• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu | Lista Schindlera, Kto napisze naszą historię (7 opinii)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

27 stycznia 2019 roku (niedziela) w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcje dwóch filmów poświęconych tematyce zagłady Żydów podczas II wojny światowej. Na naszym ekranie zaprezentujemy fabularyzowany dokument poświęcony Archiwum Getta Warszawskiego, które dokumentowało życie codzienne w getcie - "Kto napisze naszą historię" (reż. Roberta Grossman).

kwi 7

niedziela, godz. 12:00

bilety 25 zł
Po 25 latach od premiery pokażemy także jedno z najważniejszych dzieł w historii kina, poruszający film nagrodzony m.in. siedmioma Oscarami - "Listę Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga. Przed projekcją tego filmu zapraszamy na wykład, który wygłosi filmoznawca związany z Uniwersytetem Gdańskim - dr Bartosz Filip.
Zapraszamy!

----------------------------
KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ, godzina 13.00
reż. Roberta Grossman, 95 min, 2018, Polska, USA, fabularyzowany dokument

Fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO "Pamięć Świata" jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński.

LISTA SCHINDLERA, godzina 15.00
reż. Steven Spielberg, 195 min, 1993, USA, dramat wojenny

Po 25 latach od premiery na ekrany powraca poruszająca "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, jedno z najważniejszych dzieł w historii kina. Film otrzymał aż 7 Oscarów, m.in. za najlepszy film oraz dla najlepszego reżysera. Produkcję nagrodzono również m.in. 7 statuetkami BAFTA i trzema Złotymi Globami. Obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe. W 2007 r. Amerykański Instytut Filmowy umieścił "Listę Schindlera" na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii. Do sukcesu przyczyniły się niezapomniane kreacje aktorskie: Liama Neesona, który wcielił się w postać Oskara Schindlera, Ralpha Fiennesa w roli bezwzględnego nazisty Amona Götha, Bena Kingsley'a w roli Izaaka Sterna. Na ekranie zobaczymy także polskich aktorów, m.in. Andrzeja Seweryna, Annę Muchę i Piotra Polka. Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, właścicielem fabryki, w której podczas II wojny światowej w nieludzkich warunkach pracują Żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi, zaczyna im pomagać. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

Przed projekcją filmu odbędzie się wykład dra Bartosza Filipa.
---------------------
Sala kinowa licząca 115 miejsc oraz kasy biletowe znajdują się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Sprzedaż biletów on-line: https://bilety.muzeum1939.pl/

Opinie (7) 1 zablokowana

  • 30 tyś. Polaków zostało zamordowanych przez Niemców (2)

    za ratowanie Żydów w trakcie II Wojny Światowej.

    • 9 0

    • Kiedy będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci Polaków

      zamordowanych przez Niemców i Rosjan w trakcie wojny?

      • 4 1

    • W tym filmie są tylko 4 sceny dotyczące Polaków:

      1) Uradowana Polka w scenie z wyrzucaniem Żydów z ich mieszkań;
      2) Polskie prostytutki w objęciach Niemców;
      3) Polski chłopczyk przesuwający dłonią po szyi na widok jadącego
      pociągu z Żydami do Oświęcimia.
      4) Polacy rzucają kamieniami w Żydów

      • 4 1

  • Kiedy dzień pamięci

    o Holocauście Polaków?

    • 7 2

  • jest napisane:"Ralpha Fiennesa w roli bezwzględnego nazisty"

    a powinno być: "Ralpha Fiennesa w roli bezwzględnego Niemca"

    • 4 1

  • Moje refleksje (1)

    Ja już chyba nie jestem w stanie oglądać tego typu filmów (zbyt wiele wiem, za dużo czuję), no cóż najwidoczniej z wiekiem i doświadczeniem rozwija się empatia i spada odporność psychiczna na sugestywne obrazy... Na "Wołyń" poszedłem tylko dlatego, że moja prababcia śp. Zofia Gryniewicka z domu Zadarnowska została zamordowana w 1943 r. i czułem, że to mój obowiązek zobaczyć ten film i w ten sposób oddać Jej cześć. Co do Auschwitz to moja bardzo daleka powinowata dr Alina Przerwa-Tetmajer (numer obozowy 64503) była w Auschwitz, który po wielu perypetiach - na szczęście (bo potem jako lekarka pomogła wielu ludziom i we wspomnieniach utrwaliła ostanie chwile m.in. dr Wiktorii Werhenthin) przeżyła. Co prawda Pani Alina nie była Żydówką, więc nie przeżyła Holokaustu, którego termin odnosi się do Zagłady Narodu Żydowskiego, ale współuczestniczyła w tragedii obozowej. "Nigdy więcej wojny!"

    • 1 0

    • Moje refleksje

      Bardzo mnie zaciekawiła wzmianka o Zofii Gryniewickiej z domu Zadarnowskiej ... bo to również moja prababcia ! Bardzo proszę o kontakt ! Mariusz Sadokierski mariuszsado@tlen.pl

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.