Impreza już się odbyła

Pomorskie drogi ku Niepodległej - premiera filmu dokumentalnego

Premiera filmu pt. "Pomorskie drogi ku Niepodległej" odbędzie się 5 marca w Auli Gmachu Głównego PG. Poznamy sylwetki bohaterów, miejsca i wydarzenia, które odegrały znaczącą rolę na drodze ku niepodległości.

Dokument składa się z materiałów fotograficznych i filmowych. Opowiada o życiu i działalności mieszkańców ziemi pomorskiej: od rozbiorów Polski, przez obie wojny światowe, aż po rok 2000. Przybliża postaci (m.in. Floriana Ceynowę, gen. Józefa Wybickiego, Danutę Siedzikównę "Inkę"), miejsca (Kaszuby, Kociewie, Trójmiasto, Starogard Gdański) oraz wiele historycznych faktów (spisek niepodległościowy chłopów kociewskich, zbrodnie wojenne w Szpęgawsku i Piaśnicy, narodziny "Solidarności").

Film zrealizował Jan Butowski - wideo- i fotoreporter terenowy, autor filmów dokumentalno-historycznych, członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Laureat ogólnopolskiej nagrody filmowej za film "Klaudia - czyli jak mój dziadek sopockie molo budował".

Premiera filmu "Pomorskie drogi ku Niepodległej" zbiega się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego corocznie 1 marca.

"Pomorskie drogi ku Niepodległej"

Czas trwania filmu: 1 godz. 30 min.
Kamera i realizacja: Jan Butowski
Test i konsultacja: Andrzej Januszajtis, Marek Sperski, Ryszard Szwoch
Narracja: Tadeusz Mielczarek, Andrzej Mielczarek
Montaż: Jan Butowski, Marian Gorlikowski
Produkcja: Video Film "Perfect" Jan Butowski
Gdańsk 2019

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij