stat
Impreza już się odbyła

Nowe Horyzonty Tournée

20. Festiwal Nowe Horyzonty, jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce ku rozpaczy kinomaniaków, zwykle w środku lata tłumnie zjeżdżających do Wrocławia, został oficjalnie przeniesiony na listopad.

Postaramy się tę lukę wypełnić proponując gdańskiej publiczności specjalne seanse filmowe trzech wyjątkowych, festiwalowych tytułów, które nie miały jeszcze swoich premier kinowych w Polsce.
W gdańskim kinie Żak będzie można zobaczyć Przynętę Marka Jenkina, zwycięzcę 19. edycji Nowych Horyzontów, Emę Pablo Larraína, przebój nadchodzącej edycji festiwalu i jeden z najbardziej ekscentrycznych filmów ostatniej edycji NH. Liberté Alberta Serry.

Program

24.07.2020

G.16.30 / PRZYNĘTA / Bait / r. Mark Jenkin / Wielka Brytania / 2019 / BAFTA 2020: Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, Nowe Horyzonty 2019: Grand Prix, Nagroda Publiczności / 90 min.
G.18.20 / EMA / r. Pablo Larraín (Nie, El Club, Jackie) / Chile / 2019 / 102 min.
G.20.30 / LIBERTÉ / r. Albert Serra (Śmierć Ludwika XIV) / Francja, Hiszpania, Portugalia / 2019 / MFF w Cannes 2019: Nagroda Specjalna Jury w przeglądzie Un Certain Regard / 132 min. / od 18 lat

25.07.2020
G.16.15 / LIBERTÉ
G.18.40 / PRZYNĘTA
G.20.30 / EMA

26.07.2020
G.16.00 / EMA
G.18.00 / LIBERTÉ
G.20.30 / PRZYNĘTA

PRZYNĘTA / Bait / r. Mark Jenkin / Wielka Brytania / 2019 / BAFTA 2020: Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, Nowe Horyzonty 2019: Grand Prix, Nagroda Publiczności / 90 min.
Ostentacyjnie oldskulowy, zrealizowany kamerą 16 mm debiut Jenkina to wielkie odkrycie ostatniego Berlinale. Jego vintage'owy styl, na który składają się m.in. czarno-biała taśma, wyeksponowane w ręcznej obróbce ziarno i zarysowania, a także inspirowany szkołą radziecką ostry montaż, nie ma w sobie nic anachronicznego. Dowodzi, że tradycja może być inspirująca i żywa. Przynęta opowiada o gentryfikacji, kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach. Kornwalijska wieś, w której rozgrywa się akcja, przechodzi właśnie transformację z osady rybackiej w nadmorski kurort. Bracia Ward zmuszeni są sprzedać dom londyńczykom, którzy przerabiają go, dekorując ściany linami, sieciami i innymi akcesoriami symbolizującymi "tradycję" i "autentyczność", czyli wszystko to, co turyści niszczą. Ekonomiczna, społeczna i kulturowa degradacja rybaków rodzi frustrację, która prowadzi do otwartej wojny z aroganckimi, bogatymi przyjezdnymi. Konflikt eskaluje, gdy młody Ward zaczyna flirtować z córką londyńczyków, panną Leigh. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Jenkin nieprzypadkowo dobrał swoim bohaterom nazwiska przywołujące historię kina. Nawet w takich detalach reżyser staje po stronie tradycji. 
Małgorzata Sadowska / nowehoryzonty.pl

EMA / r. Pablo Larraín (Nie, El Club, Jackie) / Chile / 2019 / 102 min.
Nieuchwytna jak płomień, białowłosa, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Pożar, o którym opowiada nowy film Pabla Larraína ("Jackie") zaczyna się od kontrowersyjnej decyzji Emy (magnetyczna Mariana Di Girolamo) i jej męża Gastona (Gael Garcia Bernal), by oddać adoptowanego syna. Na zgliszczach małżeństwa i teatru (on jest choreografem, ona tancerką w grupie tanecznej), w rytm seksualnego, agresywnego reggaetonu, Ema tworzy nowy porządek. W nowym świecie pożądanie nie musi być binarne, kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia. Improwizowany film Larraína (scenariusz był ledwie naszkicowany) to także manifest nowego kina, które nasłuchuje pulsu życia, uczy się języka nowego pokolenia. I zamiast snuć opowieść - tańczy.
Nowehoryzonty.pl

LIBERTÉ / r. Albert Serra (Śmierć Ludwika XIV) / Francja, Hiszpania, Portugalia / 2019 / MFF w Cannes 2019: Nagroda Specjalna Jury w przeglądzie Un Certain Regard / 132 min. / od 18 lat

Uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes oda do wyrafinowanej dekadencji, która - jak twierdzi Serra - ma europejskie korzenie. Bo tylko tu społeczeństwo za sprawą libertyńskich wartości odważyło się postawić estetykę przyjemności wyżej niż moralność. "Chciałem nakręcić film o nocy - mówił reżyser - nie taki, którego akcja rozgrywa się nocą, ale film poświęcony logice nocy, która zmienia naszą percepcję, zasady moralne, wszystko. Film opowiadający o utopii seksualnego wyzwolenia, gdy różnice między ludźmi znikają: nie ma kobiet i mężczyzn, sług i panów, pięknych i brzydkich. O doskonałej, dziwnej, mrocznej utopii, braterstwie ciał."  Nocą w leśnej głuszy jak na scenie wśród dekoracji spotykają się przedstawiciele XVIII-wiecznej francuskiej arystokracji i ich zagraniczni goście, by oddać się rozpisanej na role orgii. Pogrążeni w mroku, pośród szeptów i jęków, zmierzą się z własną i cudzą zachłannością, skonfrontują z obnażeniem, przymusem i pragnieniem. W drodze do "pełnego życia" przekroczą kolejne granice. 
Agnieszka Szeffel / nowehoryzonty.pl

Bilety: normalne 18 zł, Karta do Kultury 16 zł, studenci i uczniowie, seniorzy 14 zł, Członkowie NHEF oraz Karta Dużej Rodziny 8 zł

Bilety na seanse filmowe można nabywać w przedsprzedaży nie wcześniej niż na tydzień przed wybranym seansem (wyłącznie w kasie Klubu Żak). Przyjmowanie rezerwacji jest ograniczone do 20 miejsc na dany seans. Miejsca nie są numerowane. Rezerwacje wyłącznie na adres poczty elektronicznej kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje przez kasę należy odebrać na 30 minut przed seansem.

Karty Klubowe 2020 zachowują ważność do 31 marca 2021 roku (uwaga: nie będzie sprzedaży Kart Klubowych na 2021 rok).

Szanowni Państwo,

Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu
• Prosimy o noszenie maseczek (także w sali kinowej)
• Prosimy o zachowanie dystansu
• Najbezpieczniej jest płacić kartą
• Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc
• Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w seansach kinowych: imię i nazwisko, data i godzina seansu, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.

Środki bezpieczeństwa:
1. W strefach dla publiczności:
a. są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu;
b. są dostępne pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu;
c. w toaletach są dostępne podajniki na ręczniki papierowe;
d. w toaletach i holu są umieszczenie w widocznych miejscach instrukcje mycia rąk według rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego;
e. toalety są sprzątane i dezynfekowane codziennie;

2. Pracownicy kina są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, w tym przyłbice/maski ochronne, środki do dezynfekcji rąk.
3. Pomieszczenie kasy kina jest oddzielone od holu szybą.
4. Wejście do i wyjście z kina odbywać się będą odrębnymi drzwiami.
5. Pomieszczenia będą codziennie wietrzone: rano przed otwarciem oraz w przerwie między blokami seansów przedpołudniowych i popołudniowych.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi