stat
Impreza już się odbyła

Pokaz filmu Wspomnienie to cicha nuta

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego, poświęconego postaci Szymona Pawlickiego - "Wspomnienie to cicha nuta...", który odbędzie się 16 października w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Andrzejem Mosiem, Markiem Kostrzewskim - przyjacielem ze sceny teatralnej i przyjacielem domu Pawlickich i Anną Mydlarską - współproducentką filmu, zaangażowaną również w działalność związkową, która opowie o swoich spotkaniach z Szymonem od czasu powstania Solidarności aż do niemal końca lat 80. Do dyskusji, którą poprowadzi red. Marzena Bakowska z Radia Gdańsk, zapraszamy także publiczność.

Szymon Pawlicki widział teatr przez pryzmat wolnościowych idei, które materializowały się w Sierpniu 1980 roku - w sposób wspólnotowy, jako instytucję tworzoną zespołowo, z demokratycznie opracowywanym repertuarem, obsadą, dzieleniem się poglądami politycznymi, społecznymi, religijnymi.

- ... dobiegały mnie wieści o pewnych ideach programowych, o których mówił sam Szymon w tym pierwszym okresie "Solidarności" (...), co wydawało się nam niemal absurdalne, mianowicie o takiej niemal absolutnej demokracji w teatrze (...). Odbyłem ostatnio rozmowę z Peterem Steinem i Peter Stein przypomniał mi, że jego Schaubuehne, którego był dyrektorem, pracowało dokładnie na tej samej zasadzie... - przywołuje w filmie słynny berliński teatr Andrzej Seweryn.

Szymon Pawlicki chciał swoje umiejętności poświęcić idei, w którą wierzył, w to, co w Sierpniu 1980 roku połączyło 10 milionów Polaków. Stąd jego twórcza obecność od strajku w stoczni, praca koordynatora ds.kultury w Krajowej Komisji Porozumiewawczej, aktywność jako delegata na I Krajowy Zjazd NSZZ Solidarność, gdzie jako pierwszy wystąpił z wnioskiem o bojkot reżimowych środków masowego przekazu, wreszcie doświadczenie pacyfikacji stoczni w grudniu 1981 roku, w konsekwencji internowanie, po którym już do teatru nie wrócił. Jednak wtedy właśnie zaangażował się w teatr domowy, występy w kościołach, inscenizacje wolnościowe. Dawał wiele tak potrzebnego wtedy, w latach 80., wsparcia duchowego tym, którzy przychodzili go oglądać...Kiedy po wielu latach rozpoczął próby do roli Dyndalskiego w Zemście w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze Polskim, niestety nie doczekał premiery - uniemożliwiła mu to ciężka choroba.
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Green Book
Ocena: 8.6 / 123 głosy
Jak wytresować smoka 3
Ocena: 7.9 / 41 głosów
Chłopiec z burzy
Ocena: 7.2 / 46 głosów

Zapowiedzi