• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nocne Kino: Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Kolonia Artystów zaprasza na Nocne Kino / Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni.

kwi 26-28

czwartek - niedziela, godz. 15:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
Kup bilet
reż. Yuri Ancarani
Francja, Włochy, 2016 , 68 min.
Wstęp: 10 PLN

Reżyser przekracza Zatokę Perską, aby towarzyszyć sokolnikom w przygotowaniach do ważnych zawodów na pustyni w Katarze. Obserwujemy, jak wśród SUV-ów, lamborghini i prywatnych odrzutowców rozgrywa się konkurs przypominający świat "Mad Maxa". Film to zobrazowana z antropologiczną pasją opowieść o intensywnym weekendzie spędzonym na pustyni.

Zawody sokolników mają tradycję sięgającą niemal 40 stuleci. Były rozrywką arystokracji w średniowieczu. Także dziś, szczególnie w kulturze arabskiej, przypisywany jest im duży prestiż. Sokoły biorące udział w zawodach darzone są przez ich właścicieli nie tylko czcią, ale także dużą czułością.

Świat przedstawiony w filmie jest wyłącznie męski. Obserwujemy pełne przepychu przygotowania do zawodów, które swoją powagą i wzniosłością przywodzą na myśl rytualne obrzędy, których uczestnikom nie brakuje fantazji. Widok lamparta siedzącego obok swojego właściciela w samochodzie podczas przejażdżki po pustyni to tylko jedno z ujęć, które w odbiorze wydaje się całkiem nierealne, sprawiając, że sceny z filmu przypominają surrealistyczne obrazy. Jednocześnie zawody sokolników jak żaden inny fenomen umożliwiają przyjrzenie się Katarowi zanurzonemu we współczesności związanej z kulturą miejską, ale osadzonemu silnie w tradycji odpowiadającej przywiązaniu do pustyni.

Ścieżek odczytania filmu, który bezspornie jest wizualną ucztą, jest wiele. W pamięć zapada choćby scena, w której obserwujemy ucieczkę gołębia zobrazowaną za pomocą kamery umieszczonej na skrzydłach napastnika. Wieloznaczność obrazu Ancaraniego jest związana z doświadczeniami tego włoskiego reżysera sytuującymi się między filmem a wideo-artem. Jego prace były nagradzane zarówno na festiwalach w Locarno, Wenecji i Toronto jak i wystawiane w muzeach sztuki współczesnej, m.in. w paryskim Centrum Pompidou czy na Biennale w Wenecji.

Projekt filmowo-kulturalny NOCNE KINO to pokazy filmowe wybrane z kolekcji jednego z najciekawszych dystrybutorów filmów dokumentalnych w Polsce - Against Gravity.

Pokazom towarzyszą spotkania z ekspertami z dziedzin kina, sztuki i pokrewnych.

W ramach NOCNEGO KINA przyjrzymy się wybranej grupie współczesnych filmów dokumentalnych, poświęconych zjawiskom z dziedziny sztuki i postaciom artystów, a także ciekawym formalnie utworom, które same znajdują się na granicy między dokumentem, a kinem eksperymentalnym.

Pokazy filmowe i wydarzenia im towarzyszące skierowane są do wszystkich grup mieszkańców, bez jakichkolwiek ograniczeń, w szczególności do osób pragnących rozwijać zainteresowania związane z historią kultury, dokumentem filmowym, historią kina, sztuką współczesną, fotografią i muzyką.

Współpraca: Against Gravity
Organizator: Kolonia Artystów
Koordynacja: Katja Smola / Przemysław Rydzewski

Patronat:
Nowe idzie od morza
eskaem.pl
Metropolitalna Karta do Kultury

Opinie