stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pokaz filmu Zakazane piosenki i wykład (4 opinie)

11 września o godzinie 17.30 zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu "Zakazane piosenki" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Prelekcję przed filmem wygłosi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki, filmoznawca specjalizujący się w historii filmu polskiego i pracownik Instytutu Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego.
Pokaz odbędzie się w sali kinowej (poziom -3).

 

ZAKAZANE PIOSENKI
Reż. Leonard Buczkowski, 97 min, 1947, Polska, wojenny, muzyczny, dramat

Pierwszy film fabularny zrealizowany przez polską kinematografię po II wojnie światowej. Gigantyczny przebój kasowy i frekwencyjny, który wywołał entuzjazm publiczności, oburzenie komunistycznych władz i zajadłe ataki ze strony krytyków. Historia Warszawy i jej mieszkańców podczas II wojny światowej, ukazana w formie serii retrospekcji podporządkowanych tytułowym "zakazanym piosenkom".

Roman Tokarski, muzyk, były konspirator i żołnierz, opowiada o latach okupacji hitlerowskiej przyjacielowi, który powrócił właśnie z Anglii. Pretekstem do kolejnych wspomnień stają się "zakazane piosenki" - śmieszne, patriotyczne, smutne - towarzyszące warszawiakom w najtrudniejszych chwilach, jednoczące naród przeciwko wrogom, niosące otuchę i nadzieję... Losy Romana i jego siostry Haliny przeplatają się z fragmentami ukazującymi sytuacje i postawy typowe dla czasu wojny. W akcję filmu wpleciono autentyczne wydarzenia z okresu okupacji, takie jak koncert na schodach Filharmonii Warszawskiej. Początkowo reżyser Leonard Buczkowski i scenarzysta Ludwik Starski planowali realizację filmu dokumentalnego o utworach śpiewanych podczas wojny przez ulicznych artystów. Po przeanalizowaniu zebranego materiału postanowili nakręcić fabularyzowaną antologię okupacyjnych piosenek, składającą się z kilkunastu niepowiązanych ze sobą epizodów. Dopiero później zdecydowano, że "Zakazane piosenki" będą klasycznym filmem fabularnym. W rezultacie wprowadzono ciągłość akcji oraz postacie głównych bohaterów. Kilka miesięcy po premierze "Zakazane piosenki" wycofano z rozpowszechniania i poddano korekcie. Zmieniono klamrę fabularną filmu, usunięto część scen, a część uzupełniono o poprawne politycznie dokrętki. Druga wersja filmu, mająca o wiele silniejszą wymowę propagandową, powróciła na ekrany kin w listopadzie 1948 roku.
 

Przeczytaj także

Opinie (4)

 • Piękny film! (2)

  Przeprzeprze(sic!)piękny film! Wspaniała rola młodziutkiej Danuty Szaflarskiej. Bardzo ale to bardzo sugestywna, ta scena kiedy dowiaduje się o śmierci bliskiej osoby a w tle... a w tle piosenka "Serce w plecaku"... ściska serce (te wrażliwsze) i gardło (prawie każde, moje na pewno). Nic dziwnego, że scena zagrana tak sugestywnie skoro śp. Danuta Szaflarska straciła w wojnie (we wrześniu) brata bodajże Jerzego, który służył w przesławnym 8 Pułku Ułanów (ach te żurawiejki i piękny wiersz Włodzimierza, tak tak Włodzimierza nie Kazimierza o 8 pułku ułanów X. Józefa Poniatowskiego). Wczoraj w nocy oglądałem na YouTube film Juliana Bryana o bombardowanej we wrześniu '39 Warszawie i normalnie popłakałem się jak taka dziewczynka załamywała ręce nad zmarłą siostrą na kartoflisku i potem na końcu jak puścili tą piękną muzykę Lorenca z filmu "Pokuszenie" (?) i komentarz Bryana, że taki naród nie może zginąć który tak dzielnie odbudowywuje zrujnowaną stolicę i to ujęcie gdzie dzieciaczki trzymają się za rączki i idą w siną dal. Ja do Muzeum nie pójdę ze względu na znajomego, który współtworzył to Muzeum a potem w ramach solidarności odszedł z niego. Byłem kiedyś dawno temu dwa razy w Muzeum i to musi mi wystarczyć (mój Boże, jak ten czas szybko leci...). Tym niemniej godną pochwały jest inicjatywa Muzeum o emisji tego filmu.

  • 12 0

  • P.S. (1)

   Korespondent Bryan - dokument na YouTube- polecam! A tak to w "Zakazanych piosenkach" zagrała też m.in. Hanka Bielicka (cóż to był za ognisty temperament). W filmie też można usłyszeć piosenkę "Warszawo ma" - piękna! Andrzeja Własta który zginął w getcie warszawskim... RIP

   • 2 0

   • Dobrze napisane.

    • 0 0

 • W tym samym dniu w godzinach przedpołudniowych ten film powinien zostać wyemitowany dla dzieci z okolicznych (i nie tylko) szkół.

  • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.