• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Siostrzeństwo świętej sauny
7.5
11 ocen
1 godz. 29 min.
produkcja: Estonia
gatunek: dokumentalny
reżyseria: Anna Hints    scenariusz: Anna Hints
premiera: 10 listopada 2023 (Polska)
22 stycznia 2023 (Świat)

Opis filmu

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.

Zwiastun

Gdzie grają?

Ładowanie
Kino Muzeum
Kino Muzeum

Gdańsk

Kino Muzeum

Gdańsk

piątek
15 gru
19:15
niedziela
17 gru
17:50

Opinie (4)

 • Zwierzenia w saunie

  Zwierzenia kobiet w saunie i elementy specyficznych rytuałów. Film dobry raczej tylko na festiwal filmów etnograficznych. Może zainteresuje specjalistów z tej dziedziny.

  • 3 5

 • Piękny, głęboki i wzruszający. Z każdą minutą czułam, że kadry, dźwięki, zwierzenia, rytuały, przyroda, wspólnota dusz rozszerzają pory w mojej skórze... Dołączałam do sióstr. Ten film, a mam takich niewiele, namacalnie wpełza pod skórę. I już tam zostanie. Oczyszcza kobiece emocje i strachy. Dotyka życiowych doświadczeń, traumy, niepewności... Poczułam, że to ważny krok, by spojrzeć noszonym w sercu demonom prosto w oczy.
  Dla mnie był to taki ładunek emocjonalny, że po powrocie przeleżałam w wannie z parującą wodą, olejkami i solą.

  • 7 5

 • Intymny

  Niezwykle głębokie przeżycie

  • 5 2

 • Jeżeli liczysz na ciepło, głębię i mądrość to się rozczarujesz

  Film bazuje na zbliżeniach gołych kobiecych ciał, twarzy jednej osoby, która zgodziła się ją pokazać i chwytliwych oraz trudnych tematach, które niejednokrotnie szokują, ale nie dają ciepłych, otwierających, pogłębiających refleksji. Ja jestem zawiedziona i chciałam wyjść w trakcie, jak inna osoba, ale dzięki temu, że tego nie zrobiłam mam podstawę, żeby ocenić cały film na słaby i rozczarowujący.

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdańsk

Helios Forum Gdańsk

Forum Gdańsk

23  filmy
na afiszu

Helios Alfa Centrum

Alfa Centrum

15  filmów
na afiszu

Helios Metropolia

Galeria Metropolia

16  filmów
na afiszu
17  filmów
na afiszu

Cinema1

Galeria Morena

15  filmów
na afiszu
12  filmów
na afiszu
9  filmów
na afiszu

Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

6  filmów
na afiszu
10  filmów
na afiszu

Kino IKM

Instytut Kultury Miejskiej

13  filmów
na afiszu
Gdynia

Helios Riviera Gdynia

Centrum Riviera

17  filmów
na afiszu
13  filmów
na afiszu
Sopot

Multikino Sopot

Centrum Haffnera

11  filmów
na afiszu
Rumia

Multikino Rumia

Galeria Rumia

11  filmów
na afiszu