• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pułapki rozwoju. Jak się rozwijać, żeby przetrwać

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego Pułapki rozwoju w reż. Mathieu Roy'a i Harolda Crooksa oraz dyskusja z udziałem Andriego Snæra Magnasona, Jasia Kapeli i Michała Olszewskiego.

kwi 24

środa, godz. 18:00

bilety 28,90 - 38,90 zł
Prowadzenie: Marcin Gerwin. Tłumaczenie: Jacek Godek
Partner: Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście

Po projekcji filmu dokumentalnego "Pułapki rozwoju" polscy pisarze i dziennikarze Jaś Kapela i Michał Olszewski oraz autor "Błękitnej planety" Andri Snær Magnason porozmawiają o różnych aspektach rozwoju, o tym, jak nasze codzienne wybory wpływają na całą planetę i dlaczego sami w swojej twórczości pisarskiej zdecydowali się zająć ekologią.

"Pułapki rozwoju" (film dokumentalny, Kanada 2011, 83 min.)
Postęp od zamierzchłych czasów postrzegany był jako dążenie do udoskonalania warunków życia i funkcjonowania zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Rozwój indywidualny i społeczny, praca, tworzenie nowych technologii i odkrycia naukowe są gwarantem dobrobytu oraz komfortu. Brak realizacji tych działań lub ich ograniczanie prowadzi w prosty sposób do zubożenia społeczeństwa. Stan cywilizacyjnej prosperity jest więc symbolizowany przez rozwój gospodarczy. Jak zauważają autorzy filmu "Pułapki rozwoju", w czasach, gdy przetrwanie społeczności zależało od upolowania mamuta, wymyślenie sposobu na sprawne zabicie dwóch mamutów można było nazwać postępem. Jednak już strategię polegającą na zapędzeniu całego stada mamutów na skraj urwiska tak, aby wszystkie zwierzęta zginęły od upadku z dużej wysokości, można nazwać pułapką postępu. Nie ulega wątpliwości, że lekkomyślne zużycie zasobów prędzej czy później ograniczy postęp i będzie miało kolosalny wpływ na ludzkość. "Pułapka postępu" tworzy się, gdy konflikt pomiędzy krótkoterminowym interesem wybranych grup (często elit), a długoterminowym interesem współczesnej cywilizacji, skłania do wyboru strategii osiągania szybkiej korzyści kosztem zniszczenia naturalnych zasobów. Czy istnieją więc granice postępu? Czy wyznaczają je ograniczone zasoby, postawy społeczne, etyka czy my sami? Jakiego rozwoju potrzebujemy, patrząc na naszą cywilizację z perspektywy przyszłości?

Andri Snær Magnason

Islandzki pisarz, autor wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży: "Historia błękitnej planety" (1999, m.in. Nagroda im. Janusza Korczaka, Islandzka Nagroda Literacka, West Nordic Children's Book Prize) i "Tímakistan" (2013, Islandzka Nagroda Literacka) oraz dorosłych: "LoveStar" (DV Cultural Award za najlepsza książkę 2002 roku, Nagroda im. Philipa K. Dicka 2012). Również autor bestsellerowego "Dreamland. A Self-Help Guide for a Frightened Nation", zbioru esejów ukazujących problemy ekologiczne Islandii w perspektywie globalnej. Aktywista zaangażowany w walkę przeciwko niszczeniu islandzkiej przyrody.

Jaś Kapela

Pisarz, poeta, felietonista Krytyki Politycznej. Autor dwóch książek z wierszami ("Reklama" oraz "Życie na gorąco"), dwóch powieści ("Stosunek seksualny nie istnieje" oraz "Janusz Chrystus") i zbioru felietonów "Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu". Współtworzy witrynę internetową Krytyki Politycznej. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Bierze udział w międzynarodowym projekcie Stacje Pogody, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. Zaangażowani w projekt partnerzy z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrali pięciu pisarzy do programu rezydencyjnego, który stworzy okazję do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość - zmieniającego się klimatu. Każdy z pisarzy oraz Stacji skieruje swoje działania również do młodzieży, we współpracy z uczniami i nauczycielami, stworzą scenariusze, metody, które umożliwią przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy, motywacji oraz wyposażanie ich w narzędzia walki na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

Michał Olszewski

Pisarz, dziennikarz. Pisuje m.in. w "Tygodniku Powszechnym" i "Gazecie Wyborczej". Specjalizuje się w tematyce ochrony środowiska: pisze m.in. o polityce klimatycznej, sektorze węglowym i wpływie dużych projektów infrastrukturalnych na środowisko. Współpracuje również z ekologicznymi organizacjami pozarządowymi. Przez rok pracował jako rzecznik prasowy organizacji "ClientEarth", skupiającej prawników zajmujących się prawem ochrony środowiska. Angażował się również w krakowską debatę o stanie powietrza, zakończą uchwaleniem pierwszego w kraju zakazu używania paliw stałych do ogrzewania indywidualnego. Jest autorem m.in. prozy "Low-Tech" oraz wywiadu rzeki z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim "Eco-book o eko Bogu". Za teksty o ochronie środowiska otrzymał m.in. Nagrodę Pracy Organicznej im. Wojciecha Dutki, był też nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Marcin Gerwin - prowadzący
Z wykształcenia politolog, jest autorem rozprawy doktorskiej na temat zrównoważonego rozwoju w kontekście wyzwań globalnych, współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Opinie

  • impreza filmowa , projekcje filmowe
    kwi 19
    piątek, g. 18:00
    Gdańsk, Scena Muzyczna Gdańsk
    Klub Filmowy Kosmos