• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

R@Port - film

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
W tym roku mija sześć lat od pierwszej edycji festiwalu. W ciągu dotychczasowych odsłon pokazano kilkadziesiąt spektakli, odbyło się wiele istotnych wydarzeń, promujących dramaturgię współczesną - włączywszy w to przyznawaną od trzech lat Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Program wydarzeń w Klubie Filmowym:
20.11.2011, godz. 12:00 - "Kontrym"
21.11.2011, godz. 10:30 - "Najweselszy człowiek"
22.11.2011, godz. 10:30 - "Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu"
23.11.2011, godz. 10:30 - "Boulevard Voltaire"
24.11.2011, godz. 17:00 - "Kiedy my żyjemy..." - 4-godzinny przegląd
25.11.2011, godz. 10:30 - "Komedia romantyczna"


Opisy:

Kontrym
reżyseria i scenariusz telewizyjny: Marcin Fischer
występują: Jan Frycz, Redbad Klynstra, Wojciech Zieliński, Andrzej Grabowski i inni
szczegóły: 2010, 68 min., premiera - 7.11.2011

"Kontrym" to sztuka opowiadająca o cenie, jaką trzeba zapłacić za zachowanie własnej godności. Bolesław Kontrym "Żmudzin" był legendarną postacią - z jednej strony cichociemny, bohaterski dowódca w trakcie Powstania Warszawskiego, uczestnik bitew o Narwik, walk we Francji, współorganizator Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, postrach konfidentów w okupowanej Warszawie, żołnierz Dywizji gen. Stanisława Maczka, a z drugiej - kombryg Armii Czerwonej odznaczony trzema czerwonymi sztandarami, uczestnik Bitwy Warszawskiej (ale po stronie czerwonoarmistów), bohater Rewolucji Październikowej. Józef Światło to wysoko postawiony oficer Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, wicedyrektor Departamentu X MBP, a także autor słynnych audycji nadawanych na falach Radia Wolna Europa, które przyczyniły się do upadku Urzędu Bezpieczeństwa oraz aresztowania najbardziej brutalnych śledczych. Spotkanie tych dwóch postaci - niecodzienne, dziwne i mroczne, ich pełna napięć gra, tworzy niezwykle emocjonującą oś dramaturgiczną scenariusza spektaklu... Poza tym to opowieść o wielkiej miłości i wielkiej zdradzie, brawurowych ucieczkach i tajnych więzieniach, skorumpowanych urzędnikach i wielopoziomowej, pełnej zaskakujących zwrotów rozgrywce pomiędzy legendarnymi postaciami. "Kontrym" wyróżniono nagrodą Grand Prix na Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2011".


Najweselszy człowiek
reżyseria: Łukasz Wylężałek
występują: Jerzy Schejbal, Andrzej Mastalerz, Monika Krzykowska i inni
szczegóły: 2011, 75 min, pokaz przedpremierowy

Autorski spektakl telewizyjny Łukasza Wylężałka inspirowany jest historią kilku ostatnich lat życia Kornela Makuszyńskiego spędzonych przez pisarza w Zakopanem. Akcja rozgrywa się w latach 1945 - 1953. Niektóre z postaci mają rzeczywiste pierwowzory, jednak przedstawione sytuacje i wydarzenia są fikcyjne. W fikcyjne dialogi wplecione zostały autentyczne wypowiedzi Makuszyńskiego pochodzące z jego książek, felietonów, anegdot. W wypowiedziach innych postaci odnajdujemy liczne cytaty z piśmiennictwa tego okresu. Wydarzenia, często tragiczne, przedstawione zostały w konwencji komediodramatu. Niektóre sceny mają wyraźnie komediowy, czasem wręcz groteskowy charakter. Nośnikami głównego konfliktu są postaci Makuszyńskiego i Sublokatora - osoby dokwaterowanej przez lokalną administrację do kilkupokojowego mieszkania Makuszyńskich w Zakopanem. Obaj bohaterowie prowadzą ostry spór ideologiczny. Makuszyński jest wyrazicielem wartości i symbolem świata, który zniknął w Polsce wraz z wybuchem wojny, Sublokator reprezentuje nowy, powojenny porządek i ideologię. Dodatkowo obaj są poważnie chorzy i zmuszeni do dzielenia tego samego mieszkania, co pozwala Autorowi tworzyć iście tragikomiczne sytuacje. To historia opowiadająca o człowieku kochającym nad życie luksus i wygodę, piękne rzeczy, dobre alkohole, wykwintne jedzenie. Opowieść o mającym pieniądze i sławę pisarzu, który pod koniec życia wyrzekł się luksusu i sam niejako skazał na wygnanie i zapomnienie. Skazał, bo nie chciał wyrzec się poglądów, ani wartości w które, i którym wierzył. Stracił w swoim życiu wszystko, co można zdobyć za pieniądze, nie stracił jednak tego, czego za żadną cenę nie da się kupić.

Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu
reżyseria: Janusz Dymek
występują: Zbigniew Zamachowski, Anna Radwan, Urszula Grabowska, Leszek Lichota i inni
szczegóły: 2010, 77 min., premiera - 18.04.2011

Rok 1986. Noc z 25. na 26 kwietnia. W elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie, kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa, dochodzi do eksplozji reaktora atomowego. Świat dowiaduje się o tym nie z radzieckich oficjalnych komunikatów, lecz dzięki urządzeniom pomiarowym, zainstalowanym w różnych częściach Europy, nad którymi przeszła radioaktywna chmura. Akcja spektaklu obejmuje pierwsze cztery dni po katastrofie. W Polsce władze komunistyczne stają przed dylematem - co zrobić, jak się zachować w sytuacji kryzysowej, aby z jednej strony zapobiec możliwym, tragicznym skutkom skażenia promieniotwórczego, a z drugiej - nie narazić się Moskwie. Podejmowana jest ważna decyzja o podaniu wszystkim dzieciom płynu Lugola. Jednocześnie władze nie mają dość odwagi, by odwołać pochód pierwszomajowy, czy też zrezygnować z udziału polskiej ekipy w prologu Wyścigu Pokoju, który w tym roku miał się rozpocząć w Kijowie. Na wszelki wypadek próbuje się manipulować wiadomościami. Prawdziwym bohaterem spektaklu są nie tylko uczestnicy wydarzeń, służby państwowe, czy zwykli ludzie narażeni na promieniowanie, ale też informacja - a właściwie jej brak. "Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu" zdobył nagrody na Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2011" oraz na 63. Międzynarodowym Festiwalu "PRIX ITALIA - 2011".

Boulevard Voltaire
reżyseria: Andrzej Bart
występują: Ewa Wiśniewska, Janusz Gajos, Ewa Ziętek i inni
szczegóły: 2010, 72 min., premiera - 9.05.2011

Debiut autorski i reżyserski w Teatrze TV znanego polskiego pisarza i scenarzysty - Andrzeja Barta. Kameralny dramat porusza temat polsko-żydowskiego sąsiedztwa. Rzecz dzieje się współcześnie w Paryżu. Przypadkowe spotkanie pary dojrzałych bohaterów - Żydówki polskiego pochodzenia i Polaka, jest dla autora pretekstem do zastanowienia nad funkcjonowaniem wciąż istniejących stereotypów na temat wspomnianej kwestii. Oboje nieznajomych jest emigrantami - Ona wyjechała z Polski po 1956 roku i jest bogatą damą, z kolei On to zdegradowany społecznie (wśród "obcych") inteligent, poeta zmuszony do pozostania na obczyźnie przez stan wojenny. Bohaterowie są ludźmi mądrymi i wykształconymi. Czy rodzące się miedzy nimi uczucie oraz przyjaźń zdołają ich obronić przed narzuceniem sobie wciąż istniejących stereotypów w postrzeganiu Żydów przez Polaków i Polaków przez Żydów?


"Kiedy my żyjemy..." - 4-godzinny przegląd

1. Tonia i jej dzieci
reżyseria: Marcel Łoziński
szczegóły: 2011, 57 min.

"Tonia i jej dzieci" to rzecz o konsekwencjach ideowych wyborów rodziców, które muszą ponosić ich dzieci. Reżyser rejestruje opowieść rodzeństwa - Wery i Marcela Lechtmanów. Matka bohaterów, przedwojenna komunistka, została aresztowana, a dzieci trafiły do domu dziecka. W filmie wspominają przeszłość, starając się zrozumieć postępowanie matki. Jesteśmy dopuszczeni do bardzo osobistych przeżyć. Oglądamy od środka (...) piekło ideologii wybrukowane dobrymi intencjami - podsumował Tadeusz Sobolewski. Warto dodać, że "Tonię i jej dzieci" uhonorowano Złotym Lajkonikiem na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

2. Powroty
reżyseria: Krzysztof Kadłubowski
szczegóły: Polska, 2010, 7 min.

Na warszawskim lotnisku ląduje wojskowy samolot transportowy. Na płycie pasa startowego czeka warta honorowa Wojska Polskiego, by przywitać przybyłych. Tym razem jednak nie ma kogo witać. Żołnierze wynoszą niewidzialne trumny z samolotu i uroczystym krokiem zmierzają w kierunku niewidzialnych katafalków, by złożyć je przy dźwiękach marszu żałobnego Chopina. Odbywa się próba przywitania ofiar katastrofy lotniczej spod Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku.

3. Paparazzi
reżyseria: Piotr Bernaś
szczegóły: Polska, 2011, 33 min.

Kasia Cichopek kupiła nocnik - na zdjęcie ilustrujące tę sensacyjną wiadomość polscy paparazzi czekają godzinami pod sklepami, na ulicach czy pod domami gwiazd. Film dokumentuje życie polskiego paparazzo, który, tak samo jak jego zachodni koledzy, tropi sławnych i bogatych, czyhając na sensację. Niemniej, polskie gwiazdy, w przeciwieństwie do tych z Los Angeles, prowadzą nudne życie, dlatego paparazzo, skuszony wielkimi pieniędzmi, rzuca nocnik Kasi Cichopek i postanawia zagrać o naprawdę wysoką stawkę. Nominacja do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym.


4. 3 dni wolności
reżyseria: Łukasz Borowski
szczegóły: Polska, 2011, 27 min.

Spojrzenie na świat z perspektywy głównego bohatera uzmysławia, jak łatwo przywykamy do ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Po piętnastu latach spędzonych za więziennymi murami Piotr wychodzi na swoją pierwszą przepustkę. Trzy dni wolności, które mu przysługują, okazują się niezwykle intensywne. Bohatera na każdym jego kroku zaskakuje otaczający świat, który w ciągu tych kilkunastu lat bardzo się zmienił. Zresztą tak, jak i on sam, co uświadamia sobie podczas wizyty u swojej siostry.

5. Księżyc to Żyd
reżyseria: Wojciech Szumowski
szczegóły: Polska, 2010, 24 min.

Pięć lat temu na uczestników wystawy gołębi pocztowych runął dach jednej z hal Międzynarodowych Targów Katowickich. Rannych zostało ponad 150 osób z grona około 700 zwiedzających i wystawców, a 65 poniosło śmierć. Była to jedna z największych katastrof budowlanych w Polsce. Teraz wracamy do tych tragicznych wydarzeń za sprawą bezpośrednich relacji ocalonych. Ich wstrząsające opowieści jasno uzmysławiają, że przeżytego piekła nigdy nie uda się wymazać z pamięci.

6. Ciągle wierzę
reżyseria: Magdalena Mosiewicz
szczegóły: Polska, 2010, 45 min.

Ewa Hołuszko to postać niezwykła. W latach 80. XX wieku, jeszcze jako Marek Hołuszko, była czynnym działaczem Solidarności. Po 1989 roku nie skorzystała jednak w pełni z wywalczonej wolności - miejsce komunizmu zajął inny, trudniejszy do pokonania wróg - nietolerancja i wykluczenie. Dokonana korekcja płci uświadomiła jej, jak dużo jeszcze brakuje polskiemu społeczeństwu do pełnej wolności. Mimo to wciąż wierzy, że możliwe jest życie w innej Polsce - wolnej od stygmatyzacji, szykanowania i uprzedzeń wobec innych. Ostatnie wybory parlamentarne dają nadzieję takim jak ona.



Komedia romantyczna
reżyseria: Michał Gazda
występują: Andrzej Zieliński, Urszula Grabowska, Adam Nowojczyk i inni
szczegóły: 2010, 76 min.

Współczesna komedia Wojciecha Tomczyka - dramaturga i scenarzysty telewizyjnego, na temat poniekąd autotematyczny. Głównym bohaterem sztuki jest trzydziestopięcioletni Tadeusz - scenarzysta filmowy, któremu energiczna i skuteczna producentka filmowa zleca napisanie komedii romantycznej, licząc na komercyjny sukces przyszłego filmu. Tadeusz, wbrew sobie, stara się wypełnić zadanie. Kiedy zawstydzony i upokorzony oddaje scenariusz, w jego przekonaniu beznadziejny, okazuje się w końcu, że o taki właśnie kicz chodziło, co wkrótce potwierdza sukces kasowy. Komedia Tomczyka jest satyrą na "rynkowe mechanizmy", działające we współczesnej kulturze, ale przede wszystkim stanowi zabawną kpinę ze współczesnej uczuciowości. Autor wikła swoich bohaterów w skomplikowane i śmieszne relacje miłosne. Pojawia się na przykład młoda aktorka, partnerka Tadeusza, której epistolarne umiejętności ograniczają się do mailowego komunikatu o jej odejściu od ukochanego zakończonego słowami: "Tadeusz, Pozdro cię i sorry cię... Kiss". Jest również wspomniana producentka, na co dzień związaną z dużo młodszym aktorem, wschodzącą gwiazdą szklanego i dużego ekranu, która oprócz zamówienia u Tadeusza scenariusza, składa mu "romantyczną" propozycję, aby zechciał zostać ojcem jej dziecka, gdyż "jej pociąg odjeżdża", a on ma niezłe geny. W końcu - jest również ojciec Tadeusza, "profesor starej daty", który zakochuje się i żeni ze sprzątającą u niego panią Stefanią. Związek tych dwojga jawi się jako całkowite przeciwieństwo układów miłosnych panujących wśród młodych - zasadza się na pojmowaniu miłości w kategoriach dozgonnego podjęcia odpowiedzialności za drugą osobę.

Opinie

  • festiwal filmowy , projekcje filmowe
    maj 10-19

    Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
    21. MDAG
  • festiwal filmowy
    cze 28-30
    piątek - niedziela
    Gdynia
    Festiwal Non-fiction