stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Przegląd twórczości Alexandra Klugego

6. Shalom Polin

mar 21-24

czwartek - niedziela, godz. 18:30

Wstęp wolny
bilety 18 zł
ulgowy 8-16 zł
Przegląd filmów Alexandra Klugego jest kolejna, piąta już odsłoną wspólnego wieloletniego projektu Goethe-Institut w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. Projekt prezentuje sylwetki i twórczość szerzej niepokazywanych i w konsekwencji mało znanych w Polsce, lecz wybitnych niemieckich reżyserów filmów eksperymentalnych. Projekt zapoczątkował dwuczęściowy przegląd filmów Christopha Schlingensiefa. Kolejnym etapem była retrospektywa twórczości Hansa Jürgena Syberberga oraz Wernera Schroetera.

Tegoroczny przegląd, który tradycyjnie pokazany zostanie w CSW ŁAŹNIA w Gdańsku i w Nowym Teatrze w Warszawie, przedstawia twórczość filmową Alexandra Klugego.
 
 
PROGRAM PRZEGLĄDU / GDAŃSK / ŁAŹNIA 1

12.11.2018, godz. 19:00, ARTYŚCI POD KOPUŁĄ CYRKU: BEZRADNI, 1968, reż. Alexander Kluge, 103 min.
Złoty Lew w Wenecji w 1968 r. Film to parabola na temat sztuki i polityki i ich wzajemnych związków, na temat sytuacji artystów i publiczności. Za pomocą metafory i cyrku Kluge rozprawia się z historią X muzy w Niemczech.
Wprowadzenie do filmu: prof. Andrzej Gwóźdź (Uniwersytet Śląski)

13.11.2018, godz. 19:00, MOCNY FERDYNAND, 1976, reż. Alexander Kluge, 91 min.
Jest nielicznym w twórczości Klugego przykładem kina opowiadającego. Reżyser przedstawia historię człowieka opętanego ideą totalnego porządku. Film jest przezabawną satyrą na niemiecką obsesję społecznej kontroli.

14.11.2018, godz. 19:00, PATRIOTKA, 1979, reż. Alexander Kluge, 121 min.
Głównym wątkiem filmu jest utopijne pragnienie bohaterki odnalezienia „patriotycznej” wersji historii Niemiec w imię sprzeciwu wobec oficjalnej narracji o dziejach ojczyzny. Ten abstrakcyjny i odważny eksperyment formalny, należy do najbardziej znanych filmów w twórczości Klugego.
Dyskusja po filmie z udziałem dr Moniki Pomirskiej (Uniwersytet Gdański)

15.11.2018, godz. 19:00, POŻEGNANIE Z DNIEM WCZORAJSZYM, 1966, reż. Alexander Kluge, 88 min.
Film opiera się na autentycznych doświadczeniach Helgi Rosenfeld, uciekinierki z NRD, która pada ofiarą kulturowych sprzeczności szukając lepszego życia w RFN. W brawurowo zagranej roli głównej siostra reżysera, Alexandra Kluge.
Wprowadzanie do filmu: dr Ewa Fiuk (Uniwersytet Jagielloński)
 
16.11.2018, godz. 19:00, POTĘGA UCZUĆ, 1983, reż. Alexander Kluge, 115 min.
Film, w którym reżyser podejmuje problematykę kulturowego fenomenu opery oraz znaczenia uczuć w życiu ludzkim jest autorskim esejem, heterogenicznym collage’m składającym się z dwudziestu sześciu wątków.


Kuratorki przeglądu:
Renata Prokurat, Goethe-Institut w Warszawie
Jolanta Woszczenko, CSW ŁAŹNIA
Współpraca:
Emilia Golnik, CSW ŁAŹNIA

Prelegenci i prelegentki:
Ewa Fiuk
Monika Pomirska
Andrzej Gwóźdź

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij