• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Otwarcie KinoPortu w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w Nowym Porcie (1 opinia)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Dnia 9. lutego 2013 w sobotę o godzinie 17.30, w ramach nowo powstałego Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2, w gdańskiej dzielnicy Nowy Port zainauguruje swoją działalność kino o profilu studyjnym. Sala przy ulicy Strajku Dokerów 5, przystosowana do projekcji analogowych i cyfrowych została ochrzczona, na cześć miejsca w którym się znajduje, mianem "KinoPortu". W ramach pierwszego seansu zostanie wyświetlony "Generał" Bustera Keatona z muzyką skomponowaną i wykonaną na żywo przez Marcina Pukaluka.

"KinoPort" jest z założenia, przede wszystkim, kinem studyjnym i ma stanowić alternatywę dla dominujących na mapie Trójmiasta multipleksów. Działalność kina skierowana jest w pierwszej kolejności do mieszkańców Nowego Portu, gdzie oferta kulturalna jest na razie bardzo skromna. Jednak szeroki wybór kina europejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich, oraz amerykańskiego kina niezależnego, powinien przyciągnąć do budynku dawnej łaźni miejskiej kinomanów z całego Gdańska. Poza regularnym repertuarem studyjnym w "KinoPorcie" będzie można zobaczyć klasykę kina światowego, projekty edukacyjne, przeglądy i repliki festiwalowe z udziałem zaproszonych gości.

Już w lutym spodziewać się można szczególnych atrakcji. Pierwsza z nich to cykl dla dzieci i młodzieży "KinoPort dzieciom" obejmujący osiem tytułów wyświetlanych w czasie ferii zimowych. W pierwszych miesiącach działalności kina będzie można zobaczyć także przegląd <>.
Nie zabraknie też inspirujących spotkań. Na wtorki zaplanowano serię pokazów pod hasłem "KinoPasja", gdzie eksperci i entuzjaści danego gatunku lub nurtu w kinie, będą przedstawiać swoje ulubione obrazy. Opowiadanie o filmowych perełkach zapoczątkują wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Krzysztof Kornacki, specjalista w dziedzinie kinematografii polskiej i dr Paweł Sitkiewicz, znawca i fan animacji.

Pisząc o "KinoPorcie" należałoby także wspomnieć o atrakcyjnych cenach biletów (normalny 15 zł) oraz licznych możliwościach ulg: dla uczniów i studentów, seniorów, mieszkańców Nowego Portu, rodziców z dziećmi w ramach poranków filmowych.

Kino znajduje się 5 minut na piechotę od przystanku "Plac Wolności" linii tramwajowych 10, 14 i 4, a czas przejazdu spod Dworca Głównego PKP to około 20 minut.

Wieczór otwarcia i "KinoPort dzieciom"

Na wieczór otwarcia i podwójny seans z filmami "Generał" (z koncertem Marcina Pukaluka) oraz "Nieściszalni" wstęp jest wolny.

Podobnie wstęp na cykl "KinoPort dzieciom", w wieczór walentynkowy, a także cykl na "KinoPasja" jest wolny od opłat.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na wszystkie seanse bezpłatne konieczne są rezerwacje pod adresem: kinoport@laznia.pl

Po odbiór rezerwacji zapraszamy do pół godziny przed danym seansem.

Szczegółowy repertuar, opisy filmów można znaleźć na stronie www.laznia.pl

Zapraszamy także do odwiedzania naszej strony na Facebooku: www.facebook.com/kinoport

17:30 - projekcja filmu "Generał" z muzyką na żywo Marcina Pukaluka

Generał / General


1927 | 107' | USA | reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman

Generał, reż. Buster Keaton
Generał, reż. Buster Keaton mat. dystrybutora


Rok 1863. Wojna secesyjna. Johnnie Gray jest mieszkańcem Południa i maszynistą kolejowym. Prowadzi lokomotywę "Generał". Chce wziąć udział w wojnie, ale nie zostaje przyjęty do wojska, gdyż jego zawód jest przydatny dla zaplecza. Niestety jego narzeczona Marty traktuje go jak tchórza, gdyż narzeczony nie walczy na froncie. Niespodziewanie pociąg Johnniego, w którym przypadkowo znajduje się Mary, porywają dywersanci z Północy i bohater rzuca się w pogoń za swoją lokomotywą. Film uważany za najlepszą niemą komedię wszech czasów i jedno z największych osiągnięć kina sprzed ery dźwięku.

Marcin Pukaluk

Marcin Pukaluk jest zwycięzcą konkursu na nagranie ścieżki muzycznej do filmu "Generał", zorganizowanego przez polskiego dystrybutora filmu. Firma Vivarto w maju 2011 roku ogłosiła konkurs na nagranie pełnej ilustracji muzycznej do filmu "Generał", klasyka z lat 20tych. Aby wziąć udział należało przesłać dziesięciominutową ścieżkę dźwiękową do wybranego fragmentu. Nagrodą była możliwość nagrania autorskiej płyty z pełną ilustracją muzyczna do filmu oraz dodatkowymi kompozycjami zwycięzcy. Zgłosili się młodzi twórcy z całej Polski. Laureatem konkursu został muzykolog i performer, Marcin Pukaluk. W czteroosobowym jury zasiadali od strony Vivarto Mirosław Trębowicz i Justyna Troszczyńska oraz właściciel wytwórni muzycznej Fonografika Jacek Caba i Przemek Sztyler, szef firmy dystrybucyjnej.

Marcin Pukaluk od szerokich zainteresowań muzycznych płynnie przeszedł do kina i połączył obie pasje w jedną: granie muzyki na żywo do projekcji filmowych. Jako twórca projektów "Ekran w Mroku" i "Ekran i Rewolucja", jeździ po kraju wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów ("Gabinet Doktora Caligari", reż. R. Wiene, "Metropolis", reż. F. Lang, "Nosferatu - Symfonia Grozy", reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego ("Ziemia", reż. A. Dowżenko, Aelita, reż. J. Protazanow, "Strajk", reż. S. Eisenstein). "Nie epatuję techniką gry, staram się nie burzyć toku narracji filmowej, ale się jej podporządkować. Muzyka ma być elementem składowym", mówi. W kompozycjach wychodzi od prostoty środków, łącząc je z klarowną formą. Jego utwory cechuje perfekcyjność brzmienia i bezbłędne w wyczuciu filmowego dramatyzmu.

20:00 - projekcja filmu "Nieściszalni"

Nieściszalni / Sound of noise


2010 | 98' | Francja, Szwecja | reż. Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson

Niściszalni, reż Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson
Niściszalni, reż Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson mat. dystrybutora


Detektyw o wymownym imieniu Amadeusz Warnebring wywodzi się z rodziny z ogromnymi muzycznymi tradycjami. Pomimo swoich klasycznych korzeni, policjant namiętnie... nienawidzi muzyki. Kiedy grupa zwariowanych perkusistów postawi na baczność służby porządkowe miasta, wszystkie najskrytsze lęki i fobie Amadeusza nabiorą realnych kształtów. Muzykalni gangsterzy sieją chaos, napadając na banki, szpitale oraz place budowy, z których porywają nie tylko najróżniejsze maszyny, ale także ludzi, aby wygrywać na nich szalone rytmy.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • bardzo dobra wiadomość!

    Jestem szczęśliwa, że tak blisko Brzeźna będzie kino !

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • impreza filmowa , projekcje filmowe
    kwi 19
    piątek, g. 18:00
    Gdańsk, Scena Muzyczna Gdańsk
    Klub Filmowy Kosmos