• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Miłość bez algorytmów. Recenzja filmu "Planeta Singli 2"

Tomasz Zacharczuk
10 listopada 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 

"Planeta Singli 2" - premiera z udziałem twórców:


Romans twórców przebojowej "Planety Singli" z widzami trwa w najlepsze i wiele wskazuje, że to uczucie zbyt szybko nie wygaśnie. Kontynuacji brakuje polotu i świeżości oryginału, ale to wciąż pełna nieprzesłodzonego uroku i angażująca emocjonalnie rozrywka, która z nawet największego ponuraka wydobędzie choćby pojedynczy, niewymuszony uśmiech. A to już znacznie więcej niż jest w stanie zaoferować niejedna polska komedia romantyczna.Klik i jesteś z kimś chcesz. Tak w dużym skrócie działała randkowa aplikacja, która przed dwoma laty zeswatała narcystycznego telewizyjnego showmana z filigranową nauczycielką muzyki. Na tytułowej planecie bowiem przeciwieństwa przyciągały się najmocniej. Równie irracjonalnym połączeniem było zestawienie obok siebie sformułowań "udana" i "polska komedia romantyczna". Mitja Okorn, który już wcześniej popisał się "Listami do M.", jeszcze raz udowodnił, że nad Wisłą można wyprodukować i sprzedać widzom film łatwy, lekki i przyjemny, a zarazem odsączony z wulgarnego humoru, tandetnej fabuły i płaskich jak stołowy blat postaci.

Przeczytaj naszą recenzję pierwszej części "Planety Singli"

Owszem, "Planeta ..." nie wygramoliła się do końca z gatunkowych schematów, niekiedy trącała infantylnością, czasami była zbyt naiwna, bajkowa, nierealna. Jałowe fragmenty udało się jednak doprawić wyrazistym, słodkawym sosem, co spowodowało, że po spałaszowaniu całości pozostało jedynie się oblizać i liczyć na więcej. I po dwóch latach podano dokładkę. Co prawda nie spod ręki Okorna, ale stojący tym razem za kamerą Sam Akina, współodpowiedzialny za scenariusz "jedynki", uważnie podpatrywał mistrza w akcji i doskonale już wiedział, z jakiego przepisu korzystać.

Związek Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) przechodzi poważny kryzys. Uwielbiana przez Polaków para rozstaje się, ale na potrzeby telewizyjnego widowiska nikt ma się o tym nie dowiedzieć. Niedawni jeszcze kochankowie zaczynają grę pozorów, która dla żadnego z nich łatwa nie będzie. Związek Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) przechodzi poważny kryzys. Uwielbiana przez Polaków para rozstaje się, ale na potrzeby telewizyjnego widowiska nikt ma się o tym nie dowiedzieć. Niedawni jeszcze kochankowie zaczynają grę pozorów, która dla żadnego z nich łatwa nie będzie.
Baśniowy rycerz, który własnym ciałem wypolerował dwa lata temu pół warszawskiej starówki, lśniącą zbroję rzucił w kąt, a białego konia odstawił do stajni. Bujająca w obłokach księżniczka tymczasem z hukiem zaliczyła twarde lądowanie. W celebryckim związku Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) wyraźnie zaczęło zgrzytać. Ułożonej, szukającej stabilizacji i marzącej o rodzinnym cieple nauczycielce nie do końca udało się udomowić zdziecinniałego amanta. Pragnący poklasku lekkoduch z kolei ani myślał o ślubnym kobiercu. Kryzys jak się patrzy. Do tego stopnia, że oboje zmienili status na "wolny" i każde rozjechało się w swoją stronę.

Ich drogi muszą się jednak ponownie skrzyżować za sprawą Marcela (Piotr Głowacki). Nadpobudliwy producent wpada bowiem na pomysł wigilijnego show transmitowanego na żywo, którego ozdobą ma być właśnie uwielbiana przez widzów para. Ania i Tomek z różnych pobudek, choć pomimo wzajemnej niechęci, podejmują się wyzwania. Podczas przygotowań do telewizyjnego widowiska każde z nich zapragnie ułożyć sobie życie na nowo. On spotyka jedną z dawnych przygodnych kochanek (Iza Miko), ona poznaje uroczego geniusza, twórcę tytułowej aplikacji (Kamil Kula).

Główny wątek fabularny jest właściwie pretekstowy, ograny sztampowo, a co gorsze, niezbyt wiarygodny. Więdłocha roni łzę za łzą, Stuhr rzuca "mięsem" i wazonami, ale w ich pozornie żywiołowe awantury i definitywne rozstanie trudno uwierzyć. Rodzące się nieśmiało uczucie pomiędzy Anią a technologicznym wizjonerem, Aleksandrem, dodaje właściwie niewiele dramaturgii. Sztucznej i wyliczonej przez algorytmy relacji z trudem da się kibicować, chwilami trudno się nią nawet zainteresować. Schemat rodem z wielu podobnych amerykańskich komedii, który w polskim opakowaniu wygląda całkiem atrakcyjnie, lecz w zestawieniu z oryginalną "Planetą ..." prezentuje się blado.

Jedną z nowych postaci w "Planecie ..." jest Aleksander, geniusz nowych technologii, twórca tytułowej aplikacji, który, chcąc wykorzystać sytuację, pragnie zdobyć serce Ani. Problem w tym, że sztuczna relacja pomiędzy obojgiem nie jest w stanie choćby w najmniejszym ułamku zainteresować widza równie mocno jak uczucie Ani i Tomka. I to niestety widać w każdym niemal kadrze z udziałem nowej, ekranowej pary. Jedną z nowych postaci w "Planecie ..." jest Aleksander, geniusz nowych technologii, twórca tytułowej aplikacji, który, chcąc wykorzystać sytuację, pragnie zdobyć serce Ani. Problem w tym, że sztuczna relacja pomiędzy obojgiem nie jest w stanie choćby w najmniejszym ułamku zainteresować widza równie mocno jak uczucie Ani i Tomka. I to niestety widać w każdym niemal kadrze z udziałem nowej, ekranowej pary.
Tym bardziej należy docenić klasę aktorów, którzy tak fundamentalny dla filmu element jakim jest fabuła, potrafią załatać z niepohamowanym urokiem i luzem. Agnieszka Więdłocha do roli wrażliwej, nieco zagubionej, acz niezwykle zadziornej i ambitnej Ani jest wręcz stworzona. Olśniewa naturalnym wdziękiem i ujmuje szczerością. Stuhrowi tradycyjnie nie brakuje charyzmy, którą nokautuje konkurencję, kąsa też dowcipną ripostą. Zwłaszcza w słownych utarczkach z pewnym sympatycznym i zakompleksionym chłopakiem. Czego brakuje zazwyczaj polskim komediom romantycznym? Ot choćby takiej właśnie pary, z którą aż chciałoby się pójść na podwójną randkę.

Duetowi Więdłocha-Stuhr kroku dotrzymują pozostali członkowie obsady. Weronika Książkiewicz i Tomasz Karolak bawią co najmniej tak dobrze jak w poprzedniej części. Związek Oli i Bogdana też przechodzi dziwaczne perturbacje z powodu pewnego muskularnego jogina, co skutkować będzie kilkoma naprawdę zabawnymi gagami. Tomasz Karolak wyraźnie wraca do niezłej formy. Tę z kolei po raz kolejny potwierdza Piotr Głowacki. Jego Marcel dostaje znacznie szersze pole do popisu i z powierzonej mu misji wywiązuje się bez zarzutu. To jego wątek dostarczy w nowej "Planecie ..." bodaj największego wzruszenia.

W zaskakującej kreacji znerwicowanej estradowej diwy bryluje świetna Iza Miko, soczysty epizod zalicza "bananowy" Witold Paszt, a twórcy filmu zgrabnie bawią się odniesieniami do "Casablanki", Audrey Hepburn czy... Rocky'ego Balboy. Na przeciwległym biegunie znajdziemy ryzykancką, lecz napisaną po omacku metamorfozę matki Ani, Krystyny (Danuta Stenka), karykaturalny golf geniusza Aleksandra a'la Steve Jobs, kilka wyraźnych dłużyzn, kiczowatych slapstickowych gagów i nieznośny product-placement, który chwilami powoduje, że zamiast filmu mamy nachalną reklamówkę batoników, telefonów komórkowych czy marki odzieżowej. Ambiwalentne odczucia powoduje też rozbuchany, typowo hollywoodzki finał, w którym - trzeba przyznać - odwagi scenarzystom nie zabrakło, choć ta zagrywka nie wszystkim przypadnie do gustu.

