stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Opera na Targu Węglowym: Don Giovanni (48 opinii)

21 lipca, na Targu Węglowym, gdańszczanie i turyści obejrzą operę "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spektakl z włoskiego Teatro Lauro RossiTen wygrał w internetowym głosowaniu na stronie Trojmiasto.pl i zdobył 30% głosów czytelników Portalu.

Relacja z imprezy


- Inscenizację charakteryzuje minimalistyczna elegancja scenografii, piękna prostota stylizowanych kostiumów i skupienie się na relacji pomiędzy bohaterami - mówi Jerzy Snakowski, który na żywo będzie komentował letni pokaz opery organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej.


W głosowaniu oddano łącznie 812 głosów. Kolejne, za "Don Giovannim", były: "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka - 22%, "Lohengrin" Richarda Wagnera - 21%, "Kawaler srebrnej róży" Richarda Straussa - 20% i "Mesjasz" George'a Frideric'a Handela - 7% głosów.

- Don Giovanni to nikt inny jak Don Juan - libertyn, rozpustnik, anarchista i uwodziciel. Tyle, że Mozart pokazuje go nieco inaczej. Opera skupia się nie na jego kolejnych miłosnych podbojach, a raczej na wiecznej ucieczce przed ofiarami. Te śpiewające sopranami furie kochają go i nienawidzą jednocześnie. Chcą się mścić, bo zostały albo porzucone albo nie do końca zaspokojone. Ale przede wszystkim ścigają go po to, by być bliżej niego. Jednak Don Giovanni nie zamierza smakować czegoś, czego już próbował. Szuka coraz to nowych doznań, by w finale wpaść w ramiona śmierci, która okazuje się być... mężczyzną. Spośród wykonawców na plan pierwszy wysuwa się wykonawca partii Don Giovanniego - Ildebrando D'Arcangel, znakomity wokalnie, aktorsko, energiczny i co w tej roli istotne - przystojny - opowiada o operze Jerzy Snakowski.


Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają wybraną operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta - Jerzego Snakowskiego oraz zaproszonego gościa specjalnego. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz dziewiąty.

Partnerem wydarzenia jest Opera Bałtycka w Gdańsku, która zaprosi dzieci i młodzież na specjalne warsztaty teatralne związane z tematyką oper prezentowanych w tegorocznej edycji wydarzenia oraz do poznania Opery od kulis.

Szanowni Państwo,
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku - organizator wydarzenia - Opera na Targu Węglowym, które odbędzie się w dniu 21 lipca br. pragnie poinformować o utrudnieniach w ruchu drogowym w dniach 18 - 22 lipca w związku z wyłączeniem z ruchu kołowego Targu Węglowego w Gdańsku.

Utrudnienia te spowodowane są prowadzeniem prac montażowych i demontażowych związanych z prawidłowym przygotowaniem imprezy, jak również z samym przebiegiem wydarzenia - Opera na Targu Węglowym.


"Don Giovanni", Wolfgang Amadeusz Mozart, spektakl z 2009 roku.
Czas trwania: 2 godz. 54 min.
Spektakl: Sferisterio Opera Festival, Teatro Lauro Rossi, Macerata 2009 (Włochy)
Reżyseria: Pier Luigi Pizzi, dyrygent: Riccardo Frizza, muzycy: Chór i orkiestra teatru La Fenice (Orchestra e Coro del TeatroLa Fenice). W rolach głównych: Don Giovanni - Ildebrando D'Arcangelo Leporello - Andrea Concetti, Il Commendatore - Enrico Giuseppe Iori, Donna Anna - Myrtò Papatanasiu, Don Ottavio - Marlin Miller, Donna Elvira - Carmela Remigio, Zerlina - Manuela Bisceglie, Masetto - William Corrò

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Patronat medialny: www.trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie (48) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.