? Filmowcy starają się odpowiedzieć na to pytanie spędzając czas w ich domach, przyglądając się ich spotkaniom z przyjaciółmi. Śledzą ich pasje, rozmawiają o bieżących problemach.

Uczestnictwo w filmie daje byłym stoczniowcom szansę odbycia sentymentalnej podróży do lat ich młodości spędzonej na Wybrzeżu lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Odbywają również zupełnie realną podróż po terenach Stoczni. Spacer po tamtejszych zakamarkach, byłych stoczniowych magazynach i halach, przywołuje wspomnienia, ale i zmusza do refleksji nad teraźniejszością i przyszłością tego miejsca. Są przy tym otwarci na dyskusję z młodszym pokoleniem gdańszczan, mieszkańców miasta kojarzącego się im wciąż z wolnością. Dochodzi więc do ciekawej konfrontacji ich widzenia świata, z perspektywą młodszych ludzi, którzy nie wykluczają możliwości zamieszkania tam, gdzie stoczniowcy pracowali, strajkowali, walczyli. Czy to się da połączyć? Czy możliwe jest poszanowanie dziedzictwa tego miejsca z jego dalszym rozwojem?

Powstający film będzie prezentowany na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, co przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa niematerialnego, którego dzierżycielami są dawni pracownicy stoczni. Jego produkcji już towarzyszy zainteresowanie licznych mediów, które nie tylko zapowiedziały jego powstanie, ale również wyrażają zainteresowanie jego emisją i zaangażowaniem w dystrybucję. Uroczystą premierę dokumentu zaplanowano na 30 sierpnia 2019 r. na terenie dawnego zakładu pracy Stoczniowców, jednym z dawnych budynków przemysłowych, położonym przy ulicy Elektryków. Z pewnością będzie to doskonała okazja do podziękowania nie tylko bohaterom filmu, ale również wielu innym dawnym pracownikom Stoczni Gdańskiej, którzy zostaną zaproszeni na to wydarzenie. Swój udział w premierze potwierdził Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Zastępca Prezydenta Miasta Gdańsk Piotr Grzelak. Na wydarzenie zaproszeni zostaną również posłowie, senatorowie, politycy samorządowi, przedstawiciele środowisk konserwatorskich, gospodarczych i naukowych z Pomorza oraz media.

Refugium Productions

Film wyprodukuje firma Refugium Productions, założona przez Marka Osiecimskiego, dziennikarza i filmowca, wieloletniego reportera i korespondenta TVN24, laureata Intermedia-globe Silver Award 2018 przyznanej na World Media Festival 2018 w Hamburgu. Jego reportaże telewizyjne nominowane były do prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce, takich jak Grand Press ("Tłumaczki"), czy Camera Obscura (Proszę, wybacz mi Warszawę!). Oprócz historii, interesują go tematy związane z uwikłaniem człowieka w świat technologii. Jego reportaż "Boskie łupki" o amerykańskiej dyskusji wokół wydobycia gazu z łupków stał się ważnym przyczynkiem do podjęcia tej dyskusji również w Polsce. Obecnie produkuje i reżyseruje film dokumentalny o społecznym zastosowaniu technologii blockchain, pt. "Decent. How Blockchain Can Change the World".

Refugium Productions to firma specjalizująca się w produkcji filmów dokumentalnych oraz promocyjnych z wykorzystaniem stylistyki dokumentalnej.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami filmowymi Refugium Productions na stronie internetowej: www.refugium.pl oraz na profilu firmy: https://vimeo.com/user83641774

Opinie (2)

  • Gdzie będą grać?

    Pokaz zamknięty albo festiwale. No fajnie, ale ja też bym chciała ten film zobaczyć

    • 0 0

  • Gdzie będą grać?

    Pokaz zamknięty albo festiwale. No fajnie, ale ja też bym chciała ten film zobaczyć

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.