Film

Mosquito State
5.1 24 oceny 1 10

Mosquito State

(3 opinie)
produkcja
Polska / USA
gatunek
dramat
premiera
3 sierpnia 2020 (Polska)
reżyseria
Filip Jan Rymsza
scenariusz
Filip Jan Rymsza
czas trwania
1 godz. 40 min.

Obsada

Beau Knapp, Charlotte Vega, Daisy Bishop, Jack Kesy, Olivier Martinez, Audrey Wasilewski, Dominika Kachlik, Maximilian Kubiak, Seetharaman Krishna, Beau Knapp, Charlotte Vega

Opis filmu

Sierpień 2007. Richard Boca (Beau Knapp), obsesyjny analityk danych z Wall Street, mieszka odcięty od świata w ascetycznie urządzonym mieszkaniu z widokiem na Central Park. Pewnego dnia zauważa niepokojące znaki: jego komputerowe algorytmy wykazują anomalie, a mieszkanie zasiedlają roje komarów – plaga, która przyczynia się do jego załamania psychicznego.

Na Wall Street takich analityków nazywa się „quantami” – ich matematyczny talent zapewnia firmom ogromne zyski. Pochłonięty pracą Richard rzadko opuszcza biuro i mieszkanie. Gdy jednak udaje się na imprezę firmową, zawiera dwie znajomości: z eteryczną Leną (Charlotte Vega) oraz pewnym nad wyraz natarczywym komarem. Oboje zagnieżdżają się głęboko w umyśle Richarda, kompletnie przekształcając jego życie.

Znajdując wspólne mianowniki w twórczości Franza Kafki, Davida Cronenberga oraz Mary Harron i jej American Psycho, reżyser i scenarzysta Filip Jan Rymsza stworzył nowy rodzaj horroru biologicznego, który w nietypowy sposób ukazuje rzeczywistość w przeddzień krachu – akcja filmu toczy się na przestrzeni jednego z tygodni 2007 roku i wszędzie widać oznaki nadchodzącego kryzysu ekonomicznego i socjopolitycznego. MOSQUITO STATE (KOMAR) to hipnotyczne studium kruchej umysłowości jednostki, która na długo przed innymi potrafi dostrzec powtarzające się schematy. Film stanowi kolejny ważny rozdział w nurcie opowieści o miejskim osamotnieniu i zwiastuje nadejście nowego wyrazistego głosu w świecie kina niezależnego.

MOSQUITO STATE miał światową premierę w oficjalnej selekcji 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę Bisato d’Oro za najlepsze zdjęcia.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.

Nasza recenzja

Anna Starostka
5
(23 września 2021)
Zaczynało się obiecująco, smaczki wizualne zachęcały do dalszego seansu. Niestety nastało później. Film z pewnością oryginalny, jednak zbyt filozoficzny charakter projekcji męczył. Być może miałabym lepszy odbiór gdybym oglądała "Mosquito State" w innej sekcji festiwalowej.
Magda Mielke
6
(20 września 2021)
Kolejny odcinek serialu "Czarne lustro". Smaczny wizualnie i intrygujący intelektualnie, ale równie mocno przy tym irytujący.
Tomasz Zacharczuk
5
(20 września 2021)
Cronenberg w świecie bankowych algorytmów. Początkowo intryguje pomysłem i fascynuje surową formą, ale dość szybko popada w banał i niezamierzoną śmieszność. Ciekawy duet Adam Sandler - Jose Mourinho :) Z jednej strony fajnie, że takie tytuły pojawiają się w Gdyni. Z drugiej ten akurat festiwal chyba nie jest do końca gościnny dla tak awangardowego kina. Ciekawa propozycja, ale tylko do pewnego momentu.

Opinie (3)

 • Nie wiem czy kiedykolwiek widziałem na festiwalu w Gdyni tak wykręcony film. Żeby nie było to nie jest do końca udana produkcja, ale kiedy masz do wyboru z reguły tematykę komuny, wojny albo próby opowiedzenia o czasach obecnych, a tu zaczyna się filmem przyrodniczym o komarach, po chwili mamy Wall Street, a później oba tematy zaczynają się przenikać :) Do połowy jest bardzo dobrze, później już chyba nikt nie wie o co chodzi, ale i tak chciałbym więcej ta świeżych produkcji jak Mosquito State, nawet jeśli momentami tylko reżyser ze scenarzystą wiedzą co jest grane. Na Octopusie pewnie byłby hit

  • 3 0

 • Very film

  W czasach technologii, walki z/o klimat i przekrętów giełdowych tak powinno wyglądać kino poetyckie. Brawa dla głównego aktora, który wcielił się we wspóczesnego quasimodo. Muzyka bardzo dobra.

  • 2 0

 • Ten film byl na tegorocznym Octopusie.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Premiery

21.01.2022 r.

14.01.2022 r.