Wydarzenie

stat

Miła, padnij

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
28 października 2012 (niedziela)
godzina:
16:00
miejsce:

Stowarzyszenie Stara Oliwa  mapa

adres:
Gdańsk, al. Grunwaldzka 496/6 (Oliwa)
bilety:
wstęp wolny

"Miła, padnij!" (2012) to filmowy portret zmarłej w 2009 roku Teresy Lewtak-Stattler ps. "Mirka", "Miła" - 14-letniej uczestniczki zamachu na katów Warszawy Pabsta i Brauna, 15-letniej uczestniczki Powstania Warszawskiego i więźnia obozu Oberlangen, a także wieloletniego dyrektora polskich Domów Towarowych "Centrum", Warszawianki Roku 1977, odznaczonej m.in. Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej (z Londynu).Realizacji ponad 50-minutowego dokumentu podjęli się studenci i absolwenci Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, przy wsparciu Galerii i Teatru Autorskiego "Well Art" Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

"Miła, padnij!" to nie tylko wspomnienie o wyjątkowym, zasłużonym w polskiej historii człowieku. To przede wszystkim opowieść o młodej dziewczynie dorastającej w czasach wojny, o pierwszej miłości utraconej w dramatycznych okolicznościach, o przyjaźni i poświęceniu, o trudnych wyborach, o studentce, której krok po kroku udaje się odnieść zawodowy sukces, o walczącej o syna matce, a co najważniejsze o odważnej, silnej kobiecie zmagającej się z ciężką chorobą i pewnej życiowej postawie; zwykła-niezwykła - jedna z wielu ludzkich historii, które warto zachować od zapomnienia.

Film został oparty na relacjach rodziny i przyjaciół Teresy Lewtak-Stattler z czasów okupacji i Powstania Warszawskiego (kombatantów: Zofii Łazor ps. "Zojda" oraz Arkadiusza Matejkowskiego ps. "Tofek"), a także na archiwalnych zdjęciach, artykułach i książce autorstwa bohaterki filmu - "Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój...: od 'Parasola' do 'Żubra'" .

"Wyglądam - do przebiegnięcia ulica Mickiewicza - naprzeciwko Szklany Dom. Jest godzina 11.00. W górze niemieckie samoloty. Za nami czołgi, niemiecka piechota, karabiny maszynowe i ostrzał artyleryjski. Natarcie idzie z trzech stron. Na jezdni zwalone drzewa, trupy i ranni. W kończącym się rowie łącznikowym i leju gromadzi się coraz większa masa wycofujących się. Jestem z lewej strony, w środku Leszek, z prawej jego strony nieznany mi żołnierz. Wychyla się do wybiegu. Kula przeszywa mu głowę - mózg rozpryskuje się na plecach Leszka. Leszek krzyczy: -"Biegnij, za chwilę będzie z nas marmolada!". Wypycha mnie z leju. Biegnę - naprzeciwko w podcieniach Szklanego Domu stoi 'Cyganka' - Aniela Zawadka. Przeraźliwie krzyczy: "Miła, padnij, padnij!"." (fragment książki Teresy Lewtak-Stattler "Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój...: od 'Parasola' do 'Żubra'".

Współorganizatorami pokazu są Fundacja Nasza Przestrzeń i Stowarzyszenie Stara Oliwa.
Bufet Włoski Pasta & Vino

w każdy piątek (do 29.06), godz. 18:00

bilety 130 zł
VI Bieg 5 Mil
maj 24

czwartek, godz. 11:00

Gdynia Port Wojenny, rondo Bitwy Pod Oliwą 1
bilety 30 zł
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Kina

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Tam, gdzie mieszka Bóg
Ocena: 8.4 / 25 głosów
Prawda czy wyzwanie
Ocena: 6.6 / 11 głosów
Cudowny chłopak
Ocena: 6.3 / 171 głosów

Zapowiedzi