stat

Polska silniej w nas zamieszkała - projekcja

Temat emigracji jest nierozłączną częścią życia w świecie Unii Europejskiej, strefy Schengen i tanich linii lotniczych. Dlatego też nad tym problemem postanowiło się pochylić Video Studio Gdańsk i wraz z reżyserką Ewą Górską stworzyć film ,,Polska silniej w nas zamieszkała". Obejmuje on temat emigracji od lat 70. aż do współczesności i jest tworzony przy pomocy uczniów i nauczycieli z I LO w Gdańsku, III LO w Gdańsku i X LO w Gdyni.W filmie wystąpili zarówno emigranci, którzy postanowili powrócić do Polski, jak i Ci którzy nadal żyją na obczyźnie. Opowiadają oni jak wygląda ich związek z ojczyzną, czy kultywują narodowe tradycje i jak czują lub czuli się jako Polacy w innym kraju. Historie emigrantów zostały w pierwszej kolejności przedstawione młodzieży licealnej, której reakcje i spostrzeżenia też zostały zarejestrowane i włączone do ostatecznej wersji filmu. Dzięki temu powstał film składający się zarówno z relacji osób, które już z kraju wyjechały, jak i z rozważań młodych ludzi, którzy dopiero będą podejmować decyzję, gdzie chcą żyć.

Pierwsza, przedpremierowa projekcja filmu odbędzie się w dniu 18.10.2018 r. o godzinie 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (sala wystaw czasowych). 8.11.2018 r. planowana jest też projekcja w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności, Fundacji Centrum Solidarności, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje, przy udziale uczniów i nauczycieli z I LO w Gdańsku, III LO w Gdańsku i X LO w Gdyni.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Górska
Producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk
Koproducenci: Europejskie Centrum Solidarności / Video Studio Gdańsk
bilety 12 zł
ulgowy 1-9 zł
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij