stat
Impreza już się odbyła

Mistrzowie Kina - Dreszcze. Spotkanie z Wojciechem Marczewskim

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz filmu "Dreszcze" z 1981 roku, połączony z prelekcją oraz spotkaniem z reżyserem, Wojciechem Marczewskim, w piątek, 26 kwietnia 2019 roku, o godzinie 10.00. To kolejna odsłona cyklu edukacyjnego Mistrzowie Kina.

Kino Seniora

w każdą środę (do 31.12), godz. 12:00

bilety 10 zł
Mistrzowie Kina
To już druga edycja projektu Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Pokazy w ramach projektu umożliwiają młodzieży kontakt z twórczością najwybitniejszych twórców filmowych, którzy tworzyli w XX wieku.

Prezentowane filmy zaliczane są do dzieł, które wywarły niezwykle istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Przed każdym pokazem zaplanowano prelekcję poświęconą dorobkowi reżysera i uwzględniającą najważniejsze założenia danego nurtu filmowego oraz kontekst historyczny. Po filmie znajdzie się czas na rozmowę z widzami poświęconą szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Z myślą o uczestnikach pokazów powstają również materiały dydaktyczne prezentujące dorobek reżysera, najważniejsze informacje o filmie. Mają one formę tzw. karty pracy z pytaniami, która może być wykorzystana przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła. Materiały obejmują też bibliografię dla nauczycieli i tych uczniów, którzy chcą podjąć samodzielną pracę badawczą lub twórczą.

Prowadzenie: dr Piotr Kurpiewski, Uniwersytet Gdański
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Dreszcze
Akcja "Dreszczy" rozgrywa się 1955 roku. Ojca trzynastoletniego Tomka aresztuje UB. Chłopiec dołącza mimo to do grona wybrańców, którzy zostają przez władze szkolne wysłani na specjalny obóz harcerski. Obóz, prowadzony przez fanatycznych komunistów, jest miejscem, w którym dzieci poddawane są brutalnej indoktrynacji. Tomek, zafascynowany osobą druhny-przewodniczki, ulega jej wpływowi.

Premiera "Dreszczy" odbyła się w 1981 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (obecnie Festiwal Filmowy w Gdyni), gdzie film Wojciecha Marczewskiego otrzymał trzy nagrody: Nagrodę Główną Jury, Nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Teresy Marczewskiej i Nagrodę za montaż dla Ireny Choryńskiej. Następnie "Dreszcze" zostały wprowadzone na krótko dystrybucji, by w momencie ogłoszenia stanu wojennego trafić na półkę. Przez blisko cztery lata filmu Wojciecha Marczewskiego nie można było obejrzeć w Polsce. W tym czasie, dzięki niemieckiemu dystrybutorowi, "Dreszcze" zostały pokazane na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymały cztery nagrody, w tym Srebrnego Niedźwiedzia. (mat. dystrybutora)

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    12 zł
Informacje i rezerwacje: tel. (58) 712 46 12 / 519 839 865 / e-mail:edukacja@gcf.org.pl

Cena biletu: 12 zł / Opiekunowie grup: wstęp bezpłatny
Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet: http://gcf.org.pl/

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij