• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Muzyczne Hity Festiwalu MDAG

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Osiem przebojowych filmów dokumentalnych! W związku z ogromną popularnością majowego festiwalu kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity przez całe lato 2019 Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na jego wybrane hity, których wspólnym mianownikiem jest muzyka. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 21.00.

Program wakacyjnego cyklu:

Piątek, 5 lipca
Presenting Princess Shaw

Izraelski muzyk, kompozytor i producent muzyczny Kutiman, a właściwie Ophir Kutiel, zyskał popularność w 2009 roku dzięki projektowi muzycznemu " Thru You ", w którym miksował i samplował dźwięki pochodzące z fragmentów nagrań muzycznych nieznanych mu wykonawców znalezionych przez niego na YouTube. W ten sposób stworzył audiowizualne symfonie w stylu mashup i blend, oparte na umiejętnym łączeniu ze sobą wielu utworów muzycznych.

Pewnego dnia Kutiman natknął się w internecie na 38-letnią Samanthę Montgomery, która pod pseudonimem Princess Shaw umieszczała na Youtube nagrane przez siebie a cappella piosenki. Były one szczerym pamiętnikiem mieszkającej na przedmieściach Nowego Orleanu ubogiej czarnoskórej kobiety, która w dzień zarabiała na życie jako opiekunka starszych osób, a w nocy śpiewała o swoich życiowych przeżyciach w niezwykle poruszający sposób.

Więcej o filmie:
https://archiwum2016.docsag.pl/pl/movies/thru-you-princess/?dist=warszawa

Niedziela, 7 lipca
Zamknij się i graj na pianinie

Filmowy portret pochodzącego z Kanady muzyka i pianisty Chilly Gonzalesa, którego prawdziwe nazwisko brzmi Jason Charles Beck. Ekscentryczny twórca i performer, głównie muzyki electro i electro-soul, wirtuoz pianina i kompozytor inspiruje i zachwyca. Współpracował z takimi artystami jak: Feist, Jarvis Cocker, Peaches, Draft Punk, Drake, czy Louise Austen i Yaylor Savvy. Za każdym razem, gdy wydaje się, że publiczność w końcu go rozgryzła, robi radykalny zwrot i zrywa z jej oczekiwaniami. Ciągły ruch i zmiana wydają się definiować życie i karierę sceniczną muzyka, u którego zwątpienie i megalomania okazują się po prostu dwiema stronami tej samej monety.

Więcej o filmie:
https://archiwum2018.docsag.pl/pl/movies/shut-up-and-play-the-piano/?dist=warsaw

Niedziela, 14 lipca
I am the Blues

Gdzieś w malutkiej, zagubionej w Missisipi mieścinie od 43 lat istnieje bar, do którego przychodzą muzycy. Wśród lasów, pól uprawnych, fabryk i bezkresnych mokradeł wyjętych prosto z "Detektywa", gdzie prędzej spotka się aligatora niż drugiego człowieka, rozbrzmiewa chwytający za serce blues - prawdziwa korzenna muzyka, której smutek mogą wyrazić tylko potomkowie niewolników.

To opowieść o prawdziwych artystach, którzy nigdy nie zaprzedali się komercji i całe życie poświecili sztuce. Grają bez przerwy - na werandach, piknikach, w domach kultury, kościołach i zborach. Historia ich życia to historia czarnej Ameryki i jej problemów - nie tak odległe są czasy, gdy jedyną zapłatą za całą noc grania był hamburger, a biali słuchacze odgradzali się od nich kurtyną - chcieli słuchać rzewnych bluesów, ale nie chcieli patrzeć na czarnoskórych...

Więcej o filmie:
https://archiwum2016.docsag.pl/pl/movies/i-am-the-blues/?dist=warszawa

Wtorek, 6 sierpnia
Strike a pose. Tancerze Madonny

W 1990 roku siedmiu młodych tancerzy: Kevin, Oliver, Luis, Carlton, Jose, Gabriel i Salim wyruszyło z Madonną w najbardziej kontrowersyjną w jej karierze trasę koncertową Blond Ambition Tour owianą aurą skandalu. Sześciu z nich było gejami. Dla niespełna dwudziestoletnich chłopaków była to podróż życia, sportretowana w filmie dokumentalnym Aleka Keshishiana z 1991 roku "W łóżku z Madonną". Stworzony z nagrań zarejestrowanych podczas trasy film Madonna wykorzystała do batalii o prawa gejów, wolność ekspresji i walki z AIDS. Tancerze szybko stali się ikonami seksualnej wolności, inspirując ludzi na całym świecie do pokazania swojej prawdziwej orientacji.

Więcej o filmie:
https://www.againstgravity.pl/films/strike-a-pose-tancerze-madonny

Wtorek, 13 sierpnia
Sonita

Sonita to młoda utalentowana raperka, której ojcem z powodzeniem mógłby być Michael Jackson, a matką Rihanna. I choć dziś jest znana na całym świecie, jej rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inną przyszłość. Sonita z pochodzenia jest Afganką. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do małżeństwa co prawda nie doszło, a ona sama nie wiedziała, co tak naprawdę miało się wydarzyć, ale już wówczas nabrała lęku przed ślubem. Nie ona jedna. Według Afghanistan Independent Human Rights Commission przynajmniej 15% Afganek wychodzi za mąż przed ukończeniem 15. roku życia.

Więcej o filmie:
https://archiwum2016.docsag.pl/pl/movies/sonita/?dist=warszawa

Sobota, 17 sierpnia
Score: muzyka filmowa

Muzyka i film zawsze miały bliskie relacje, nawet jeśli rodziły się one z praktycznej konieczności zatuszowania chybotliwego szumu projektora. Co jednak sprawia, że ścieżkę dźwiękową filmu pamiętamy przez długi czas? Co takiego w niej jest, że staje się niezapomniana? Film opowiada o roli muzyki w filmie.

Obserwujemy wywiady z ponad 60 kompozytorami, dyrygentami, reżyserami, producentami, agentami i ekspertami do spraw kina. Poznajemy elitę hollywoodzkich twórców, którzy opowiadają o swoim rzemiośle, magii muzyki filmowej i procesach jej tworzenia. Kompozytor okazuje się muzycznym naukowcem, który za pomocą dźwięków steruje emocjami, potrafi zbudować napięcie, wywołać smutek i euforię.

Więcej o filmie:
https://www.againstgravity.pl/films/score-muzyka-filmowa

Wtorek, 20 sierpnia
My generation

Oparta na osobistych relacjach i nieznanych archiwalnych zdjęciach inspirująca historia narodzin brytyjskiej popkultury lat 60. ubiegłego wieku, opowiedziana oczami legendy kina i laureata Oscara® Michaela Caine'a. Oglądamy obraz społeczeństwa w dobie transformacji. To świat, w którym wszystko wydaje się możliwe, pełen barwnych buntowników, którzy wnieśli powiew świeżości i sprzeciwiali się elitom oraz klasowym podziałom.

Więcej o filmie:
https://mdag.pl/16/pl/Wroclaw/movie/My-Generation

Wtorek, 27 sierpnia
PJ Harvey. A dog called money

Dziecko z ciekawością przyciska twarz do okna samochodu, w którym siedzą brytyjska artystka PJ Harvey oraz współpracujący z nią, wielokrotnie nagradzany irlandzki fotoreporter i filmowiec Seamus Murphy. Znajdują się w Kabulu w Afganistanie, jednym z trzech miejsc, do których podróżują. Pozostałe to Kosowo i biedne dzielnice Waszyngtonu. PJ Harvey szuka inspiracji, zbiera wrażenia, kolekcjonuje słowa, obserwuje, słucha i przyswaja. Jej myśli słychać z offu. Murphy to wszystko nagrywa. Tworzą kronikę obcego człowieka, którego uważne spojrzenie skierowane jest na rzeczywistość codziennego życia w miejscach, które odwiedza i poznaje.

Więcej o filmie:
https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/PJ-Harvey.-A-Dog-Called

Przeczytaj także

Opinie