• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Mini Przegląd Filmów Morskich

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Miasto Gdynia zaprasza na II Mini Przegląd Filmów Morskich 19 oraz 26 listopada.

kwi 20

sobota, godz. 15:10

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 9

czwartek, godz. 18:30 - 21:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Miejsce: Sala Multimedialna Gdynia InfoBox,
ul. Świętojańska 30 Gdynia

W ramach projektu Legenda Morska Gdyni narodził się w tym roku pomysł na cykliczne, mini przeglądy filmów morskich. Obraz kinowy pozwala w sposób niezwykle sugestywny przenieść odbiorcę w realia pokazywanych historii, wydarzeń oraz opowieści.

Druga, w tym roku edycja Mini Przeglądu Filmów Morskich, została zaplanowana w dniach 19 oraz 26 listopada, godz. 17:00-19:30. w sali multimedialnej Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30. Na najbliższy przegląd wybrano m.in. najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego Henryka Szaro - "Zew Morza" (1927 r.), zrekonstruowany cyfrowo w 2015 r. przez ekspertów z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, ponadto znakomite norwesko-fińskie dzieło kina dokumentalnego pt. "Nurkowanie w nieznane" w reż. Juan Reina (2016 r.) oraz filmy krótkometrażowe m.in. "Rejs nr 1476" realizacja Jerzy Boj (o ostatnim rejsie s/s "Sołdka") czy reportaż z wizyty "Daru Młodzieży" w Singapurze w czasie "Rejsu Niepodległości".

Program seansów:

19 listopada, godz. 17:00-19:30

"Rejs nr 1476" 13 min. 20 sek. - reż. Jerzy Boj
Relacja z "Rejsu Niepodległości " - "Dar Młodzieży" w Singapurze - ok. 15 min.
"Nurkowanie w nieznane" reż. Juan Reina (premiera w 2016 r.), Norwegia, Finlandia
wprowadzenie do filmów:
Aleksander Jakub Gosk, ekspert i publicysta morski, wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej

26 listopada, godz. 17:00-19:30

"Zew Morza", 2 h 6 min, Polska, film archiwalny, 1927 r. (zrekonstruowany w 2015 r.)
wprowadzenie:
Krzysztof Kornacki, filmoznawca, wykładowca akademicki
komentarz nt. rekonstrukcji filmu:
Michał Pieńkowski - ekspert, filmograf z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego w Warszawie


Opisy filmów:
"Nurkowanie w nieznane"

Podczas dalekiego nurkowania w jaskini Plura w północnej Norwegii zdarzyły się dwa śmiertelne wypadki. Oficjalna akcja wydobycia ciał została zakończona przez miejscowe i brytyjskie władze, ze względu na zbyt duże ryzyko. Nurkowanie w nieznane opowiada o fińskich nurkach, którzy w tajemnicy podejmują się misji wydobycia ciał przyjaciół na powierzchnię. Mimo że wszyscy mają na koncie wiele głębokich nurkowań, to zadanie będzie dla nich trudne - będą musieli znaleźć się ponownie w miejscu, gdzie parę tygodni wcześniej sami nieomal nie stracili życia. Film wykorzystuje autentyczne ujęcia z dnia tragedii oraz późniejszy materiał z wielu kamer, pracujących na powierzchni i głęboko pod wodą. Relacja z akcji transportu ciał jest poruszająca. To historia o niebezpiecznej misji i o tym, że ci przyjaciele są gotowi przyjść sobie nawzajem z pomocą, nawet jeśli wiąże się to z zagrożeniem życia.

"Zew Morza"
Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy - Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. Film został zrekonstruowany w 2013 roku przez Filmotekę Narodową w ramach projektu Nitrofilm.
Opis akcji: Marzący o dalekich podróżach Stach zostaje oficerem na żaglowcu handlowym i zdobywa serce córki jego właściciela. Przybywając do rodzinnej wsi, spotyka towarzyszkę dziecięcych zabaw, Hankę.

"Rejs nr 1476"
Film dokumentalny z 1981 roku o ostatnim rejsie s/s Sołdek. Poetycka opowieść o statku parowym, rudowęglowcu, pierwszym zbudowanym w polskiej stoczni.

Opinie