stat
PATRONAT

Pokaz specjalny: Szatańskie tango (1 opinia)

29.12.2019/ godz. 14.00 / Pokaz specjalny: Szatańskie tango

SZATAŃSKIE TANGO / Sátántangó / r. Béla Tarr / Niemcy, Szwajcaria, Węgry / 1994 / 445 min.

Szatańskie tango (org. Sátántangó) - węgierski czarno-biały film z 1994 roku w reżyserii Béli Tarra, będący adaptacją powieści László Krasznahorkaia pod tym samym tytułem.
Film, według opinii krytyki, wyznaczył nowe granice języka kina, stając się dziełem-inspiracją dla wielu reżyserów, m.in. Gusa Van Santa. Ponad siedmiogodzinna, czarno-biała, pozbawiona niemal dialogów i zwyczajnie pojmowanej fabuły epopeja siłę swego oddziaływania zawdzięcza przede wszystkim długim, hipnotycznym ujęciom (film składa się z zaledwie 39 scen) oraz cyklicznej strukturze wyznaczanej powracającym motywem tańca - tytułowego szatańskiego tanga.

Fabuła
Niewielka, odległa od miasta wioska na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, schyłek ery komunistycznej. Mieszkańcy wioski - pracownicy podupadłej spółdzielni rolniczej - tkwią w marazmie, bez perspektyw na lepsze życie. Ich bieda materialna towarzyszy pustce duchowej i degradacji moralnej. Jednak bohaterowie filmu czekają na jakiś znak, na nadejście Wybawiciela, który pozwoli im rozpocząć nowe życie.

Koronne przedsięwzięcie wielkiego indywidualisty końca wieku, tworzącego hipnotyczne, alegoryczne filmy bez skrótów narracyjnych (...). W tej wizji dantejskiego labiryntu piekła na ziemi, z ludźmi wirującymi w zamkniętej pętli czasu w kręgu złudnych nadziei, Irimiás jest wodzirejem krainy bez Boga, gdzie nie ma już dzwonnic. Tarr wyraźnie unika dopowiedzeń - może z wyjątkiem jednej sceny, gdy zdjęty chwilowym lękiem złoczyńca pada na kolana przed zrujnowanym kościołem, miejscem śmierci Estike - lecz metafizyczny wymiar jego dzieła jest oczywisty, a Irimiása uznać można za jedną z najlepszych współczesnych personifikacji szatana.
[Źródło: Adam Garbicz, Światowa encyklopedia filmu religijnego, Kraków 2007]

W "Szatańskim tangu" Krasznahorkai jak nikt inny pokazał zupełną degrengoladę społeczeństwa zmulonego nudą i beznadzieją prowincji, smutkiem komunizmu i klęską "gospodarki niedoboru", nędzą zapomnianej przez Boga i Pierwszego Sekretarza wsi gdzieś w odmętach puszty. Świata, o którym pamięta jedynie właśnie Szatan, bo to jego królestwo. Świata, w którym, zapijając się palinką, ludzie balansują pomiędzy rozpaczą a nadzieją na ucieczkę z tego najniższego piekielnego kręgu, czekając na obiecanego Mesjasza, który zamiast wyprowadzić ich z domu niewoli, okazuje się być zwykłym hochsztaplerem. (...) Z "Szatańskiego tanga" Béla Tarr, niebywały zupełnie reżyser, podobnie jak Krasznahorkai w literaturze, całkowicie osobny na tle światowej kinematografii, trudno porównywalny z jakimkolwiek innym artystą, zrobił filmowe arcydzieło pod tym samym tytułem.
[Źródło: Krzysztof Varga, "Tygodnik Powszechny", 07.11.2012]

Szatańskie tango trwa 445 minut i dzieli się na trzy części - na ekranie, po
zakończeniu poszczególnych części, pojawia się napis informujący o przerwie.
Część pierwsza: 2 godziny 25 minut (przerwa: 30 minut)
Część druga: 2 godziny 10 minut (przerwa: 30 minut)
Część trzecia: 2 godziny 50 minut
W przerwie między kolejnymi częściami zapraszamy na kawę, herbatę i ciasteczka, które będą na naszych widzów czekać w holu kina.
Film zostanie wyświetlony z polskimi i angielskimi napisami.

Bilety: 40 zł - normalne / 35 zł - zniżka na KARTĘ DO KULTURY* / 30 zł - zniżki* dla studentów, uczniów, seniorów / 25 zł - czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji, Karty, Karnetu przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnetu)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Bilet do Kina Żak = zniżka w Kawiarni Żak
Mamy strefę relaksu: kanapę, fotele, książki, czasopisma filmowe.
Bilety na seanse filmowe można nabywać w przedsprzedaży od dnia ogłoszenia repertuaru (na seanse kinowe sprzedajemy bilety wyłącznie w kasie Klubu Żak).

Nasza strona: www.klubzak.com.pl
KINO ŻAK / Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl / kasa@klubzak.com.pl / Tel. 58 344 05 73 w. 117
Kasa Klubu Żak czynna w g.15.00 - 21.00 (sb i nd od g.16.00 lub 30 minut przed pierwszym seansem).
Kino Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Szacun dla kogoś, kto wysiedzi cały seans

    j.w.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.