• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Film Festival 2015 (2 opinie)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

W sobotę 11 lipca startuje szósta letnia edycja Międzynarodowe Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival. W ciągu dziewięciu dni w salach kinowych i studyjnych zaprezentowanych zostanie ponad 120 filmów z całego świata - pełnometrażowych fabuł, dokumentów, animacji oraz filmów krótkometrażowych. W programie dwa międzynarodowe konkursy, skandynawskie kino kobiece, retrospektywy Jerzego Skolimowskiego, Denisa Villeneuve, Sergieja Paradżanowa, filmy dieselpunkowe, pasmo poświęcone sztuce czy najważniejsze filmy kina autorskiego minionego sezonu. Jak co roku odbędą się koncerty do kina niemego, pokazy plenerowe na plaży, spotkania z gośćmi oraz warsztaty.

DWA KONKURSY FILMOWE

W międzynarodowym konkursie debiutów i drugich filmów weźmie udział osiem pełnometrażowych fabuł z całego świata. Na otwarcie Festiwalu zaprezentowany zostanie nagrodzony na festiwalu w Wenecji, australijsko-kambodżański "Ruin" w reżyserii Amiel'a Courtin-Wilsona i Michael'a Cody. Metafizyczna opowieść o parze młodych kochanków, związanych ze sobą po ucieczce z brutalnego świata przemocy współczesnej Kambodży w głąb dżungli. Kolejne tytuły konkursu to mające na sopockim festiwalu swoją premierę: amerykański "Wildlike" - niezależny debiut w reż. Franka Halla Greena z hollywoodzką obsadą; serbski film "Otwarta klatka", reż. Sinisa Galic oraz szwedzki "Młoda Sophie Bell" w reż. Amandy Adolffson; peruwiańsko-kolumbijskie "Klimaty" w reż. Enrici Pérez. Polskie filmy w konkursie głównym to trzy debiuty - "Carte Blanche" w reż. Jacka Lusińskiego, "Kebab i Horoskop" w reż. Grzegorza Jaroszuka oraz "Małe stłuczki" w reż. Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba.

Filmy oceniać będzie Jury w składzie: reżyserka filmowa, członek Europejskiej Akademii Filmowej Katarzyna Klimkiewicz, operator filmowy, nominowany do Oskara za zdjęcia do filmu "Ida" Ryszard Lenczewski, reżyser i laureat ubiegłorocznej nagrody publiczności sopockiego festiwalu za film "Płynące wieżowce" Tomasz Wasilewski oraz scenarzystka i reżyserka filmowa Joanna Cichocka-Gula. Filmy ponownie powalczą o Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, a na najlepsze filmy Festiwalu będą mogli głosować również widzowie biorąc udział w plebiscycie publiczności.

W konkursie filmów krótkometrażowych "World Shorts & Short Anima" weźmie udział 30 fabuł i animacji. Komisja selekcyjna wyłoniła je spośród 2400 zgłoszeń z całego świata, a oceniać je będzie Jury w składzie: Przemysław Gulda - dziennikarz, Bartosz Mikołajczyk - operator, Marcin Borchardt - reżyser i scenarzysta.

PEŁNY PROGRAM

PASMA POZAKONKURSOWE - RETROSPEKTYWY, PANORAMY, ZJAWISKA W KINIE

W paśmie retrospektyw zobaczyć będzie można w tym roku filmy: kanadyjskiego reżysera Denisa Villeneuve, trzykrotnego zwycięzcy najważniejszej kanadyjskiej nagrody filmowej "Genie" za filmy "Maelström", "Politechnika" i "Pogorzelisko"; Jerzego Skolimowskiego jednego z najbardziej cenionych polskich reżyserów na świecie oraz ormiańskiego mistrza kina Sergieja Paradżanowa, uznanego za jednego z najwybitniejszych twórców kina XX wieku, walczącego przez całe życie o wolność i niezależność artystyczną.

Sekcja małych retrospektyw 3x2 przybliży z kolei twórczość trójki polskich reżyserów - Magdaleny Piekorz, Jana Komasy oraz Łukasza Palkowskiego. Zaprezentowane zostaną dwa filmy każdego z twórców.

Panoramę kina narodowego zastąpi w tym roku pasmo skandynawskiego kina kobiecego. Zobaczyć będzie można 12 filmów zrealizowanych w ostatnich latach przez reżyserki filmowe. Będą to filmy o kobietach oraz filmy ukazujące świat widziany oczami kobiet. Obok ostatniego filmu najważniejszej duńskiej reżyserki Susanne Bier oraz znanych już z wcześniejszych lat filmów "She Monkeys" Lisy Aschan czy "Kiss me" Alexandry -Therese Keining pozostałe tytuły sekcji będą polskimi bądź trójmiejskimi premierami.

W sekcjach Spectrum 14/15, Spectrum: DOC oraz Spectrum: Muzyka, Sztuka i Moda zaprezentowane zostaną ponownie najciekawsze i najgłośniejsze pozycje minionego sezonu. Filmy, które zdobyły nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. Filmy, o których było głośno, ale również filmy, które przemknęły przez małe sale kinowe, bądź funkcjonują jedynie w wąskim obiegu festiwalowym. Z głośniejszych tytułów w tej sekcji wymienić trzeba: "Dwa dni, jedna noc" braci Dardenne, prezentowany w konkursie głównym festiwalu w Cannes, "Biały Bóg" Kornéla Mundruczó zwycięzcę konkursu Inne Spojrzenie festiwalu Cannes, "Taxi Teheran" Jafara Panahi, zdobywcę tegorocznego Złotego Niedźwiedzia festiwalu Berlinale, Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale "Body/Ciało" Małgośki Szumowskiej, nominowane do Oskara w kategorii filmów nieanglojęzycznych: argentyńskie "Dzikie historie" Damiána Szifrona, rosyjski "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa, skandynawski "Turysta" Rubena Östlunda, wygraną tej kategorii "Idę" Pawła Pawlikowskiego oraz zwycięzcę głównego Oscara "Birdmana" Alejandro González Iñárritu. Wśród najgłośniejszych i nagradzanych na festiwalach dokumentów zobaczymy: "Citizenfour" Laury Poitras, "Szukając Vivian Maier" czy ostatni film Ulricha Seidla "W piwnicy".

W paśmie "W drodze po Oskara" zaprezentowane zostaną również, oprócz wspomnianej już "Idy" Pawlikowskiego, także dwa polskie dokumenty nominowane w tym roku do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - "Joanna" Anety Kopacz oraz krótkometrażowa "Nasza klątwa" w reż. Tomasza Śliwińskiego.

Sopocki festiwal, to również pasma skoncentrowane na przybliżeniu wybranych zjawisk i gatunków w światowym kinie. W tym roku sekcja ta poświęcona będzie nurtowi Dieselpunk - filmom, określanym nierzadko jako retro-fantastyka, które czerpią inspiracje m.in. z ducha lat 1920-50, literatury pulp, kina noir, stylu art-deco, bauhaus i jazzu, łącząc je z futurystyczną, postmodernistyczną technologią. W duchu dieselpunkowym zobaczymy m.in. klasykę niemieckiego kina niemego "Metropolis" Fritza Langa z 1927 r., "Labirynt Fauna" Guillermo del Toro, "Dark City - Mroczne miasto" Alexa Proyasa czy "Głowę do wycierania" Davida Lyncha.


GOŚCIE FESTIWALU

Gośćmi Festiwalu będą m.in.: Tomasz Wasilewski reżyser filmu "Płynące wieżowce", Katarzyna Klimkiewicz reżyser "Zaślepionej", Ryszard Lenczewski operator filmowy i współautor zdjęć do Oskarowej "Idy" Pawlikowskiego - ich filmy będzie można również obejrzeć w sekcji "Poznaj jurora". Magdalena Piekorz reżyser filmu "Zbliżenia", Jacek Lusiński reżyser filmu "Carte Blanche" oraz Aleksandra Gowin i Ireneusz Grzyb twórcy konkursowego filmu "Małe stłuczki".


MUZYKA NA FESTIWALU

Tradycyjnie co roku organizatorzy Festiwalu zapraszają różnych artystów aby zmierzyli się z arcydziełami ery kina niemego, tworząc na żywo nowe, autorskie ilustracje muzyczne do filmów. W minionych latach na festiwalu występowali m.in. Sławek Jaskułke, Wojtek Mazolewski, Marcin Masecki i Michał Jacaszek.

W tym roku swoje premierowe wykonania będą mieli muzycy z zespołu Old Time Radio, którzy w dniu otwarcia festiwalu zaprezentują materiał stworzony do krótkich animacji i filmów trikowych z lat 1907-1928. Old Time Radio to trójmiejski zespół mający na koncie 5 płyt długogrających i występy na licznych festiwalach (m.in. Open'er, Off Festival), poruszający się w obszarze inteligentnej elektroniki.

Drugi projekt, przygotowany również specjalnie na sopocki festiwal to "Metropolis in fragments" w wykonaniu grupy Olo Walicki Kaszebe II do zmodyfikowanego na potrzeby festiwalu arcydzieła "Metropolis" w reżyserii Fritza Langa z 1927 roku. Olo Walicki Kaszebe II to grupa muzyków i przyjaciół, którzy odważnie bawią się formą, estetyką i energią koncertowej odsłony materiału z ich najnowszej płyty. Zespół tworzą: M. Bunio.S, Piotr Pawlak, Tomek Ziętek, Kuba Staruszkiewicz oraz Olo Walicki.

