stat
PATRONAT

Pokaz filmu Piaśnica

Kino Seniora

w każdą środę (do 31.12), godz. 12:00

bilety 10 zł

VII Przegląd Ambitnego Kina

gru 27-29

piątek - niedziela, godz. 18:00

Gdańsk,
14 maja o godzinie 18.00 zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu "Piaśnica". Wstęp przed projekcją wygłosi Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis. Projekcja odbędzie się w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -3).
"Piaśnica" w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowana została przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. "Młyny historii", który opowiada o miejscach i okolicznościach zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku na terenie Pomorza.


Lasy Piaśnickie... Tu, w cieniu drzew - niemych świadków tragicznych zdarzeń - jesienią 1939 roku Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje na ludności cywilnej. Z rąk niemieckich katów życie straciło tutaj według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy osób. Jeszcze zanim dokonano zbrodni w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło łącznie około 30 tysięcy Polaków. 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej. Film "Piaśnica", pierwszy z całego cyklu, składa się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków. Wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. Pierwsza część traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.

Po raz pierwszy film zaprezentowany został 10 grudnia 2018 roku w Warszawie podczas ogólnopolskiej premiery.
Czas trwania: ok. 60 minut.
Ze względu na poruszaną tematykę film odpowiedni jest dla osób powyżej 13 roku życia.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij