Film

Piłsudski
5.4 59 ocen 1 10

Piłsudski

(17 opinii)
produkcja
Polska
gatunek
biograficzny, dramat
premiera
13 września 2019 (Polska)
reżyseria
Michał Rosa
scenariusz
Michał Rosa
czas trwania
1 godz. 42 min.

Obsada

Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Jan Marczewski, Maria Dębska, Józef Pawłowski, Tomasz Schuchardt, Kamil Szeptycki, Eliza Rycembel

Opis filmu

To nie miało prawa się udać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego. To kino awanturnicze, płomienny romans, historia prawdziwa Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

Nasza recenzja

Marszałek zszedł z pomnika. Recenzja filmu

Urozmaicający szkolne wykłady multimedialny suplement do lekcji historii, zaś w kategoriach artystycznych jedynie poprawne kino, którego wartość dość mocno zawyża znakomita rola Borysa Szyca. "Piłsudski" przewrotu w polskiej kinematografii nie dokona, choć jednocześnie nie narazi się na ogólnonarodowy lincz. Jeśli film Michała Rosy miał pokazać marszałka z "krwi i kości", to należało jednak...

Alicja Olkowska
5
(21 września 2019)
Cóż, z tego filmu dałoby się "wyciągnąć" znacznie więcej. Popisowa (życiowa?) rola Szyca to jednak za mało, aby wystawić "Piłsudskiemu" wyższą notę. Raczej pozycja obowiązkowa dla szkół niż kinomanów...
Łukasz Rudziński
6
(21 września 2019)
Dobre kino historyczne, bardzo dobra rola Borysa Szyca jako Piłsudskiego - poważny kandydat do nagrody aktorskiej. Film ciekawie prowadzony, niestety z czasem do głosu dochodzi patos, a sprawa polska ustępuje rodzinnej sytuacji marszałka, więc kino historyczne przeradza się w melodramat.
Tomasz Zacharczuk
5
(20 września 2019)
Podobnie jak "Kurier" kino asekuracyjne, zbyt starannie wyważone, stroniące od oryginalności, ale ze świetną główną rolą. Borys Szyc dał prawdziwy popis umiejętności. Intrygujący początek, znacznie słabsza druga, edukacyjna część filmu. Ładnie sfotografowane kino, dużo słabiej zmontowane. „Piłsudski” przewrotu w polskiej kinematografii nie dokona. Jeśli film Michała Rosy miał pokazać marszałka z „krwi i kości”, to należało jednak skupić się na większej liczbie detali niż wąsy i soczyste cytaty.
Jarosław Kowal
4
(20 września 2019)
Typowa produkcja skrojona pod wycieczki szkolne. Ekranizacja encyklopedycznych haseł, w której brakuje akcji i konsekwentności, a przez to często zamiast prowokować do refleksji, niespodziewanie bawi. Jest to wprawdzie dobrze zagrany film, problem w tym, że niewiele jest tutaj do zagrania.

Opinie (17)

 • Rozczarowanie... (1)

  Spodziewałem się dobrego filmu, świetnie opisanej historii, a zobaczyłem nudny film... Niektóre sceny nie wnoszą nic do filmu, jakby miały tylko wypełnić czas. Być może komuś się spodoba, ale mnie rozczarował. Ciekaw jestem Waszych opinii. Ode mnie 2/10. Normalnie dałbym 1 ale podobała mi się świetna gra Szyca.

  • 11 8

  • zachwyt

   Piękny film. Można poczuć atmosferę czasów młodości naszych dziadków. Stroje, ulice, wystrój domu - wszystko to dopracowane w szczegółach. Polecam sentymentalnym widzom:)

   • 4 6

 • Boże

  Biedny Szyc

  • 9 7

 • 10 punktów..... (1)

  ....i 2 negatywne opinie?

