Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pokaz filmu Zakazane piosenki i wykład (4 opinie)

11 września o godzinie 17.30 zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu "Zakazane piosenki" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Prelekcję przed filmem wygłosi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki, filmoznawca specjalizujący się w historii filmu polskiego i pracownik Instytutu Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego.
Pokaz odbędzie się w sali kinowej (poziom -3).

 

ZAKAZANE PIOSENKI
Reż. Leonard Buczkowski, 97 min, 1947, Polska, wojenny, muzyczny, dramat

Pierwszy film fabularny zrealizowany przez polską kinematografię po II wojnie światowej. Gigantyczny przebój kasowy i frekwencyjny, który wywołał entuzjazm publiczności, oburzenie komunistycznych władz i zajadłe ataki ze strony krytyków. Historia Warszawy i jej mieszkańców podczas II wojny światowej, ukazana w formie serii retrospekcji podporządkowanych tytułowym "zakazanym piosenkom".

Roman Tokarski, muzyk, były konspirator i żołnierz, opowiada o latach okupacji hitlerowskiej przyjacielowi, który powrócił właśnie z Anglii. Pretekstem do kolejnych wspomnień stają się "zakazane piosenki" - śmieszne, patriotyczne, smutne - towarzyszące warszawiakom w najtrudniejszych chwilach, jednoczące naród przeciwko wrogom, niosące otuchę i nadzieję... Losy Romana i jego siostry Haliny przeplatają się z fragmentami ukazującymi sytuacje i postawy typowe dla czasu wojny. W akcję filmu wpleciono autentyczne wydarzenia z okresu okupacji, takie jak koncert na schodach Filharmonii Warszawskiej. Początkowo reżyser Leonard Buczkowski i scenarzysta Ludwik Starski planowali realizację filmu dokumentalnego o utworach śpiewanych podczas wojny przez ulicznych artystów. Po przeanalizowaniu zebranego materiału postanowili nakręcić fabularyzowaną antologię okupacyjnych piosenek, składającą się z kilkunastu niepowiązanych ze sobą epizodów. Dopiero później zdecydowano, że "Zakazane piosenki" będą klasycznym filmem fabularnym. W rezultacie wprowadzono ciągłość akcji oraz postacie głównych bohaterów. Kilka miesięcy po premierze "Zakazane piosenki" wycofano z rozpowszechniania i poddano korekcie. Zmieniono klamrę fabularną filmu, usunięto część scen, a część uzupełniono o poprawne politycznie dokrętki. Druga wersja filmu, mająca o wiele silniejszą wymowę propagandową, powróciła na ekrany kin w listopadzie 1948 roku.
 

Przeczytaj także

Opinie (4)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.