stat
Impreza już się odbyła

Obca

Wydarzenie w ramach

Kino Hiszpańskie Zimą

10 stycznia - 2 lutego 2020, godz. 19.30

bilety 16  zł
ulgowy 14  zł
Kup bilet

Kino Kobiet

sty 30

czwartek, godz. 18:30

bilety 25,90 zł
Debiutancki film fabularny austriackiej aktorki Feo Aladag opowiadający wstrząsającą historię maltretowanej psychicznie i fizycznie przez męża Turczynki Umay, która w akcie desperacji postanawia wraz z pięcioletnim synkiem Cemem uciec ze Stambułu, by szukać schronienia u swojej rodziny w Berlinie. Naturalna, jak mogłoby się wydawać, reakcja młodej kobiety na przemoc i agresję, pragnącej jedynie odzyskać spokój i niezależność, chcącej powrócić do świata w którym była wychowywana, umieszczona w kontekście zderzających się ze sobą dwóch skrajnie różnych światów kulturowych, europejskiego i muzułmańskiego, uznana zostaje w tym drugim zgodnie z archaiczną tradycją za bunt i zhańbienie honoru rodziny, tym samym - winna musi ponieść karę.

Scenariusz "Obcej" powstał w oparciu o autentyczne historie kobiet z kręgów muzułmańskich gdzie zjawisko przemocy i "zabójstwa honorowe" nie są niczym nowym. Feo Aladag po raz pierwszy zgłębiła ten temat przed kilkoma laty na zaproszenie Amnesty International, realizując wówczas filmy krótkometrażowe.

"Obca" z jednej strony podejmuje bardzo uniwersalny temat dotyczący konfliktu pomiędzy pragnieniem osobistego rozwoju a presją ze strony rodziny i społeczności, z której się wywodzi. Z drugiej, obnaża smutną prawdę o społecznościach, wśród których nadal pomimo przeprowadzanych kampanii społecznych istnieje wiele barier na drodze ku równemu statusowi kobiet i mężczyzn, które wbrew wszystkiemu, włącznie z prawem europejskim nadal pozostają wiernymi swoim praktykom i przekonaniu, iż "ręce, które Cię biją, to także dłonie, które Cię koją."

Reż: Feo Aladag/Turcja/Niemcy/2010/119min

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Dywizjon 303. Historia prawdziwa
Ocena: 8.2 / 274 głosy
Kraina miodu
Ocena: 7.8 / 31 głosów
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
Ocena: 7.5 / 112 głosów

Zapowiedzi