stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Siłaczki - prapremiera filmowa i spotkanie z twórcami

Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet. Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski, z którymi porozmawiamy po prapremierowym pokazie filmu. Spotkanie poprowadzi Marzena Bakowska (Radio Gdańsk)

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Prapremiera : SIŁACZKI + spotkanie z twórcami Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim
reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski, Polska, 2018, 75 min.

O filmie:

Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet. Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowskiki - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 "Solidarność według kobiet".Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! - przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! - zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.

Chcemy całego życia! - krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.Bez różnicy płci! - postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo - jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!SIŁACZKI
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski
zdjęcia: Michał Wiśniowski
występują: Maria Seweryn, Marta Ojrzynska, Klara Bielawka

produkcja/dystrybucja: Fundacja Obiektyw-Na
Koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe
współpraca: Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa
dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polskiw ramach Programu Patriotyzm Jutra
wsparcie: Miasto Poznań
oraz Uczestnicy aukcji crowdfundingowej na Polak Potrafi

premiera: 26.01.2019

zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=PXMtw216a0k

Bilety: https://link.do/vuv0a

 

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Green Book
Ocena: 8.5 / 243 głosy
Największy dar
Ocena: 7.9 / 23 głosy
303. Bitwa o Anglię
Ocena: 7.9 / 248 głosów

Zapowiedzi