  • 1 5

  • Bo ludzie oceniają zwiastun :p

   • 2 1

 • Do filmu

  Ja na temat Piłsudskiego wiem prawie wszystko,przeczytał wiele książek ,art,mój dziadek był w Legionach po prostu ta postać mnie interesuje,filmów o tej postaci jest mało i najczęściej bardzo słabe,nawet podobał mi się ten pilotażowy odcinek do serialu tak więc czekam na ten serial z niecierpliwością,ale na film z Szycem na pewno nie pójdę,właśnie ze względu na Szyca,ten człowiek nie zasługuje ba granie takiej postaci ,zresztą psuł by mi ten wizerunek w moich oczach

  • 16 26

 • Świetny film!! i gra aktorów. Polecam !!

  • 5 9

 • Film o Józefie Piłsudskim był potrzebny, bo 90% społeczeństwa żyje mitami o nim. Oczywiście film nie odsłonił całej skomplikowanej prawdy o tym człowieku, ale oświetlił fragment jego życiorysu. To co podoba mi się to starannie pokazane wnętrza, kostiumy, plenery, dźwięk natomiast tym co film rozkłada jest choroba większości nowego polskiego kina: s c e n a r i u s z. Nie ma konsekwentnej filmowej akcji, jest zbiór obrazków. Nawet najbardziej wygodne fotele po godzinie zaczynają uciskać. Szyc jest wyrazisty i przekonujący, ale trudno go tzn. Piłsudskiego polubić. Szkoły zrobią frekwencję i...dobrze.

  • 9 2

 • Szkolna czytanka

  Na poziomie szkolnej czytanki.

  • 12 5

 • Piłsudski tak, filmowa realizacja nie (1)

  Borys Szyc jako Piłsudski daje radę i jest przekonujący mimo kiepskiego scenariusza i reżyserii. Role drugoplanowe tak kobiece, jak i męskie też są świetnie zagrane.
  Wydaje się, że film próbuje być zgodny z miłością do romantycznych cech narodowych Polaków, ale i z najnowszą wiedzą historyczną ( pokazanie udziału kobiet w walce niepodległościowej ). Dobrze oddany koloryt epoki: stroje, wnętrza, krajobrazy, wygląd miast, różnorodne naleciałości językowe bohaterów.
  Jednak... w opowieści brak polotu, historia się rwie. Film nie pokazuje całej złożoności sytuacji, wichrów historii, które zakręciły w Europie tak, że odrodzenie Polski stało się możliwe i roli Józefa Piłsudskiego na tle całej masy ludzi, działających i poświęcających życie tej sprawie.
  O wiele lepiej ciężar tematu uniósł niedawny "Kamerdyner", Filipa Bajona.
  O wiele lepszy był też "Wołyń" Smarzowskiego .
  Szkoda bo historia 140 lat walki z wynarodowianiem i urzeczywistnienie snu o powrocie niepodległości, który mógł się nigdy nie ziścić, to historia samograj. Taka, z której można czerpać garściami i robić świetne filmy. Losy Piłsudskiego, marzyciela, który nie zawaha się przed niczym dla realizacji swoich pragnień i który musi żyć z konsekwencjami swego sukcesu, też są kopalnią filmowych realizacji.
  Poproszę o więcej.
  Ale Piłsudski się Szycowi udał. Gratulacje Panie Borysie.

  • 4 3

  • Zgadzam się w zupełności.

   Obejrzałam film wczoraj, ostatniego dnia września. Pzdr.

   • 0 0

 • Warto zobaczyć!

  Mało znane fakty z życia Piłsudskiego i świetna gra aktorska to główne atuty
  tego filmu.

  • 6 3

 • Było nas 5 osób na spektaklu z tego sąsiadka obok chrapała...

  Tylko dlatego ze lubię Marszałka nie wyszedłem....dno to łagodna ocena.Moze reżyser jeszcze nie wie ale gimnazja zamknięto wiec dlaczego zrobił filmową czytankę dla gimbazy?

  • 8 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Premiery

22.10.2021 r.

15.10.2021 r.

Zapowiedzi