stat

Polska silniej w was zamieszkała - projekcja i dyskusja

8 listopada 2018 o godz. 18:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym w Sali Warszawa odbędzie się drugi przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Polska silniej w was zamieszkała" w reżyserii Ewy Górskiej. Wstęp na projekcję jest bezpłatny.

bilety 14,90 zł
Projekt, realizowany przez Video Studio Gdańsk, przy wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności, Fundacji Centrum Solidarności oraz Gdyńskiego Centrum Filmowego, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2018.

Reżyserka podejmuje w filmie ważne tematy związane z polskimi tradycjami solidarnościowymi na emigracji, ukazuje przykłady więzi z krajem ojczystym, które często przejawiają się w wolnościowych i demokratycznych dążeniach i działalności. Autorka przypomina, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy zmuszeni do wyjazdu, podejmowali zza granicy działania na rzecz ojczyzny. Film skłania do refleksji i dyskusji o patriotyzmie, postawie obywatelskiej i poszukiwaniu świadomej tożsamości narodowej i kulturowej. Ewa Górska postanowiła w nietypowy sposób zrealizować swój dokument, angażując młodzież z trójmiejskich liceów do udziału w filmie. Uczniowie I LO w Gdańsku, III LO w Gdańsku i X LO w Gdyni obejrzeli wcześniej nagrane materiały i wypowiedzi.

Historie emigrantów - tych, którzy postanowili wrócić do Polski, jak i tych, którzy nadal żyją na obczyźnie - zostały w pierwszej kolejności przedstawione młodzieży, której reakcje i komentarze zostały zarejestrowane i włączone do ostatecznej wersji filmu.

Kontakt licealistów z profesjonalną ekipą i metodami produkcji, nie były wyłącznie okazją do poznania pracy na planie filmowym, ale także pretekstem do zabrania głosu w sprawach aktualnych dla każdego pokolenia. Temat emigracji, jako ważne doświadczenie kulturowe, historyczne, ekonomiczne i społeczne dotyczy ponad 20 milionów Polaków, rozsianych po całym świecie.

Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja z udziałem producentów, twórców, młodzieży oraz osób, które zetknęły się z tematem emigracji. Zaproszenie na to spotkanie przyjęła Pani Klementyna Kasprzyk-Kucharz, która podzieli się z Państwem swoim doświadczeniem emigracyjnym, jakie zdobyła podczas pobytu w Irlandii. Tam między innymi pracowała jako korespondentka TVP Polonia oraz zainicjowała Festiwal Filmu Polskiego KINOPOLIS.

Gościem specjalnym będzie także dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni. Debatę poprowadzi historyk i dziennikarz, redaktor Wojciech Suleciński (TVP Gdańsk i Radio Gdańsk).

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij