stat
Impreza już się odbyła

Siłaczki

Pokaz filmu "Siłaczki" W ramach kolejnej edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji zapraszamy na projekcję filmu"Siłaczki" oraz spotkanie z Martą Dzido, współautorką filmu.

w każdy wtorek (do 29.09), godz. 21:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
O filmie "Siłaczki":
Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! - przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! - zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! - krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! - postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet!Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo - jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

Marta Dzido i Piotr Śliwowski realizują wspólnie filmy dokumentalne od ponad dziesięciu lat.

W swoim dorobku mają m.in. bardzo dobrze przyjęty przez widzów i wielokrotnie emitowany na antenie TVP Kultura film Paktofonika - hip hopowa podróż do przeszłości (2009), nagrodzony Hollywood Eagle Documentary Award i specjalną nagrodą PISF dokument Downtown (2010), a także pokazywany na wielu festiwalach na całym świecie Solidarność według kobiet (2014), za który otrzymali m.in. Beyond Borders - Krzysztof Kieslowski Award . Marta Dzido jest również autorką książki reporterskiej Kobiety Solidarności (2016) oraz powieści Ślad po mamie (2003), Małż (2005) i Frajda (2018), za którą otrzymała European Union Prize for Literature.

Rozmowę z Martą Dzido poprowadzi Anna Burzyńska.
Żródło opisu: http://silaczki.org.pl/

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij