stat

Pokaz specjalny filmu Aida z prelekcją dr Mašy Guštin

25 listopada (czwartek) o godzinie 17.30 zapraszamy na specjalny pokaz filmu Aida w reżyserii Jasmili Žbanić, który odbędzie się w Kinie Muzeum (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku). Przed rozpoczęciem seansu zostanie wygłoszona prelekcja poświęcona twórczości reżyserki oraz tragicznym wydarzeniom związanym z masakrą w Srebrenicy, która miała miejsce w 1995 roku podczas wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Wprowadzenia w tematykę filmu dokona dr Maša Guštin, wykładowczyni uniwersytecka specjalizująca się w filmografii oraz kulturze bałkańskiej (Zakład Slawistyki i Studiów Bałkańskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego).

lis 29

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 15-27 zł

1 - 30 listopada 2021, godz. 16:00

bilety 20 zł
*** BILETY NA POKAZ ZOSTAŁY WYPRZEDANE ***

AIDA
Tytuł oryginalny: Quo Vadis, Aida?
Reżyseria: Jasmila Žbanić
Występują: Jasna Duričić, Raymond Thiry,
Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh
Kraj produkcji: Polska, Niemcy, Francja,
Holandia, Norwegia, Austria, Turcja,
Rumunia, Bośnia i Hercegowina
Rok produkcji: 2020
Język oryginalny: angielski, bośniacki,
holenderski, serbski, chorwacki
Gatunek: dramat
Czas: 101 minut

Opis filmu: To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji Aidy.
Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Grbavicy, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.
Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw Aidę mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz (Szarlatan, Obywatel Jones), zmontował ją Jarosław Kamiński (Zimna wojna, Śniegu już nigdy nie będzie), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk (Ślepnąc od świateł), a polską producentką Aidy jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami Idy i Zimnej wojny. (Opis dystrybutora filmu; Gutek Film)

Najważniejsze nominacje i nagrody dla filmu Aida na festiwalach filmowych:
Oscary 2021 nominacja w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy
Bafta 2021 nominacje w kategoriach: Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
MFF Rotterdam 2021 Nagroda Publiczności
MFF Wenecja 2020 udział w konkursie głównym

Jasmila Žbanić - urodziła się w 1974 r. w Sarajewie i tam też ukończyła Acadamy of Performing Arts. Zanim została reżyserką, pracowała jako animatorka lalek w Bread and Puppet Theater w Vermont, a także jako klaun na warsztatach Lee Delong. Jej debiut Grbavica (2006) został nagrodzony główną nagrodą Złotym Niedźwiedziem na 56. Berlinale, zdobył też uznanie na innych festiwalach i odniósł międzynarodowy sukces był dystrybuowany w 40 krajach. Jej drugi film, W drodze (Na putu, 2010), swoją światową premierę również miał w Berlinie, w Konkursie Głównym. W 2021 roku, po kilku latach przerwy, wróciła z filmem Aida (Quo Vadis, Aida?), tym razem premierowo do Konkursu Głównego 77. MFF w Wenecji.

dr Maša Guštin - wykładowczyni uniwersytecka specjalizująca się w filmografii oraz kulturze bałkańskiej. Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Slawistyki i Studiów Bałkańskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jest absolwentką studiów slawistycznych na Wydziale Literaturoznawstwa Porównawczego i Slawistyki na Uniwersytecie w Innsbrucku.

Informacja o biletach

  • Kontakt
    58 760-09-60
Sprzedaż biletów prowadzona jest w kasach Muzeum II Wojny Światowej oraz online za pośrednictwem strony internetowej.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.