Nadzwyczajną sztuką jest nakręcenie w Polsce dobrej komedii romantycznej. Jeszcze większą stworzenie udanej kontynuacji. "Planeta Singli 2" pod wieloma względami ustępuje oryginałowi. Twórcy za wszelką cenę chcieli wyeksponować największe atuty pierwszej części i rzeczywiście tak się stało, lecz efektem ubocznym było zarazem wyeksponowanie również wad.

W filmie ponownie popis dają Agnieszka Więdłocha i Maciej Stuhr, ale kroku dotrzymują im pozostali aktorzy na czele z powracającym (dosłownie w filmie) do formy Tomaszem Karolakiem. Razem z Weroniką Książkiewicz dostarczają sporo dobrego materiału nawet na oddzielny film. W filmie ponownie popis dają Agnieszka Więdłocha i Maciej Stuhr, ale kroku dotrzymują im pozostali aktorzy na czele z powracającym (dosłownie w filmie) do formy Tomaszem Karolakiem. Razem z Weroniką Książkiewicz dostarczają sporo dobrego materiału nawet na oddzielny film.
"Dwójka" trzyma jednak poziom wybijający film zdecydowanie ponad to, co ogólnie w naszym kraju określane jest mianem romantycznej komedii. Proporcje ekranowej słodyczy, pikanterii, humoru i wzruszeń udało się zachować, a przy okazji powstał film z całkiem niegłupim przekazem, którego esencją jest jedna niezwykle prosta, ale bardzo treściwa linijka tekstu wypowiedziana w jednej z kulminacyjnych scen przez Agnieszkę Więdłochę. Miłości, podobnie jak filmu, nie da się wyliczyć na podstawie algorytmów. Tu filmowcy trochę o tym zapomnieli. Oby pamiętali w "trójce", bo ta już powstała i nie jest to żadną tajemnicą. Warto nie zrywać się zbyt wcześnie z kinowych foteli, bo przekonacie się, że kolejna część może być najlepszą z całej planetarnej trylogii.

OCENA: 6/10

Planeta Singli 2 - zwiastun:

Film

5.2
61 ocen

Planeta Singli 2

komedia romantyczna

Opinie (84) ponad 10 zablokowanych

 • Fajny, polecam (4)

  Fajny film, dużo śmiechu.

  • 29 61

  • Polskie komedie romantyczne

   Zupełnie nieśmieszne, romantyczne jak Czarnobyl i robione tak by za wszelką cenę ukryć, że powstawały w Polsce xD

   • 29 3

  • Duzo smiechu z ciebie glupiutki lemingu żenski. Film firmowany logiem tvnu i ze szczurzą mordą na afiszu, wzbudza odruch wymiotny u normalnego czlowieka.

   • 19 12

  • Dno

   I tyle komentarza

   • 18 2

  • Sponsor płacił za bilet?

   • 12 2

 • Mega słaba niby komedia (4)

  Zresztą filmy ze szczurem sa zawsze słabe.
  Polecam jeśli chcecie zmarnować 20zl i 1.5 godz

  • 72 70

  • Austriacki knur plujacy na Polaków? (1)

   Nie oglądam

   • 30 8

   • Karolak w kampanii Komorowskiego :

    ,,dosyć już tego międolenia,,

    • 17 3

  • Pamiętajcie że kina należą do Gazety Wyborczej

   Kto chce to dopłaca do pensji redaktorów...

   • 21 4

  • Zobacze to doobiadu jak bedzie w TV bo nawet za darmo szkoda czasu!!

   • 6 0

 • (1)

  Dno i jeszcze Stuhr po raz kolejny

  • 70 53

  • Będzie na wesoło o tych co zginęli?

   • 14 2

 • ???? (6)

  kiczowatych slapstickowych gagów i nieznośny product-placement...

  Czy można w polskiej recenzji polskiego filmu używać polskich słów???

  • 77 10

  • boże... trzymaj mnie (4)

   To są zwroty, które funkcjonują w polskim języku, zajmij się czymś pożytecznym

   • 4 29

   • Nie znam takich słów i nie widziałem w jęzuku polskim (3)

    • 21 3

    • Wielu rzeczy nie widziałeś, nie znaczy to, że ich nie ma.

     • 5 15

    • podaję za Słownikiem Języka Polskiego: (1)

     slapstick
     dopuszczalne w grach (i)

     slapstick

     komedia o wartkiej akcji, pełna gagów (np. rzucanie tortami), pościgów itp.

     product placement

     przedstawienie produktu, usługi lub ich marki w środku przekazu bez zaznaczenia, że jest to reklama; lokowanie produktu, plasowanie produktu

     • 5 13

     • Minusy dla Słownika? Brawo :]

      • 4 8

  • brawo

   100/100 Panie Doktorze!!

   • 0 4

 • Taki tam ..... bez rewelacji w dużej mierze chodzi o lokowanie produktu i celebrytów (2)

  Celebryci mają konta na Face i Insta nie po to aby się z wami dzielić swoja prywatnością ale aby WAS wykorzystywać, wykorzystywać wasza ciekawość i like . Bo to że Pani powie że używa takiego a takiego kremu, płynu czy szamponu albo pomatki to nie prawda!!!! . Ona za taki wpis dostaje od firmy lub agencji reklamowej pośredniczącej w transakcji różnie od 2500zł nawet do 15 000zł takie faktury widziałem. Napędzacie im kasę :)

  • 71 6

  • Nie dajcie im zarabiać na waszej glupocie

   Szczura nie oglądamy
   A i Karolak znowu podpada

   • 21 2

  • JK ktoś kupuje jakiś produkt tylko dlatego ze go reklamują, ( już nie ważne kto go reklamuje ) to trzeba się zastanowić poważnie nad sobą.

   • 13 2

 • Naprawde warto! (3)

  Gratulacje dla aktorow za klase i kunszt. Jeden z nielicznych filmow zrobionych u nas, ktory spokojnie moze konkurowac z produkcjami zza oceanu!
  A hejterom zostanie jak zwykle siedzenie w chacie i placz do poduszki, ze nikt ich nie lubi hehe

  • 28 67

  • Daruj sobie... jm

   Jest masa innych filmów zasługujących na uwagę... Ten to total szmira dla gimbusów

   • 18 1

  • Może jak skończysz gimnazjum to zmieni Ci się gust
   Optymistycznie zakładam że nie jesteś dorosłym idiotą

   • 7 3

  • Wypowiedzi takie jak twoja pokazują tylko jak niski poziom intelektualny ma przeciętny Polak , jak można go zadowolić byle g.ównem i jeszcze jest z tego dumny.

   • 7 2

 • język recenzji na poziomie .....

  • 31 8

 • (2)

  niedawno tvn puszczała na zachętę pierwszą cześć tej produkcji. wytrzymałem na tym gniocie 30 min, a widze że jeszcze zrobili 2 część. Pewnie Karyny z Sebixami będa zadowoleni, bo fabuła nieskomplikowana i myślec za dużo nie trzeba.
  Szkoda Stuhra na tak marne filmy ale kasa nie smierdzi.

  • 53 26

  • wez sie za siebie bo masz problemy

   • 3 12

  • Będzie3

   • 7 1

 • Chcesz się zresetować to koniecznie zobacz (2)

  Tego mi było trzeba....uśmiałam się do łez. Trochę się obawiałam 2-giej części, żeby się nie rozczarować, ale wszyscy dali radę. . Parodia jogi doskonała i w ogóle duet Książkiewicz i Karolaka doskonały. Polecam.

  • 25 53

  • Uśmiałam?

   Szkoda że tylko nie zrozumiałaś.
   Ale będą recenzje

   • 12 6

  • Ale Ty musisz być tępa

   • 9 5

 • Z daleka omijam polskie huwno-produkcje

  A takie są one w 90%. Do nich zalicza się również ten film. Nie wierzcie tym piejącym z zachwytu, to opłacani trolle.

  • 51 20

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trylogia Królestwo Larsa von Tiera - pokazy specjalne

50 zł
impreza filmowa, projekcje filmowe, przegląd

Noc w Kinie Studyjnym: X, Mów do mnie, Lux Æterna, Bo się boi

22 zł
impreza filmowa, projekcje filmowe, przegląd

XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

festiwal filmowy