Oba koncerty odbędą się w w ogrodzie Dworku Sierakowskich, czyli Kawiarni Artystycznej Młody Byron. Drugim miejscem, w którym zabrzmią filmowe dźwięki to Kulturalna Plaża - przestrzeń na plaży przy Klubie Atelier i Teatrze na Plaży, na której do filmu Dzigi Wiertowa "Człowiek z kamerą filmową" zagra trójmiejski DJ MNOW, czyli Kuba Martynow.
Na Kulturalnej Plaży zobaczyć i usłyszeć będzie można również Mary Komasę, której debiutancki album ukazał się tej wiosny, a jej utwory znalazły się m.in. w filmach "Hardkor Disko" oraz "Miasto 44".

WARSZTATY, FILMOWE SPACERY I PERFORMANCE

Część warsztatowa Festiwalu to: warsztaty z krytyki filmowej prowadzone przez jednego z najwybitniejszych krytyków młodego pokolenia Łukasza Maciejewskiego, mające na celu zapoznanie uczestników ze stroną praktyczną zawodu krytyka filmowego, warsztaty animacji stop motion, podczas których ponownie sopocka plaża i znalezione tam przedmioty staną się scenografią i rekwizytami po klatkowo tworzonego filmy oraz warsztaty z realizacji festiwalowej kroniki filmowej, video bloga starającego się uchwycić wszystko to, co się dzieje dookoła Festiwalu - emocje, atmosferę, kolejki po bilety, tłumy na seansach i rozmowy z gośćmi.

Po raz pierwszy w tym roku odbędą się przy okazji Festiwalu spacery filmowe śladem sopockim planów zdjęciowych nie tylko szlakiem plaży ale również bocznych uliczek i starych sopockich kamienic. Odwiedzić będzie można miejsca z takich filmów jak: "Kobiela na plaży" i "Wniebowzięci" Andrzeja Kondratiuka, "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego, "Ile waży koń trojański?" Juliusza Machulskiego czy "Medium" Koprowicza.

W trakcie Festiwalu po Sopocie wędrować będzie także szafa ze słynnej etiudy filmowej Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą", nie sama ale z pomocą aktorów sopockiego Teatru na Plaży. Informacje na temat szafy oraz jej aktualnej lokalizacji znaleźć będzie można na portalach społecznościowych festiwalu.

Sopot Film Festival 2015 odbędzie się w Multikinie, Państwowej Galerii Sztuki, Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, Dwóch Zmianach, kawiarni artystycznej 3 Siostry oraz plenerowej strefie Teatru na Plaży z wieczornymi wydarzeniami nad samym brzegiem morza.

Sopot Film Festival odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Miasta Sopotu.

Informacja o biletach

Karnet na wszystkie filmy festiwalu: 160 zł + opłata serwisowa 3% ceny karnetu
Karnet na wszystkie filmy + koncerty + ceremonię wręczenia nagród: 185 zł + opłata serwisowa 3% ceny karnetu
Karnet 5 filmów – 55 zł
Karnet 10 filmów – 90 zł
Karnety będą sprzedawane wyłącznie w kasie festiwalowej w Państwowej Galerii Sztuki od 10 lipca (ilość ograniczona)

Bilety na filmy:

Multikino, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże – 13 zł
Państwowa Galeria Sztuki – 12 zł
Dwie Zmiany – 10 zł
Pokazy filmów krótkometrażowych oraz filmów dla dzieci – 5 zł
Koncert Mary Komasy, Old Time Radio i Filmowa Rewia Jutro Będzie Lepiej – 15 zł (przedsprzedaż)
Koncert Olo Walicki Kaszebe II Metropolis in Fragments + Ceremonia wręczenia nagród – 20 zł

Bilety do nabycia w trakcie festiwalu w miejscach projekcji filmów – na filmy w danej lokalizacji (na pokazy w Multikinie – w kasie Multikina, na pokazy na Scenie Kameralnej – w kasie Sceny Kameralnej itd.). Ponadto bilety na na koncerty będą sprzedawane w kasie festiwalu w Państwowej Galerii Sztuki.

Bilety na koncerty:

Mary Komasa | 15.07.2015 | godz. 21.00 | Kulturalna Plaża (Teatr na Plaży/Klub Atelier) – Przedsprzedaż 15 zł + opłata serwisowa 3% ceny biletu

Rewia filmowa Jutro Będzie Lepiej | 14.07.2015 | godz. 21.00 | Kulturalna Plaża (Teatr na Plaży/Klub Atelier) – Przedsprzedaż 15 zł + opłata serwisowa 3% ceny biletu

Szczegóły: http://www.sopotfilmfestival.pl/bilety-2015/

Opinie (2)

  • no ale plakat jest genialny

    • 1 2

  • Dzikie historie

    "Dzikie historie" to film argentyński a nie meksykański

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Treść została poprawiona.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.