Wydarzenie

stat

Opera paryska i Jerzy Snakowski

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
15 kwietnia 2018 (niedziela)
godzina:
20:00 - 23:00
miejsce:

Gdyńskie Centrum Filmowe  mapa

adres:
Gdynia, pl. Grunwaldzki 2
bilety:
12 zł

Kwartalnik Artystyczny Bliza i Docs Against Gravity Trójmiasto zapraszają na pokaz specjalny filmu "Opera paryska" w reżyserii Jeana-Stéphanea Brona. Opera Paryska to jeden z największych, najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych teatrów na świecie, jej gmach olśniewa, choć kryje też w sobie wiele tajemnic. Gościem spotkania będzie Jerzy Snakowski, znawca i popularyzator teatru muzycznego - opery, baletu, musicalu, operetki.Wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza zakupiony w kasach i tuż przed seansem (w cenie 12 zł)

"Opera paryska" jest szczerym i pełnym intymnych ujęć spojrzeniem na całokształt funkcjonowania czołowej teatralnej sceny świata. Pokazuje to, co dla widza opery jest widzialne i niewidzialne: kulisy, mechanizmy i ludzi niezbędnych do jej prawidłowego działania, a także szeroki społeczno-kulturowy kontekst, jaki się z tą instytucją wiąże.

Opera Paryska to jeden z największych, najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych teatrów na świecie - na scenie może występować jednocześnie 450 aktorów, a widownia mieści 2200 osób. Gmach opery olśniewa, choć kryje też w sobie wiele tajemnic.

Film stara się uchwycić szczególną atmosferę i charakter tego miejsca, ukazując trudno dostępne przeciętnemu odbiorcy wnętrza, odkrywając ukryte za kurtyną olśniewające przestrzenie, maszynerię teatralną, próby i przygotowania do premierowego przedstawienia, a także zawiłości pracy i organizacji artystycznego programu instytucji, której losy są powiązane z politycznymi i społecznymi wydarzeniami we Francji.

Obserwujemy przygotowania dyrektora opery Stéphane'a Lissnera do jego pierwszej konferencji prasowej, a potem próby rozwiązywania sporów pracowniczych. Podglądamy, jak pracują maszyniści, garderobiane, specjaliści od kostiumów i peruk. Niestety zapowiedź strajku komplikuje nieco sprawy, a ataki terrorystyczne w Paryżu zanurzają w żałobie nie tylko miasto lecz również operę... Zespół jednoczy jedno - próby do sześciogodzinnej opery "Śpiewacy norymberscy" Ryszarda Wagnera.

Jerzy Snakowski, popularyzator teatru muzycznego - opery, baletu, musicalu, operetki. Autor scenariuszy teatralnych, spektakli dla dzieci, programów edukacyjnych dla dorosłych ("Opera Si" w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, "Musicalomania" w Teatr Muzyczny Gdynia, "Operetkowy zawrót głowy" w Mazowieckim Teatrze Muzycznym). Laureat trzech edycji Wielkiej Gry z dziedziny opery. Organizator turystyki kulturalnej. W przeszłości zastępca dyrektora Opery Bałtyckiej, sekretarz literacki Teatru Muzycznego w Gdyni.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.
bilety 17 zł
ulgowy 14 zł
Kino Kobiet: Tully
maj 14

poniedziałek, godz. 17:45

bilety 24 zł
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Kina

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Tam, gdzie mieszka Bóg
Ocena: 8.4 / 25 głosów
Prawda czy wyzwanie
Ocena: 6.6 / 11 głosów
Cudowny chłopak
Ocena: 6.3 / 171 głosów

Zapowiedzi