stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Premiera filmu Dzięki Bogu i spotkanie z seksuolożką (2 opinie)

Kino Kameralne Cafe razem z Against Gravity i SexEd Gdańsk zapraszają na pokaz premierowy filmu "Dzięki Bogu" połączonym ze spotkaniem dotyczącym molestowania.

Trudne tematy należy poruszać i rozmawiać o nich. Zdobywać wiedzę od specjalistów, poszerzać swoją świadomość. Nie być obojętnym, nawet gdy nas nie dotyczy.
Porozmawiajmy i obejrzyjmy wspólnie film.

Dlaczego dopiero teraz? - czyli o tym co sprawia, że sprawy o molestowanie wychodzą po latach..

Molestowanie czyli przemoc seksualna, może spotkać każdą osobę. Przemoc pojawia się w sytuacji nierównowagi sił. Osoba stosująca przemoc ma pewnego rodzaju przewagę, związaną np. z władzą, wiekiem, zasobami. Oznacza to że często osoba, która doświadczyła przemocy, molestowania, krzywdy czy nadużycia była w danym momencie na "słabszej pozycji".

Dziecko jest zależne od dorosłych. Potrzebuje opieki, wsparcia, bezpieczeństwa. Odpowiedzialni za zaspokojenie potrzeb dziecka są dorośli. Dla tego tak dramatyczna jest sytuacja gdy to dorosła osoba krzywdzi dziecko wykorzystując przy tym swoją pozycję. Gdy osoba mająca władzę, zasoby, kontrole, wykorzystuje zależność kogoś dla własnych korzyści.

Bywa też tak, że sprawy takie są ujawniane po latach.Pojawiają się wtedy często pytania: Dlaczego? Czemu osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej, molestowania, czekają wiele lat zanim to ujawnią?

Czy to są właściwie zadane pytania?

Może zamiast skupiać się na osobie, która doświadczyła krzywdy lepiej przyjrzeć się mechanizmom, stereotypom, postawom, które utrudniają mówienie o molestowaniu. Jaka jest rola innych dorosłych. świadków, opiekunów, lekarzy, nauczycieli. Spróbować poszukać odpowiedzi na pytanie:

Co takiego paraliżuje, powstrzymuje przed ujawnieniem molestowania?

Podczas spotkania zastanowimy się nad psychologicznymi skutkami doświadczenia molestowania. Omówimy potrzeby osoby, która doświadczyła krzywdy. Poszukamy możliwości wspierania. Zrozumienie sytuacji w jakiej znajduje się osoba, która doświadczyła krzywdy seksualnej może być dla niej wspierające.
Pamiętajmy, że za przemoc odpowiedzialność ponosi zawsze osoba, która tą przemoc stosuje, a nie ta co ją ujawnia.

Wykład/spotkanie poprowadzi Dominika Rajska - psycholożka, specjalizująca się w seksuologii.

Dominika Rajska
Absolwentka Psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Seksuologii Klinicznej w Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ukończyła kurs Edukatorki Seksualnej. Regularnie uczestniczy w kursach i konferencjach szkoleniowych podnosząc swoje kwalifikacje w obszarze terapii i seksuologii.
Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami leczącymi się z uzależnienia, żyjącymi z wirusem HIV, z doświadczeniem przemocy, będącymi w kryzysie bezdomności, będącymi w kryzysie psychicznym. Współorganizowała spotkania sexed Gdańsk.
Prowadzi profilaktyki uzależnień, edukacje seksualną, autorskie warsztaty rozwojowe, warsztaty rozwoju psycho-seksualnego. Prowadzi prywatną praktykę w Gabinecie Psychologiczno-Seksuologicznym KONTUR w Gdyni. Podczas konsultacji poszukuje najlepszych metod pracy i wsparcia dostosowanych do potrzeb osób korzystających z konsultacji, w atmosferze szacunku, akceptacji i otwartości.
Jest w trakcie procesu Certyfikacji z Seksuologii Klinicznej PTS oraz w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w SWPS w Sopocie.


Bohaterami "Dzięki Bogu" są trzej mężczyźni, którzy postanawiają zmierzyć się z demonami przeszłości. Próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie i wciąż pracuje w strukturach kościelnych. Alexandre (Melvil Poupaud, znany z takich filmów, jak "Na zawsze Laurence" Xaviera Dolana, "Czas, który pozostał" Ozona czy "Nad morzem" Angeliny Jolie) mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Jest przykładowym katolikiem. Pewnego dnia przez przypadek odkrywa, że kapłan, który go wykorzystał kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia podjąć działania. Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François i Emmanuel. Jednak konsekwencje ich odważnej decyzji nie pozostaną bez szwanku.

Bilety: 20 zł
Sprzedaż internetowa:
https://biletyna.pl/film/Dzieki-Bogu-spotkanie/Gdansk

Rezerwacje: tel. 58 690 70 75 lub bilety@kinokameralnecafe.pl
Ilość miejsc ograniczona

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • (1)

    I znowu powielanie kalki i bzdur sugerujących, że temat molestowania i pedofilii to domena Kościoła Katolickiego. Bzdura

    • 1 1

    • Temat molestowania i pedofili oczywiście nie, ale już temat ukrywania i zamiatania pod dywan jak najbardziej :)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi