stat
Impreza już się odbyła

Obca

Wydarzenie w ramach

Debiutancki film fabularny austriackiej aktorki Feo Aladag opowiadający wstrząsającą historię maltretowanej psychicznie i fizycznie przez męża Turczynki Umay, która w akcie desperacji postanawia wraz z pięcioletnim synkiem Cemem uciec ze Stambułu, by szukać schronienia u swojej rodziny w Berlinie. Naturalna, jak mogłoby się wydawać, reakcja młodej kobiety na przemoc i agresję, pragnącej jedynie odzyskać spokój i niezależność, chcącej powrócić do świata w którym była wychowywana, umieszczona w kontekście zderzających się ze sobą dwóch skrajnie różnych światów kulturowych, europejskiego i muzułmańskiego, uznana zostaje w tym drugim zgodnie z archaiczną tradycją za bunt i zhańbienie honoru rodziny, tym samym - winna musi ponieść karę.

Scenariusz "Obcej" powstał w oparciu o autentyczne historie kobiet z kręgów muzułmańskich gdzie zjawisko przemocy i "zabójstwa honorowe" nie są niczym nowym. Feo Aladag po raz pierwszy zgłębiła ten temat przed kilkoma laty na zaproszenie Amnesty International, realizując wówczas filmy krótkometrażowe.

"Obca" z jednej strony podejmuje bardzo uniwersalny temat dotyczący konfliktu pomiędzy pragnieniem osobistego rozwoju a presją ze strony rodziny i społeczności, z której się wywodzi. Z drugiej, obnaża smutną prawdę o społecznościach, wśród których nadal pomimo przeprowadzanych kampanii społecznych istnieje wiele barier na drodze ku równemu statusowi kobiet i mężczyzn, które wbrew wszystkiemu, włącznie z prawem europejskim nadal pozostają wiernymi swoim praktykom i przekonaniu, iż "ręce, które Cię biją, to także dłonie, które Cię koją."

Reż: Feo Aladag/Turcja/Niemcy/2010/119min

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.